Виборча система в Угорщині, як розділила закордонних угорців за ознаками місця реєстрації, викликає невдоволення у виборців. Але це не вплинуло на бажання як правлячої партії, так і опозиційного альянсу змінити її перед парламентськими виборами 3 квітня.
За виборчим законодавством, громадяни Угорщини без зареєстрованого місця проживання в країні наразі можуть голосувати лише за партійні списки за допомогою бюлетенів для голосування поштою. Тоді як резиденти Угорщини віддають два голоси, включаючи додатковий один для одномандатних округів, пише Euractiv.
Проте особи з зареєстрованою угорською адресою, які фактично проживають за кордоном, можуть голосувати лише особисто в посольствах чи консульствах.
“Відмовляючись від своєї угорської адреси, “ви втрачаєте деякі свої привілеї, а в певних ситуаціях ви не можете цього зробити”, – сказав Томаш Чілаг, який посідає 47 місце в загальнонаціональному списку об’єднаної опозиці.
Ті, хто вирішив раніше позбутись своєї угорської прописки, зараз зіткнулись із труднощами, намагаючись скористатись своїм правом голосу, через громіздкий процес перереєстрації.
“Мені не подобається нинішня система голосування, тому що вона створює багато неефективності та непотрібної дискримінації між громадянами”, – сказав молодий угорець, який живе на північному сході Франції і попросив залишитися анонімним.
Під час виборів 2018 року йому довелося подолати понад тисячу кілометрів із середнього заходу Америки до Чикаго, щоб віддати свій голос. Цього разу, за його словами, він приїхав додому, щоб стати спостерігачем на виборах.
“Можливо бути кращий спосіб, і я дуже розчарований тим, що можливість голосування поштою поштою не була поширена на більш широке коло людей”, – додав він.
Молодий чоловік поскаржився на те, що нинішня поштова система голосування стала “вогнищем фальсифікації виборів”.
Бюлетені у смітті та недоставлена пошта
Широке занепокоєння щодо того, що правила голосування поштою в Угорщині не відповідають дійсності, з’явилися останніми тижнями. У румунській Трансільванії мішок, наповнений викинутими та частково спаленими угорськими виборчими бюлетенями, знайшли на сміттєзвалищі поблизу міста Тиргу-Муреш.
Тим часом у Сербії цього року виборчі бюлетені не розсилала пошта, а доставляли та збирали активісти місцевого партнера правлячої в Угорщині партії “Фідес”.
Питання голосів у сусідніх країнах є ще більш значущим через багаторічну політику уряду викачування мільярдів форинтів за кордон на підтримку етнічних угорців у сусідніх країнах.
У 2011 році Fidesz вніс зміни до закону про угорське громадянство, запровадивши новий спрощений шлях отримання угорського громадянства для етнічних угорців, які проживають за межами країни. Це відкрило можливості натуралізації для багатьох із 2,2 мільйонів етнічних угорців, які проживають у навколишніх країнах. Крім того це надало їм можливість впливати на вибори в Угорщині.
Під час парламентських виборів 2018 року з 225 000 голосів поштою, які надійшли з-за кордону, 96% були за “Фідес”.
Тим часом деякі угорці без зареєстрованого місця проживання навіть не отримали свої бюлетені.
Чому голоси закордонних угорців важливі?
22-річний студент університету Томаш Фельфельді, 22 роки, який зараз проживає в Нью-Йорку, сказав, що він взагалі не отримав свій виборчий бюлетень. У Національній виборчій службі (NVI) йому сказали вирішувати питання з американською поштою. Однак угорські бюлетені надсилаються без номера для відстеження.
“Для мене неприйнятно, що я не можу реалізувати свої основні права та обов’язки як громадянин”, – сказав він.
За словами кандидата Томаша Чілага, який працює політичним радником у Великобританії, справа Фельфельді не є єдиною, і вони відстежують людей, які скаржилися на пропажу пошти.
Однак, на його думку, ширша проблема полягає в тому, що і опозиція, і правляча партія часто нехтують чисельною угорською громадою, яка проживає не в сусідніх країнах.
За даними Національної виборчої служби, загалом 65 716 людей зареєстровано для голосування в консульствах або посольствах цього року, що на 13% більше, ніж у 2018 році. Але, за словами Чілага, це тільки невелика частка від загальної угорської діаспори.
Дослідження 21 Research Center у листопаді 2021 року показало, що приблизно півмільйона угорців емігрували і зараз живуть переважно в Західній Європі. Ця група виборців набагато критично ставиться до уряду, ніж угорці, які живуть в Угорщині.
Опитування показало, що “55% респондентів обов’язково підуть на виборчі дільниці, якщо дорога до дільниці займатиме менше години в дорозі. Ще 70% сказали, що неодмінно проголосували б, якби вони могли голосувати онлайн”.
За підрахунками дослідницького центру, у випадку онлайн-голосування у виборах взяли б участь 230 тисяч громадян, які проживають за кордоном, замість зареєстрованих на даний момент 65 тисяч. Для опозиції це може означати 150 тисяч додаткових голосів.
“Одна з проблем полягає в тому, що партії насправді не розуміють ваги цього, наскільки ці голоси можуть мати значення… Але інша велика проблема полягає в тому, що незалежно від того, який тиск ми чинили на уряд, ми не могли змусити їх відкрити нові виборчі дільниці”, – сказав Чілаг.
Нагадаємо, раніше через нестачу виборчих дільниць у Великій Британії неурядова організація оголосила збір коштів, щоб привести на вибори тисячі угорців, які живуть у Британії. Незважаючи на те, що в Англії офіційно проживають 150 000 угорців, ті, хто має домашню адресу, не можуть голосувати поштою, лише в іноземних представництвах.
Фото: hungarytoday.hu
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.