fbpx
15 Жовтня, 2022

Чому Угорщина захищає статую турула на замку в Закарпатті?

Чому Угорщина захищає статую турула на замку в Закарпатті?

Критика угорських організацій та виклик тимчасового повіреного у справах України Іштвана Балога – саме таку реакцію викликало рішення Мукачівської міської ради демонтувати фігуру сокола-турула з бастіону замку “Паланок”. Встановити замість сокола малий герб України виконком міської ради вирішив на підставі звернення директора Мукачівського історичного музею 13 жовтня. 

Того ж дня скульптуру символічного для угорців птаха демонтували.

5b72f15a977f42a58f003d775da44b06

Наступного дня Міністерство закордонних справ і торгівлі Угорщини викликало тимчасового повіреного у справах України в Будапешті. Про це в ефірі програми InfoRádió Aréna повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. За його словами, знесення статуї в Мукачеві стало “непотрібною провокацією”. У контексті цього випадку він повернувся до наративу, який угорська влада просувала в довоєнний період щодо утисків прав угорців Закарпаття.

“Немає жодного сумніву, що до угорської національної спільноти, закарпатських угорців, в Україні перед війною ставилися несправедливо, але угорський уряд поставив це питання в дужки з початком війни”, – зазначив Сійярто.

Він звернувся також до голови Закарпатської ОВА Віктора Микити за допомогою у вирішенні цього питання, назвавши його людиною, яка “багато зробила для того, щоб напруга, яка виникла після прибуття внутрішніх переселенців, не переросла в етнічні, національні конфлікти”. Сам Віктор Микита відразу на ситуацію публічно не відреагував.

ОНОВЛЕНО. 

Голова Закарпатської ОВА Віктор Микита висловився щодо ситуації з турулом через кілька днів під час неформального спілкування з журналістською спільнотою краю.

“Провокацій, щоб дестабілізувати ситуацію на Закарпатті, було дуже багато. Для того, щоб підтримати наші військові сили, потрібно міцно тримати тил. Тому чи на часі взагалі порушувати такі спірні питання як орел-Турул? На Закарпатті повинна бути стабільна ситуація. І зараз не час влазити у спірні питання”, – зазначив він. – “Той, хто дуже переконаний бажанням боротьби за національні символи, тепер має змогу зробити це на фронті! Якби мені, як колишньому спецслужбовцю, поставили завдання дестабілізувати регіон, то я би в першу чергу брався за національні питання! Над причинами, чому орла-турула зняли у Мукачівському замку повинні працювати спецслужби”.

 

Читай також:

Глава МЗС Угорщини Сійярто вкотре закликав Київ відновити права національних меншин

 

“Необдуманим і невчасним під час збройної агресії в Україні” назвав рішення Мукачівської міської ради і державний секретар, відповідальний за національну політику, Янош Арпад Потапі. За його словами, такий крок може вплинути на стабільність багатонаціонального Закарпаття.

“Прикро, що в розпал війни головне для керівництва міста Мукачево – знести пам’ятник, який вважається одним із визначних символів місцевих і закарпатських угорців, поки вона [Угорщина, – ред.] проводить найбільшу в історії Угорщини гуманітарну операцію для допомоги біженцям від війни в Україні”, – зазначив він. – “З початку російсько-української війни Угорщина стала добрим сусідом і допомагає Україні та прийняла майже 1 мільйон українських біженців”.

У Товаристві угорської культури Закарпаття (КМКС) заявили, що статую турула “по-варварськи зняли з бастіону замку”.

“Це тим більше незрозуміло, що його заснування тоді було ініційоване самим керівництвом міста. Керівництво та членство товариства вважає обурливим те, що ні громадську думку, ні представницький орган, ні делегованих нами членів виконавчого комітету не запитали з цього приводу. Наша організація розцінює це як ганьбу нашого спільного історичного минулого, як спробу порушити традиційно мирне співіснування національностей Закарпаття та закликає розслідувати законність цих дій”, – йдеться у заяві КМКС.

Screenshot 5

Президія іншої угорської організації – ГО “Демократична спілка угорців України” з приводу демонтажу турула у Мукачівському замку також оприлюднила свою заяву, назвавши таке рішення унікальним.

“Унікальність її полягає у тому, що за роки незалежності є першим рішенням органу місцевого самоврядування в Закарпатті, відповідно до якого не дозволяється встановлення (відновлення) певного пам’ятного знаку пов’язаного з історією – культурою закарпатських угорців, а розпоряджається про його ліквідацію”.

Screenshot 2

Чому турул на “Паланку” важливий?

Птаха турула угорці вважають своїм символом – за легендами він колись вказав шлях угорським племенам з Уралу через Карпати на Дунай. Іншою важливою легендо є те, що саме турул нібито приніс меч Ференцу II Ракоці, щоб той зміг очолити повстання. Власне турул – міфічний птах, подібний на сокола.

У першій половині XX в. саме турула зробили своїм символом прихильники правоконсервативних сил в Угорщині та прихильники ідеї “Великої Угорщини” та відновлення її кордонів часів Автро-Угорської імперії.

На Закарпатті були встановлені дві статуї турула – одна на бастіоні замку “Паланок” у Мукачеві, інша – на території Ужгородського замку. Проте найвідоміша статуя встановлена над Королівським замком у Будапешті.

Скульптуру турула раніше демонтовувала чехословацька влада, а у 1945 році пам’ятка була знищена радянською владою. У 2008 році Її відновили за кошти угорсько-українського бізнесмена в США, родом з Мукачева, Імре Пака.

 

 InfoPost.Media

Фото: magyarnemzet.hu, Янош Немеш / MTI


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі