Держсекретар з питань національної політики офісу прем’єр-міністра Угорщини Арпад Янош Потапі заявив, що угорський уряд у 2022 році продовжує підтримку різних верств угорців Закарпаття. Зокрема мова йде про пакет соціальних програм, що діє з 2015 року і включає надання щорічної надбавки до заробітної плати.
“Таким чином уряд надає подальшу підтримку постраждалим від війни закарпатським угорцям”, – йдеться у повідомленні.
Янош Арпад Потапі наголосив, що цього року програма буде оголошена з бюджетом 2 362 820 000 форинтів (більше 186 млн гривень та близько 6 мільйонів євро).
Чому Угорщина фінансує нацменшину на Закарпатті?
Держсекретар пояснив, що у 2022 році через російсько-українську війну процедуру подачі заяв на отримання допомоги буде спрощено. Зокрема, з цього року вчителі угорської мови, які працюють у шкільній освіті щонайменше 5 місяців також можуть подати відповідну заявку починаючи з 15 червня.
За словами угорського урядовця за останні роки програма внесла вагомий внесок у те, щоб угорці Закарпаття масово не покидали свою батьківщину. І нагадав, що минулого року одноразову допомогу отримали 15 119 осіб, які “здійснюють діяльність загальнодержавного політичного значення”.
Потапі підкреслив, що уряд Угорщини докладає всіх зусиль для підтримки угорців Закарпаття навіть у надзвичайно складній ситуації, пов’язаною з війною в Україні. Мета програми залишається незмінною – збереження угорської національної меншини в регіоні, а також мотивація угорських фахівців залишатися на своїй батьківщині та виконувати свою роботу на благо суспільства.
“Для Угорщини надзвичайно важливо, щоб в Україні якнайшвидше настав мир. Угорщина зацікавлена в тому, щоб сусідня Україна стала суверенною, збалансованою, демократичною правовою державою, де національні меншини, зокрема угорська на Закарпатті, могли б жити в безпеці та мирі на своїй батьківщині”, – зазначив Потапі.
Хто може отримати фінансову підтримку Угорщини
На фінансову підтримку можуть претендувати вчителі угорської мови, медичні працівники, працівники соціальної та культурної сфери, журналісти, актори та представники інших верств, а також часть коштів надається на забезпечення харчування для дітей.
Віце-президент KMKС та директор Благодійного фонду “KMKSZ” Геза Гулачі також повідомив, що заявки на отримання фінансової допомоги освітяни можна буде подавати через районні відділення фонду з 15 червня до 15 липня. Всі інші категорії – з 16 липня до 15 серпня 2022 року.
За словами Гулачі майже 40 000 мешканців Закарпаття звернулися за рік по допомогу до благодійного фонду “ KMKSZ ”.
Як вважає історик, професор Ласло Зубанич, який очолює Демократичну спілку угорців Закарпаття (UMDSZ), у 2022 році кількість закарпатської угорської меншини може зменшитися до 100 000 і навіть менше, адже через війну, близько 30 000 угорців виїхало за межі країни.
Варто нагадати, що Угорщина багато зусиль і ресурсів докладає на підтримку культури і освіти своєї громади на Закарпатті. Так, зокрема, розвиває мережу професійно-технічної освіти, про що ми розповідали раніше. Загалом з 2015 року з національного бюджету Угорщини на розвиток професійно-технічної освіти було виділено майже 1,2 мільярди форинтів.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.