fbpx
21 Квітня, 2024

2 млн євро від словаків на снаряди, козирі Орбана та попередження провокацій від румунської AUR в Україні – що було у сусідів минулого тижня

Прості словаки взяли ініціативу з виділення Україні снарядів у свої руки та за кілька днів зібрали 2 мільйони євро, Віктор Орбан отримав додаткові козирі на виборах до ЄС через намагання влади Брюсселю заборонити його конференцію, а румунські радикали можуть використати свою етнічну спільноту в Україні для провокацій.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 15 по 21 квітня.

Darček pre Putina на 2 мільйони євро від словаків

Словаки приєднались до чеської ініціативи «Darček pre Putina», підтриману чеським урядом, для закупівлі снарядів для України. Активісти оголосили збір коштів, який проходить загалом у понад 20 країнах. За менш ніж дві доби словаки зібрали понад два мільйони євро. У кампанії під гаслом «Якщо уряд не може, ми зможемо», взяли участь понад 32 тисячі людей. Акцію підтримала і експрезидентка Зузана Чапутова.

Ініціативу у Словаччині запустили після того, як влада країни відмовилася підтримати проєкт Чехії щодо збору коштів та пошуку боєприпасів для Києва. У словацькій організації «Мир Україні» (Mier Ukrajine), яка організовує збір в країні, заявили, що таким чином хочуть показати солідарність звичайних словаків з українцями.

Влада Брюсселя намагалась заборонити популістичну конференцію за участі Орбана

Національно-консервативна конференція в Брюсселі (NatCon) за участю популістських і правих політиків, серед яких були прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, колишнього лідера Партії незалежності Сполученого Королівства (UKIP) Найджела Фараджа і французького фахівця Еріка Земмура могла б пройти непоміченою. Політики планували виступити з промовами про свою боротьбу із супердержавою ЄС, однак їх боротьба закінчилась сутичкою із мерами районів Брюсселя.

Спроба трьох місцевих політиків заборонити проведення конференції викликала міжнародний резонанс, давши головним критикам Європейського Союзу більше інструментів, ніж вони могли мріяти за два місяці до європейських виборів.

National Conservatism Event Resumes In Brussels After Cancellation Drama
Фото: Omar Havana / Getty Images

Мери районів Брюсселя обґрунтували своє рішення заборонити конференцію можливими демонстраціями радикалів, внаслідок чого вони не могли гарантувати безпеку доповідачів. Проте на цю заборону відреагував навіть прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо, назвавши заборону неконституційною.

Другий день конференції, присвячений виступу Орбана таки відбувся після скасування заборони судом. Однак піар-катастрофа дала правому табору чудову можливість підтвердити існування лівої культури скасування та придушення свободи слова.

«Це символічна подія, яка добре описує ситуацію в Європі. Європа сьогодні балансує на межі між свободою та гнобленням», – сказав Орбан, порівнюючи політиків ЄС із комуністами та закликаючи до змін за допомогою виборів до ЄС у червні.

Жителі Молдови визначатимуться на референдумі про вступ до ЄС

Конституційний суд Молдови ухвалив дозвіл на організацію конституційного референдуму щодо вступу країни до Європейського Союзу. Референдум відбудеться 20 жовтня, одночасно з першим туром президентських виборів.

Ініціатором референдуму виступила президентка Майя Санду, а всі проєвропейські партії оголосили про участь у інформаційних акціях громадян щодо нього.

Питання референдуму: «Ви за вступ Республіки Молдова до Європейського Союзу?»

Якщо громадяни Молдови підтримають вступ на референдумі, Конституцію Молдови доповнять новим розділом «Інтеграція в Європейський Союз».

Референдум стане першим у Молдові, який буде основою для змін до конституції. Усі інші раніше організовані голосування провалилися через низьку явку, або не мали правових наслідків.

Румунські радикали можуть готувати антиукраїнську кампанію про утиски етнічних румунів

Українське видання kyivpost.com із посиланням на джерела в Головному управлінні розвідки (ГУР) Міністерства оборони України повідомило, що румунська ультраправа популістична партія AUR незабаром може почати серію антиукраїнських заходів, щоб показати утиски етнічних румунів, котрі проживають в Україні. Подібну кампанію можуть провести і представники болгарської партії «Відродження» (Renaşterea) у селах Одеської області, населених переважно етнічними болгарами.

За даними українських спецслужб, є висока ймовірність координації таких заходів можливу координацію з боку Кремля.

331422232780b5cd6d7d10e3659936b5
Фото: Daniel MIHAILESCU / AFP

Наразі в рамках підготовки до пропагандистської операції представники AUR проводять опитування священиків із сіл Чернівецької, Закарпатської та Одеської областей, де проживає значна кількість етнічних румунів. Крім того, пропагандисти спілкуються з родинами чоловіків, які зараз служать в Збройних силах України.

 

👉 Читай також:
AUR: як румунські ультраправі популісти виросли вдвічі та чим загрожують Україні

 

В основному такі провокації спрямовані на внутрішньополітичне середовище Румунії, але вони можуть негативно вплинути на імідж України. Також результатом ескалації антиукраїнських настроїв може стати блокування транзиту через україно-румунський кордон та протести всередині країни.

Як я одного разу була татаркою. Колонка Зої Казанжи

Також рекомендуємо прочитати нову колонку української журналістки та письменниці Зої Казанжи. У своєму матеріалі вона на прикладах зі свого життя розмірковує про етнічну нетерпимість та важливість оцінювати людей не за походженням чи етносом. За словами Зої, вона стикалась в житті як зі звичайним географічним невіглаством, так і з цілеспрямовано поганим ставленням до етнічних меншин навіть з огляду на власне прізвище.

 

 Infopost.media

Коментарі