fbpx
03 Квітня, 2022

Вибори в Угорщині: між війною та миром чи між Орбаном і Європою?

Вибори в Угорщині: між війною та миром чи між Орбаном і Європою?

У неділю, 3 квітня, в Угорщині проходять парламентські вибори. Це перші парламентські вибори за 12 років, на яких прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не на 100% впевнений у перемозі. У протистоянні проти об’єднаної опозиції він використовує різноманітні аргументи, навіть війну в Україні, щоб залишитись при владі.

Віктор Орбан каже, що угорці мають зробити “вибір між війною і миром”, а опозиція каже, що угорці мають вибір між Орбаном і Європою, пише Digi24.

1

Згідно з останнім опитуванням Politico Europe, “Фідес” на чолі з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном лідирує з незначною перевагою та результатом 50% над єдиним кандидатом від об’єднаної опозиції Петером Маркі-Заєм, який може набрати 44% голосів.

За тиждень до виборів національне опитування громадської думки, проведене порталом Telex та Závecz Research, показало, що правляча коаліція набрала лише 2%. Відсоток тих, хто хоче змінити уряд, становив 42% сім днів тому. Тоді як кількість тих, хто хоче, щоб уряд Орбана залишився при владі, становила 44%.

2

За даними Bloomberg , зі 199 місць у парламенті Угорщини різниця в 10% може принести до 128 місць для “Фідес”. Це менше, ніж 133 мандати, необхідних для законодавчої супербільшості, але значно перевищує мінімум в 100 місць для формування уряду.

Bloomberg також пише, що опозиційний альянс лівих, ліберальних і колишніх ультраправих партій може отримати 71 місце в майбутній конфігурації парламенту. Дві менші партії також близькі до того, щоб перетнути поріг для проходження до парламенту.

Профілі двох кандидатів

Peter Marki-Zay, 49 років:

  • шестипартійний опозиційний кандидат, мер Ходмезевашаргей з 2018 року
  • підтримує введення євро та приєднання до Європейської прокуратури
  • католик, який підтримує права ЛГБТК+
  • “Орбан досі не може вирішити, як триматися на рівній дистанції від вбивць і жертв в Україні”, – це одне з основних його гасел останніх тижнів, зібраних BBC News.

Віктор Орбан, 58 років:

  • запеклий антирадянський діяч у студентські роки
  • перший термін на посаді прем’єр-міністра у 1998-2002 роках. Він повернувся до влади в 2010 році і залишився там на виборах 2014 і 2018 років.
  • Очолює консервативний націоналістичний уряд, проповідуючи “ліберальну демократію”
  • “Угорська політика не дружить ні з Україною, ні з Росією. Вона дружить з Угорщиною”, – це одне з його головних висловлювань за останні тижні, за даними BBC News.

Війна в Україні перевернула виборчу кампанію в Угорщині

Згідно з аналізом Balkan Insigh, Віктор Орбан пройшов шлях від фальшивих битв із вигаданими ворогами у цій виборчій кампанії до підтримки себе як гаранта миру та стабільності для угорців під час війни.

Білборди, що висвітлюють референдум угорського уряду проти ЛГБТ, який відбувається в день загальних виборів, залишилися на задньому плані. Так само й передвиборні гасла угорської опозиції про боротьбу з корупцією чи підвищення зарплат вчителям. Війна в Україні докорінно змінила політичну реальність в Угорщині.

Кампанія з метою виграти свій четвертий термін поспіль на посаді прем’єр-міністра була нетиповою. В останні тижні прем’єр-міністр Угорщини Орбан намагався підтримувати баланс, показуючи деяку дистанцію між собою та Володимиром Путіним, з яким він підтримував тісні стосунки протягом останнього десятиліття. Однак лідер партії “Фідес” запропонував обмежену підтримку Україні від початку російського вторгнення в сусідню країну.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто навіть звинуватив Україну в спробі втрутитися в недільні парламентські вибори в Угорщині. Він заявив, що Київ хоче, аби на виборах перемогла опозиція, яка намагається скинути прем’єр-міністра, консерватора Віктора Орбана.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відкинув претензії Сійярто, заявивши, що Україна не втручається у внутрішні справи Угорщини.

Насправді, перед війною Будапешт і Київ мали холодні стосунки, суперечки щодо мовних прав угорської меншини, яка проживає на території Закарпатської області.

Ця напруженість повернулася на перший план останніми днями після того, як Зеленський публічно дорікнув Орбану перед членами Європейської ради. Він сказав угорському лідеру, що той має вирішити, з ким йому бути.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відкинув звинувачення президента України Володимира Зеленського, оскільки вони не відповідають інтересам Угорщини.

“Не можна було не використовувати тему війни в Україні, враховуючи те, що медіа-екосистема була монополізована вторгненням в Україну. Війна в Україні домінувала в новинах протягом тижнів поспіль, тому всі сторони намагалися вставити та пристосувати своє повідомлення до нового медіа-середовища. Але я не думаю, що він використовував їх дуже часто, хоча незабаром ми побачимо результати”, – сказав Маріус Гінча (Marius Ghincea), дослідник відділу політичних і соціальних наук Інституту Європейського університету у Флоренції.

Перед виборами консервативний уряд Угорщини збільшив ряд передвиборних видатків, виплативши найбільшу доплату до пенсії на національному рівні та запропонувавши сім’ям значне зниження податків. Ці заходи є частиною більшого пакету соціальних трансфертів і знижень податків на суму понад 5 мільярдів євро, які, за словами центрального банку Угорщини та деяких економістів, можуть спричинити і без того величезну інфляцію. А це в свою чергу може лише спровокувати зростання короткострокового споживання та вплинути на зовнішньоторгівельний баланс країни, викликаючи збільшення імпорту.

У той же час партія “Фідес”, яка очолює уряд Угорщини, витратила на свою кампанію у вісім разів більше, ніж усі опозиційні партії разом узяті.

Політична риторика Віктора Орбана, адаптована до контексту

Візит Віктора Орбана до Москви на початку лютого, всього за три тижні до вторгнення Росії в Україну, несподівано стала однією з найбільших загроз його шансам на переобрання.

3

Щоб отримати виборчі бали, опозиція на чолі з Пітером Маркі-Заєм намагалася назвати Орбана “пішаком Путіна” і звести ідею виборів до “вибору між Сходом і Заходом.

Однак багато політичних аналітиків стверджують, що Орбану вдалося залишитися на першому місці, незважаючи на його зв’язки з Путіним, саме через автократичні шляхи, якими він трансформував угорське суспільство протягом 12 років поспіль при владі.

The Washington Post пише, що окрім зміни виборчої системи, щоб дати своїй партії велику перевагу на виборах, Віктор Орбан обмежував неурядові організації, запровадив цензуру щодо журналістів та створив систему контролю та балансу сил. Прем’єр-міністр Угорщини також побудував проурядову медіа-імперію, яка транслює його неліберальні наративи.

А в розпал війни в сусідній Україні ці наративи був замаскований під “безпеку угорців”. У телевізійних роликах прем’єр-міністр Угорщини останніми тижнями з’являвся як політик, головна мета якого – захистити життя угорців та утримати угорські війська від війни.

Насправді, в інтерв’ю громадській радіостанції в п’ятницю Віктор Орбан заявив, що “питання війни чи миру є основним для майбутнього країни. Ми повинні не допустити втягнення Угорщини у війну. Це не наша війна”. Він додав, що виборці повинні “відчути серйозність ситуації, побачити жах війни та можливі наслідки для Угорщини”.

“Це не наша війна. Ми не можемо виграти тут, але можемо втратити все. Питання в тому, працює економіка чи ні. Ми засуджуємо російський напад, але не можемо допомогти українцям, якщо при цьому знищимо себе”, – продовжив Віктор Орбан.

За його словами, на відміну від Угорщини, інші країни мають транспортні та складські потужності, які дозволяють працювати без газу чи нафти з Росії. А “Угорщина взагалі не матиме енергії, якщо поставки з Росії будуть скорочені”, за відсутності російської енергії угорська економіка не може функціонувати.

Орбан звинуватив угорську політичну опозицію в укладенні “власної таємної угоди”, згідно з якою, якщо вона переможе на недільних виборах, то “почне транспортувати зброю в Україну та припинить постачання газу і нафти з Росії, що знищить Угорщину”.

“Це ризиковано і небезпечно: ліве крило грає з вогнем”, – сказав прем’єр-міністр Угорщини, зазначивши, що Європа стоїть перед “серйозною і глибокою економічною кризою, причини якої глибші за російсько-українську війну”.

Тим часом Орбан тепло вітав приблизно 500 000 українців, які втекли від війни в Україні, що було відрізнялось від його ставлення під час попередньої міграційної кризи. Тоді Угорщина побудувала стіну у відповідь потік людей, які тікали від конфлікту на Близькому Сході та в Африці.

Щодо референдуму Віктор Орбан сказав, що він “визначить майбутнє угорських дітей”.

“Угорщина може захистити своїх дітей і не дати їм (опозиції) взяти під контроль гендерне божевілля, якщо на референдумі чітко скажемо одне: батько – чоловік, мати – жінка, і всі повинні залишити наших дітей у спокої”, – сказав Віктор Орбан. – “Таким чином ми можемо захистити наших дітей і право батьків вирішувати питання про сексуальну освіту (своїх дітей)”.

4

Чи продовжить Орбан свою неліберальну політику, якщо його переоберуть?

Маріус Гінча, який також є доцентом Школи Джона Хопкінса Advanced International, каже, що Віктор Орбан має хороші шанси на ще один термін, але перемога та конституційна більшість більше не гарантовані.

“Коаліція всієї опозиції під одним ім’ям і з одним контркандидатом є безпрецедентною виборчою загрозою для Орбана за останнє десятиліття. Виборча система, запроваджена “Фідес”, сприяла партії в умовах роздробленості опозиції. Якщо опозиція буде єдиною, то виборча система не принесе таких же переваг партії Орбана. Останні опитування показують, що різниця між двома таборами дуже мала, що може дати певну надію на перемогу. Я думаю, зрозуміло, що “Фідес” більше не матиме конституційної більшості. Однак це призведе до ще більш ліберального підходу, щоб компенсувати відсутність інституційних та правових інструментів, за допомогою яких можна нав’язувати свою волю”, – вважає Маріус Гінча.

Підсумки майбутніх парламентських виборів в Угорщині не будуть повністю відображати волю народу, оскільки “це не справжня демократія”, попередив політолог.

Петер Креко (Péter Krekó), виконавчий директор Political Capital, висловив сподівання, що світ прийме результат у поточному контексті, незалежно від того, хто виграє вибори.

“Угорщина більше не є ліберальною демократією, це м’який гібридний режим, але це не справжня демократія”, – сказав Креко. – “Це робить Угорщину країною, де стає все зрозумілішим, що державні інституції “допомагають власнику”. Я думаю, що угорська опозиція втратила деякі можливості кинути виклик уряду.

У той же час, за його словами, дійсно важко досягти успіху на виборах проти державної структури, створеної партією, все більш ефективної, яка реалізується в Угорщині.

5

Угорські парламентські вибори в тіні дезінформації

Дезінформація була присутня на політичній арені Угорщини під час та перед виборчою кампанією, вона переважала з обох сторін. Одночасно з парламентськими виборами проходить референдум щодо так званого “закону про захист дітей”.

Цей референдум зазнав жорсткої критики на міжнародній арені. Запропонований закон має на меті захистити дітей від педофілії, але насправді обмежує висвітлення проблем ЛГБТК+ та статевої освіти у ЗМІ. Було розпочато кампанії з дезінформації, щоб переконати людей, що діти знаходяться в безпосередній небезпеці через гендерне лобі в західному Брюсселі.

Прикладом цієї кампанії є відео, в якому представник “Фідес” розповідає про “статистику” того, скільки дітей пройшли курс лікування зі зміною статі в деяких країнах Західної Європи. Процедури, про які йдеться, фактично заборонені у всіх згаданих країнах.

Але не лише уряд поширював дезінформацію на цю тему. Кандидат від опозиції Петер Маркі-Зай також заявив, що у “Фідес” “найбільша кількість політиків-геїв”, і навіть звинуватив сина Орбана в тому, що він гей. Вважається, що він зробив це, щоб “привернути увагу до лицемірства” “Фідес”. Таким чином, гомофобія та дезінформація з обох сторін домінували в риториці навколо цього питання.

Зеа Шебені  (Zea Szebeni) — соціальний психолог, доктор філософії в Університеті Гельсінкі, де вона вивчає дезінформацію, політичну поляризацію та популізм. За її словами, загалом у часи кризи та нестабільності люди схильні довіряти існуючій системі. Ця тенденція проявляється в останніх опитуваннях громадської думки. Водночас економічні наслідки війни видно у зростанні цін, а також у інфляції угорського форинта, додає Шебені.

Вона також попереджає, що той, хто переможе на парламентських виборах Угорщини, зіткнеться зі все більш розділеною країною, в якій люди з обох сторін вірять у те, у що хочуть вірити.

6

Фото опубліковане у Facebook молодіжним крилом “Фідес” під назвою “Fidelitas”.

На малюнку — опитування, яке закликає відповісти на питання: Війна / Мир, на якому зображені портрети Петера Маркі-Зая та Віктора Орбана.

Штучна супербільшість Віктора Орбана

The New York Times пише, що для того, аби зрозуміти один із шляхів, яким Віктор Орбан змінив демократію, необхідно враховувати наступне: коли його політична партія “Фідес” перемогла на останніх двох національних виборах, вона отримала менше половини голосів, але проте він отримав більшість у дві третини в парламенті. Більшість дозволила прем’єр-міністру Орбану внести зміни до Конституції як частину його неліберального порядку денного.

Пояснення полягає в складній виборчій системі Угорщини: країна поділена на 106 округів, кожен з яких обирає члена парламенту, так само, як членів Конгресу у Сполучених Штатах. Але потім за єдиною формулою політичні партії дають ще 93 місця.

Віктор Орбан кардинально змінив розподіл місць на користь “Фідес”. Партії, які наберуть високі бали на виборах у окрузі, можуть отримати додаткові місця, що, як очікується, заповнить перевагу “Фідеса” в парламенті, якщо він досягне великих успіхів у округах, де він контролює ситуацію.

Роберт Ласло (Robert Laszlo), аналітик виборчого відділу Political Capital в Угорщині, стверджує, що через нові виборчі правила опозиції потрібно виграти з різницею до 6%, щоб скинути Віктора Орбана. Якщо він переможе в неділю, Маркі-Зай зіткнеться з ще більшими труднощами у владі.

“Утримати цю коаліцію разом – непросте завдання, шість гравців дуже різні”, – додав Ласло.

Як каже Маріус Гінча, “Фідес” базується як на економічних, так і на культурних чинниках. Вони йдуть разом, а не окремо.

“Бідність веде до консервативних і авторитарних цінностей, ви хочете мати когось із залізним кулаком, щоб він зробив все краще для вас. “Фідес” надає соціальну допомогу на економічній та культурній основі (наприклад, допомога при народженні). Таким чином, це і ідеологічний вибір ,заснований на консервативних цінностях, і економічний інтерес”, – сказав він.

За його словами, голосування за “Фідес” більше не є ідеологічним вибором, а породжене апатією, бідністю та страхом.

За даними опозиційної газети Nepszava, “Фідес” впевнений у перемозі в 41 зі 106 окремих виборчих округів країни. Тоді як опозиційний альянс може розраховувати на 33. Залишається 32 райони, в яких опозиція має прорватися.

Попередні опинування заявляють рекордну явку виборців аж до 80% порівняно з 70% чотири роки тому.

У 9,7-мільйонній країні електорат поділений майже порівну, приблизно по 2,6 мільйона у кожному таборі. За оцінками експертів, долю цих виборів вирішуватимуть від 300 000 до 600 000 виборців, які або не визначилися, або політично неактивні і знаходяться “”під прицілом” обох сторін.

7

Основні сценарії після виборів в Угорщині

Аналітик відділу політичних і соціальних наук Інституту Європейського університету у Флоренції Маріус Гінча стверджує, що є три вірогідні сценарії.

Перший сценарій, найбільш достовірний, — це той, за яким Орбан виграє ще один термін, але більше не має конституційної більшості. У цьому випадку об’єднана опозиція буде роздробленою, Орбан спробує або маніпулювати, або купувати опозиційні партії, щоб зберегти конституційну більшість. Зазначимо, що одночасно з виборами у нас проходить анти-ЛГБТ-референдум. У разі перемоги Орбана слід очікувати, що Угорщина займе ще більш жорстку та голосну позицію в ЄС проти Брюсселя та проти інтеграційних проектів. Угорщина може стати рушійною силою будь-якого проекту реформ ЄС у найближчі 4-5 років”.

Другий сценарій, на думку Гінча, це перемога опозиції, яка призведе до боротьби з “Фідес” в опозиції, але з дуже еклектичною та розділеною більшістю. Це, в свою чергу, призведе до політичної нестабільності. Ця нова еклектична ідеологічна та політична більшість намагатиметься змінити великі перетворення, які продукує “Фідес”, але без конституційної більшості та внутрішньої єдності їй буде дуже важко.

Третій сценарій полягає в перемозі опозиції, але зраді якоїсь із опозиційних коаліційних партій та об’єднанні її з “Фідес”, щоб сформувати нову більшість та утримати Орбана на посаді прем’єр-міністра. У цьому випадку мало що зміниться.

Вибори в Угорщині проходять у важкий час для глобальної демократії, оскільки уряди руйнують такі фундаментальні принципи, як інститут свободи, свобода вираження поглядів і незалежність судів.

8

Віктор Орбан, який претендує на четвертий термін поспіль і на п’ятий загалом, став героєм серед багатьох консерваторів у всьому світі. За даними шведської некомерційної групи V-Dem, яка оцінює країни за рядом демократичних показників, вибори в Угорщина зараз більше схожі на радянську епоху, ніж на вільні вибори, що відбулися після падіння комунізму.

“Виборчі фальсифікації починаються не о сьомій ранку, коли відкриті урни. Виборчі фальсифікації тривають в Угорщині протягом багатьох років”, – каже Клара Добрев (Klara Dobrev), одна з критикинь Орбана, яка претендує на друге місце в списку об’єднаної опозиції.

Deutsche Welle попереджає, що навіть у випадку програшу Орбан все одно матиме вагоме слово за політичними лаштунками. Багато керівних посад держави, наприклад, у Конституційному Суді, у ЗМІ чи в економіці на наступне десятиліття займають його люди. З їх допомогою лідер “Фідес” може принаймні істотно саботувати роботу будь-якої нової влади.

Але якщо результат виборів буде близьким до результатів попередніх соцопитувань, то опозиція або Фідес отримають слабку перемогу, що може призвести до довготривалої політичної нестабільності, зокрема й вуличних демонстрацій, зазначають аналітики Balkan Insight. У них, швидше за все, домінуватиме “Фідес”, оскільки історія показує, що це єдина партія, здатна мобілізувати своїх прихильників протягом тривалого часу.

Одне можна сказати напевно. У жахливій економічній ситуації, коли країна бореться з інфляцією, прикордонною війною та стрімким зростанням цін на енергоносії, що підсилюється дуже поляризованим суспільством, формування уряду в Будапешті стане монументальним завданням для будь-кого, хто переможе на недільних виборах, пише Reuters.

“Для ліберальних та антиавторитарних угорців ці вибори є основоположними, оскільки вони визначать, чи буде будапештський режим продовжувати працювати на неліберальному та антизахідному схилі, чи він повернеться в лоно ліберальних демократій, особливо в нинішньому контексті безпеки. Це важливий вибір для НАТО та ЄС, оскільки вони визначать, наскільки швидко і легко можна досягти внутрішніх інституційних реформ і як далеко ми можемо зайти у просуванні ліберальних, прогресивних цінностей у Європі та світі, особливо щодо ЄС”, – пояснює Маріус Гінча.

Нагадаємо, виборча система в Угорщині, як розділила закордонних угорців за ознаками місця реєстрації, перед парламентськими виборами викликала невдоволення у виборців. Але це не вплинуло на бажання як правлячої партії, так і опозиційного альянсу змінити її перед парламентськими виборами 3 квітня.

 

InfoPost.Media

Фото: Digi24


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі