14 Грудня, 2021

Українці підозрюють Угорщину в намірах анексувати Закарпаття, але не вважають її ворогом – соцопитування

Українці підозрюють Угорщину в намірах анексувати Закарпаття, але не вважають її ворогом – соцопитування

Більшість українців вважають, що країни Центральної Європи Польща, Румунія, Словаччина, Чехія та Угорщина сприймають Україну або по-дружньому, або нейтрально. А значна частина опитаних вважає, що Польща та Чехія ставляться до України трохи краще за інших.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Інституту центральноєвропейської стратегії. Його результати представили 13 грудня у Києві за участі послів Польщі, Словаччини, Угорщини та Чехії.

“Є певні регіональні та вікові відмінності. Старші респонденти дещо критичніше оцінюють ставлення Угорщини, тоді як молодь переважно позитивно сприймає ставлення Угорщини до України”, – зазначив політичний аналітик “Демініціатив” Петро Бурковський. – “І взагалі опитування показало, зщо молодь у цьому плані у нас найбільш прогресивна. Ці люди найбільше люблять подорожувати Центральною Європою, найбільше готові приймати у себе людей із Центральної Європи”. 

1 Ukr Ver

Україно-угорські відносини

Окрему увагу в дослідженні присвятили ставленню українців до україно-угорських відносин.

Варто зазначити, що українці здебільшого негативно сприймають нинішню політику Угорщини щодо підтримки угорської національної меншини на Закарпатті. Так 41% респондентів вважає ці дії підготовкою до анексії та окупації. Зокрема такий погляд на ситуацію переважає на заході країни – 51% опитаних. При цьому молодші респонденти менш схильні вбачати ворожість у діях Угорщини, молодь вважає такі дії справжньою підтримкою регіону.

7 Ukr Ver

Цікавим є співвідношення тих, хто вбачає ворожість у діях Угорщини із їх ставленням до множинного громадянства, запропонованого Володимиром Зеленським. Саме українці, які є прихильниками множинного кромадянства, і найбільше вбачають недружнє ставлення з боку країни-сусіда (46-48%).

Як реагують закарпатці

Врозріз із такими показниками йде ставлення власне закарпатців до угорського впливу. Як свідчать результати регіонального опитування, проведеного у серпні-вересні у 2020 році, 31,5% респондентів назвали дії Угорщини дружньою допомогою угорській меншині на Закарпатті. Ще 40%  опитаних впевнені, що це сприяння розвитку краю за умови узгодженості дій угорського уряду з умовами українського уряду. До того ж з вересня 2020 по вересень 2021 ставлення до угорців з боку опитаних на Закарпатті суттєво поліпшилося. Якщо у 2020 році 12% опитаних хотіли б бачити угорців як членів родини і ще 28% як друзів чи колег по роботі, то в 2021 році частка тих, хто хотів би бачити угорців як членів родини, зросла до 29%, а як друзів – до 28%.

9 Ukr Ver 2

На думку дослідників, це свідчить про зростання згуртованості, яке демонструють українці незалежно етнічного походження на фоні впливу пандемії та позитивного досвіду взаємодії з людьми інших національностей.

Варто зазначити, що дослідження проводилось із 22 жовтня по 12 листопада методом методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Загалом опитали 2003 респонденти від 18 років.

Опитування проводилось у всіх областях України, окрім територій, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% – для показників, близьких до 25% та 1,5% для показників, близьких до 10%.

Нагадаємо, результати дослідження, проведеного Фондом Фрідріха Еберта, показали ставлення угорської молоді у віці 15-29 років у країнах Вишеграда (Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини) та Балтії до свого життя та оточуючих. Опитування показало деяке упередження жителів Угорщини. Так, молоді угорці відчували б незручність від сусідства з ромами, мусульманами та євреями.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі