На тлі напруженості між Заходом і Росією, після майже п’ятигодинних переговорів у російській столиці з президентом Росії, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан розкритикував неефективність санкцій ЄС щодо Москви та Путіна.
Орбан описав цю зустріч як “найважливішу” у відносинах між Будапештом і Москвою з моменту його приходу до влади. Він назвав її “мирною місією” та сильною підтримкою дружніх відносин Угорщини з Росією та закликав до діалогу. Про це повідомляє Еuractiv.
“Потреби Росії відомі всьому світу, і зрозуміло, що реакція на них їм не відповідає”, – сказав Орбан журналістам за підсумками переговорів.
Він також запропонував “угорську модель”, зазначивши, що Угорщина, яка є членом ЄС і НАТО, має “прекрасні відносини з Росією”.
Угорський лідер також розкритикував санкції, які Захід запровадив проти Росії після анексії нею українського півострова Крим у 2014 році та війни на Сході України.
“Я повинен сказати, що політика санкцій, яка була введена проти Росії, завдала більше шкоди Угорщині, ніж Росії”, – сказав Орбан після зустрічі.
Він також назвав санкції “провальним інструментом у міжнародній політиці” як у випадку Росії так і будь-якої іншої країни.
Крім експорту та взаємних інвестицій, переговори у Москві також стосувалися газу, який тепер постачається в Угорщину через сербсько-угорський інтерконектор та Австрію.
Угода викликала обурення в Україні: офіційний Київ заявив, що “здивований і розчарований”, що газ буде надходити в Угорщину по маршруту, який її обходить.
Перед поїздкою Орбан оголосив, що буде прагнути збільшити цей обсяг на 1 мільярд кубометрів для покращення резервів. За словами Путіна, остаточне рішення щодо цього запиту Орбана буде прийнято на початку квітня.
Угорщина і російський Sputnik
Також Орбан сказав, що сертифікація російської однодозової вакцини Sputnik Light в Угорщині майже завершена і Угорщина обов’язково придбає цю вакцину. А до кінця року виготовлятиме її на власних потужностях.
Угорщина стала однією з небагатьох країн ЄС, яка використовувала російську вакцину проти COVID-19, Sputnik V, незважаючи на те, що продукт досі не схвалений для використання Європейським агентством з лікарських засобів. Раніше угорський уряд відмовився від російської та китайської вакцин від COVID-19.
Слід зазначити, що зустріч Орбана і Путіна відбулася попри те, що відносини між Заходом і Росією досягли найбільшого напруження з часів холодної війни.
Починаючи з 2010 року під час особистих зустрічей Путіна з прем’єр-міністром Угорщини, той уникав чутливих політичних питань. У тому числі в 2014 році, коли Москва порушила Будапештський меморандум, який гарантував територіальну цілісність України.
Водночас угорська опозиція звинуватила Орбана в тому, що візит до Москви “суперечить національним інтересам”.
Розширення НАТО на Схід. Чи була обіцянка?
Угорщина продовжує постійно піднімати проблему етнічних меншин в Україні. Але їх попередили, що атмосфера настільки напружена, а масштаб військової кризи настільки великий, що Будапешт не може нічого зробити, щоб зупинити будь-яку ініціативу НАТО. Про це повідомило високопоставлене джерело в НАТО.
Наразі у Будапешті кажуть, що основною темою переговорів у Москві були економічні відносини між країнами.
Центральним напрямком співпраці є розширення АЕС “Пакш”, побудованої спільно з Росатомом, російською державною атомною енергетичною корпорацією. Проєкт вартістю 12,5 мільярдів євро, на який російська держава надала позику в розмірі 10 мільярдів євро, наразі затримується через збої в процесі сертифікації.
“Путін нічого не дав, але активно використовував Орбана, який був у нього в гостях”, – зазначає угорське видання HVG.hu.
Як зазначає видання, всі угоди, про які йшла мова під час зустрічі, були підписані раніше.
“Підсумовуючи одним реченням, що отримали сторони: нічого конкретного, жодних конкретних нових обіцянок не було надано в жодній із справ, не було визначено цільових термінів, не було укладено договорів”, – зазначають журналісти.
Також вони звернули увагу, що на підсумковій прес-конференції сторони лише коротко торкнулися ситуації в Україні, але наголосили на важливості миру та переговорів.
З позиції Владіміра Путіна, після розпаду Радянського Союзу НАТО пообіцяло не розширюватися на Східну Європу.
“До речі, можна сперечатися, чи була дана така обіцянка, і якщо так, то в якій формі. Російський президент перерахував країни Центральної та Східної Європи, які, на його думку, навіть не можуть бути членами НАТО. Він пощадив Віктора Орбана, який був поруч, принаймні не назвавши при цьому Угорщину”, – зазначає видання.
Нагадаємо, видання Magyar Nemzet опублікувало інтерв’ю з угорським міністром закордонних справ і торгівлі Петером Сійярто. У ньому той пояснив, що в інтересах Угорщини підтримувати “прагматичні нормальні відносини, засновані на взаємній повазі”.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.