08 Грудня, 2022

Гроші від ЄС: чому уряд Орбана продовжує блокувати допомогу для України

Гроші від ЄС: чому уряд Орбана продовжує блокувати допомогу для України

У вівторок, 6 грудня, на засіданні Ради ЄС Угорщина виступила проти ухвалення виділення Україні допомоги та відновлення 18 млрд євро на наступний 2023 рік. Про це повідомив на засіданні міністр фінансів Угорщини Мігай Варга.

Така позиція з боку Угорщини була цілком прогнозованою, адже ще раніше представники уряду Орбана і сам угорський прем’єр заявляли, що їхньої підтримки у цьому питанні не буде.

З цим це пов’язано?

Причин багато. Зокрема і з тим, що Єврокомісія не погоджується надавати обіцяні Угорщині кошти з фондів ЄС через проблеми з верховенством права. Це питання для Віктора Орбана принципове. З одного боку він не збирається (наразі) нічого змінювати у внутрішній політиці власної держави, з другого — продовжує критикувати Брюссель і звинувачувати керівництво ЄС у всіх угорських негараздах.

OrbÁn Viktor

Угорська делегація у Брюсселі, 2019 / Фото: MTI/MTVA

Утім найцікавішою, мабуть, стала заява самого Орбана, який продовжує стверджувати, що Угорщина готова всіляко допомагати Україні. Але лише за певних умов.

«Сьогодні всі новини про те, що Угорщина заблокувала фінансову допомогу для України. Все це фейк. Угорщина готова надавати Україні фінансову допомогу, але на двосторонній основі. Ніяких вето, ніякого шантажу. Ми лише хочемо переконати країни ЄС, що спільний європейський борг – це не рішення», – заявив Орбан 6 грудня у своєму дописі у Twiiter.

В уряді Угорщини стверджують, що вже передбачили допомогу Україні з власного бюджету на 2023 рік. І просто не бажають «колективно влазити у величезні борги».

Чому Орбан продовжує блокувати допомогу для України?

Вся політика Віктора Орбана та його команди, які керують Угорщиною вже багато років, пов’язана з пошуком зовнішніх та внутрішніх ворогів. Очевидно, що ворогів стає все більше, а грошей у казні все менше.

Одним з найбільших «ворогів» для Орбана став Брюссель, тобто керівництво ЄС, що нібито рухається у неправильному напрямку. І саме через «недолугу» політику європолітиків страждає Угорщина. «Колективний» і «ворожий» Брюссель для угорців давно став своєрідною червоною ганчіркою.

Подібний ворогом було обрано також фінансиста Джорджа Сороса, угорця за походженням. Певний час можна було побачити білборди з його зображенням навіть в угорській глибинці. Звісно, зображений він був у негативному світлі, як символ «всесвітнього зла».

 

Читай також:

«Бунт вчителів» в Угорщині: чим загрожує цей страйк режиму Орбана?

 

Не оминула угорська пропагандистська машина і сусідньої України. Приводом стала «важка доля» закарпатських угорців, які нібито знаходяться під постійним тиском з боку українських націоналістів та влади.

Попри всі ці наративи та провокації (інспіровані в тому числі російськими спецслужбами) на побутовому рівні на Закарпатті до пересічних угорців ставлення не змінюється — адже область є мультинаціональною. І навіть унікальною для дослідників, адже насправді тут практично ніколи не виникало значних конфліктів між групами людей на грунті національної приналежності.

На жаль, саме політика офіційної Угорщини сприяє тому, аби розсварити різні табори. В цьому ж представники уряду Орбана звинувачують й сусідні країни, і не лише Україну.

Орбан – «людина року», але зі знаком мінус

Не випадково, що за підсумками 2022 року Віктор Орбан потрапив до списку найвпливовіших людей цього року за версією Politico. Але, на відміну, від Володимира Зеленського — у антирейтингу як «головний порушник спокою» №2 (перше місце посіла прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні).

Щороку видання обирає 28 людей, які мали великий вплив на політику Євросоюзу. Серед них три категорії: «виконавці», «мрійники» та «порушники порядку». Те, що саме Орбан потрапив до останнього списку, звісно, не є випадковим.

Орбан виголосив скандальну промову проти «змішування» європейських і неєвропейських рас, зазначивши, що цього ніколи не станеться в Угорщині.

Orban Politico (1)

Ілюстрація до кандидатури Віктора Орбана / Ілюстрація: Politico

Він намагався «перемогти» Брюссель, але саме Брюссель спіймав його в лещата, затримавши субсидії ЄС для Угорщини. Він придушує вільну пресу, підриває систему правосуддя, робить маріонеткою демократію, приймає закони спрямовані проти ЛГБТ – так представляє Віктора Орбана Politico.

«Європейські чиновники не наблизилися до того, щоб зрозуміти, як поводитися з країною, яка має лише 2 відсотки населення ЄС і менше ніж 1 відсоток його ВВП, але з усім тим їй регулярно вдається робити значні неприємності.

Батоги, пряники, погрози, суди, догани — будь-який захід, здається, не виправдовується, і лідер правих лише ще більше нахабніє…

Оскільки ЄС прагне подвоїти свою підтримку Києва, йому доведеться пам’ятати, що все, що робить Брюссель, ризикує бути скасованим Будапештом», – зазначає Politico.

Що ж буде далі з допомогою для України?

Ситуація, здається, патова. Адже для виділення коштів для України необхідна підтримка всіх країн-членів Євросоюзу. Утім, віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс заявив, що все-таки існує шанс ухвалити політичне рішення — і надати підтримку Україні попри позицію Угорщини. Яким чином це може відбутися поки неясно. Але очевидно, що це не порожні слова — і у Брюсселі вже мають якийсь певний план як обійти «блокування».

«Україна перебуває у стані війни й відчайдушно потребує підтримки. Ми не можемо дати змогу одній державі-члену відтермінувати і зірвати фінансову допомогу з боку ЄС. Ми це зробимо так чи інакше», – заявив Домбровскіс.

Йдеться про два можливих варіанти. Перший — гарантування запозичень з бюджету ЄС, а другий — гарантії держав-членів співтовариства.

За словами міністра фінансів Чеської Республіки Збігнєва Станюра, наразі зроблено все можливе, аби гарантувати виділення цих коштів вже на початку січня 2023 року «за будь-яку ціну».

«Ми знайдемо рішення, щоби підтримати Україну», – завив він.

Перед дебатами Угорщини у Брюсселі Віктор Орбан традиційно виступив на радіо Kossuth. Наразі змін у його риториці не відбулося — прем’єр продовжує критикувати політику Брюсселя, й одночасно каже про підтримку для України, яка необхідна, але не ціною угорської економіки.

 

Infopost.Media за матеріалами угорських ЗМІ

Ілюстрація: Politico


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі