fbpx
27 Грудня, 2022

The Washington Post: про Закарпаття, вплив Угорщини та ставлення до війни в Україні закарпатських угорців

The Washington Post: про Закарпаття, вплив Угорщини та ставлення до війни в Україні закарпатських угорців

Закарпаття все частіше постає у центрі уваги світових ЗМІ. В основному тема, яку намагаються розкрити журналісти — це досить складні українсько-угорські відносини. Черговий розлогий репортаж вийшов 26 грудня 2022 року в The Washington Post.

Подаємо скорочено цей матеріал.

«Авторитарний лідер, відомий придушенням політичної опозиції та використанням своєї національної преси як власного рупора, наполягає на тому, що українці, які розмовляють його мовою, потребують захисту та фінансової допомоги, і він дозволяє своєму уряду незаконно видавати паспорти громадянам України.

Мешканці прикордонних міст отримують новини з іноземного телебачення, почувають себе не ближче до Києва, ніж до сусідньої національної столиці, і обурюються через те, що українська влада зносить пам’ятники їхньої спадщини. Звучить як російський вплив на сході України? Фактично, це роль Угорщини на заході України», – йдеться у репортажі видання The Washington Post.

Любов до Путіна та «дешевого» газу

За висновками журналістів David L. Stern та Loveday Morris, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан є ще одним досить проблематичним сусідом для Києва. Він, зокрема, підтримує теплі стосунки з президентом Росії Владіміром Путіним, неодноразово перешкоджав санкціям Європейського Союзу проти Москви та наполягає на тому, що на Україну потрібно тиснути, щоб вона домовилася про мирну угоду з російським агресором.

1643815765Зустрі Віктора Орбана з Владіміром Путіним у Москві, лютий 2022 / Фото: Еuractiv

З цього питання висловлюється Андраш Рац, експерт Німецької ради з міжнародних відносин. За його словами причина проста:

«Угорщина, що не має виходу до моря, залежить від дешевої російської нафти та газу, що, у свою чергу, дозволяє Орбану тримати низькі ціни на енергоносії та здобувати голоси виборців.  Те, що ми бачили від Віктора Орбана з лютого, було мотивовано внутрішньополітичними міркуваннями», – каже Рац.

У статті йдеться про те, що стосунки між Орбаном та Зеленським під час війни ще більше погіршилися — зокрема Зеленський звинуватив угорців у байдужості до страждань українців – і, звісно, Орбан це заперечує. Наприклад тому, що Угорщина надала притулок понад мільйону українських біженців та передала Україні гуманітарну допомогу на сотні мільйонів доларів.

Реваншизм Орбана чи гра на внутрішню аудиторію?

Утім у виданні зазначають, що Орбан «культивує власну марку реваншистського угорського націоналізму і навіть висловив сподівання, що одного дня він може спробувати повернути угорські землі в Україні».

Очевидно, що мова йде про Закарпаття — землі, які колись входили до території Угорського королівства.

Зокрема у статті згадуються й інші конфліктні ситуації з українським президентом. В тому числі заяви Орбана після квітневих парламентських виборів, коли Орбан назвав Зеленського «супротивником» разом із «брюссельськими бюрократами», «імперією Сороса» та «міжнародним мейнстрімом».

1649065777Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час оголошення результатів парламентських виборів / Фото: Liner

І тимчасове блокування спроби ЄС схвалити 19 мільярдів доларів екстреної позики для України.

«Після Першої світової війни Будапешт втратив майже дві третини території. Сьогодні понад 2 мільйони угорців живуть за кордоном, з них близько 130 000 – в Україні.

Більшість мешкає в Закарпатті, бідній, переважно сільській місцевості на західній стороні Карпатських гір, яка колись належала Угорщині, що робить їх незначною меншістю серед 1,3 мільйона жителів регіону — і невеликою кількістю порівняно з 4 мільйонами або більше етнічних росіян, які проживали на сході України до 2014 року.

І все ж, попри цю невелику кількість угорців, регіон став осередком напруженості між Києвом і Будапештом», – зазначають журналісти The Washington Post.

Тож не дивно, що за опитуванням української соціологічної компанії «Рейтинг» (жовтень, 2022 року) близько 40% українців вважали Угорщину «ворожою державою» – вона опинилася на третьому місці після Росії та Білорусі.

Закарпаття, турул та етнічні угорці

На Закарпатті також миттєво відреагували — з Мукачівського замку демонтували велику статую турула, птаха з угорської міфології.

«Це був символ угорського минулого Закарпаття та нагадування про колись теплі зв’язки між Будапештом і Києвом», – пише видання.

Screenshot 11Мукачівський замок / Фото: Данило Павлов для The Washington Post

За висновками опитаних експертів «демонтаж турула здатен стати точкою спалаху в майбутньому, якщо угорські офіційні особи або ультраправі групи вирішать заговорити про це. Наразі це підкреслює крихкі стосунки між Києвом і Будапештом — такі, які можуть зіпсуватися вчинком місцевого чиновника чи вибором президента. Це також підкреслює завдання Зеленського щодо збереження єдності в його етнічно, релігійно та політично різноманітній країні».

«Я дуже боюся, що це може бути використано як політичне питання», – цитує видання Дмитра Тужанського, директора Інституту Центральноєвропейської стратегії, експерта з українсько-угорських відносин.

Будапешт надає велику фінансову підтримку угорським громадам і підприємствам у сусідніх країнах. Але багато українців сприймають це як втручання у внутрішні справи країни.

Однак мер Берегова, міста, де проживає найбільше етнічних угорців Закарпаття, Золтан Бабяк каже, що допомога Будапешта необхідна, щоб поповнити його бюджет, який відчуває брак грошей.

А також запевняє, що угорська культура не зникне із Закарпаття — місця, де угорці проживали близько тисячі років. Десятки тисяч етнічних угорців покинули регіон у пошуках роботи.

«Наш намір — залишатися там, де ми є», — каже Бабяк.

Подвійне громадянство та гарантовані вибори в Угорщині

Також журналісти The Washington Post звернули увагу на те, що офіційний Будапешт видав паспорти понад мільйону етнічних угорців, які проживають за кордоном, і вони виявилися надійним виборчим блоком для Орбана.

Але подвійне громадянство в Україні заборонено. У 2018 році українські чиновники видворили консула Угорщини на Закарпатті та розпочали розслідування за «державну зраду» після того, як у мережу потрапило відео, як консул видає паспорти в Берегові.

 

Читай також:

Не тільки виборчий туризм у моді: чому в одному з прикордонних сіл Угорщини населення між виборами змінювалося в рази

 

У свою чергу влада Будапешта звинувачує Київ в обмеженні прав етнічних угорців та примушуванні їх до асиміляції, посилаючись на мовний закон від 2017 року, який зобов’язує більш широке використання української. Створений для боротьби з впливом Росії, закон також обмежив викладання в школах іншими мовами, наприклад угорською.

Наприклад, за словами пастора реформатської церкви, який є заступником єпископа Закарпатської реформатської церкви в Ужгороді, Яноша Гедера «угорців штучно витісняють із Закарпаття».

Турбота про угорців чи тиск на ЄС?

Через мовне питання Угорщина у жовтні заблокувала участь України на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті. Міністр Сійярто зазначив, що «поки Україна не поверне права закарпатським угорцям», Будапешт продовжуватиме блокувати такі зустрічі з Україною.

Орбан заявив, що виступає проти військової допомоги Україні частково саме через турботу про угорців, які проживають в Україні. За його словами, жоден угорець не повинен опинитися «між українським ковадлом і російською кувалдою».

Але чимало закарпатських угорців, які є громадянами України, підтримують боротьбу з російським агресором.

Зокрема Каталін Новак, президентка Угорщини, сказала, що 500 членів угорської громади «пролили свою кров на фронті — втратили життя або отримали поранення». Натомість The Washington Post не змогли перевірити цю цифру.

1650278324Крістіан Шкіряк / Фото: Christian Rythmique (Facebook)

Журналісти зустрілися з 30-річним Крістіаном Шкіряком, який виріс на Закарпатті, і розмовляє угорською мовою. Коли Росія вторглася в Україну, він і його родина жили в Бучі, передмісті Києва, де росіяни вчиняли нечувані звірства.

 

Читай також:

Особливо вразливі до пропаганди угорці, які не інтегрувались в українське суспільство: історія українського угорця із Бучі

 

Родині вдалося втекли за дві години до прибуття росіян. Тепер, повернувшись на Закарпаття, Крістіан каже, що почувається однаково як угорцем, так і українцем.

«Я виріс серед угорської культури; я люблю традиції; Я люблю історію», – сказав він. – «Мені подобається все в Угорщині. Але я не люблю цю Угорщину, Угорщину Орбана».

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі