fbpx
04 Березня, 2024

Угорщина нарощує логістичні хаби біля українського кордону: чому це важливо для євроінтеграції

Угорщина нарощує логістичні хаби біля українського кордону: чому це важливо для євроінтеграції

Угорський уряд відкрито робить ставку на залучення крупних закордонних інвестицій одночасно з заходу та сходу, ставлячи в пріоритет звісно ж китайські інвестиції.

Серед них — заводи з виробництва акумуляторів і електромобілів, а також великі інфраструктурні проекти (реконструкція залізниці Будапешт-Белград).

Ми вже розповідали про те, як східна частина Угорщини стала практично «меккою» для китайських та південнокорейських інвестицій, а уряд створює можливості вільних економічних зон у цих регіонах, щоб вирівняти розбіжність у економічному розвитку між сходом та іншими частинами країни. А також компенсувати падіння ВВП, який минулоріч знизився на 0,8%.

Днями угорське міністерство економіки анонсувало збільшення числа логістичних парків, покликаних забезпечувати інфраструктурну складову для обслуговування інвестиційних проєктів у галузі електроніки та автомобілебудування. Проте принести користь такі об’єкти зможуть не тільки угорській економіці, якщо вчасно і правильно на них орієнтуватись.

1692217978 1536x1084
Карта зон вільного підприємництва в Угорщині / Hungarian Central Statistical Office

Будівництво заводів, зокрема Audi, Mercedes-Benz, Samsung, SK On, Flex та Jabil, прихід на угорський ринок за їхнім неформальним запрошенням корпорацій на кшталт CATL, Sunwoda та EVE Energy, W-Scope поставило перед угорським урядом необхідність формування потужнішої логістичної системи.

Наразі більшість китайських інвестицій в Угорщині все ще знаходяться на початковій стадії, а самі заводи ще не запущені. Однак коли ці китайські заводи почнуть виробляти акумулятори та електромобілі, Угорщина стане справжніми воротами Китаю до ринку ЄС.

 

Читай також: Як схід Угорщини стає епіцентром китайських інвестицій в ЄС. Це менше ніж за 130 км від України

 

Курс Угорщини — на логістику

Одним з елементів такої системи є створення мережі логістичних парків. Варто додати, що логістика, за офіційними даними, складає 5% ВВП Угорщини і уряд планує збільшити цю частку до 10%. Для реалізації проєктів у галузі логістики мінекономіки Угорщини прогнозує їхнє розміщення на 340 гектарах із вартістю близько 370 мільярдів форинтів (951 млн євро).

Тому 21 лютого угорське міністерство економіки анонсувало створення в країні 18 нових логістичних парків, а також розширення кількох діючих. Фактично це означає не створення нових підприємств, а відкритий конкурс на приєднання до національної мережі існуючих парків для уніфікації вимог до роботи та підвищення конкурентоспроможності через різного роду преференції.

Взяти участь в конкурсі можуть ті логістичні парки, які працюють на території щонайменше 3-х га і мають 3000 квадратних метрів складських приміщень. При цьому за масштабами такі логістичні парки можуть претендувати на статус інтермодального, регіонального або місцевого.

Для Угорщини розвиток напрямку логістики як окремої важливої складової своєї економіки виглядає закономірним — країну перетинають три основні (панєвропейські) автомобільні вантажні маршрути: Схід / Східне Середземномор’я від словацького до румунського кордону через Будапешт, Середземноморський коридор від кордону з Хорватією, на північний схід, до українського кордону через Будапешт, Рейнсько-Дунайський коридор від словацького кордону до Будапешта. Далі є дві гілки, одна до Румунії (паралельно коридору Схід – Східне Середземномор’я, а друга – до Хорватії та Сербії. Крім того, мережа швидкісних доріг доступна майже по всій території країни.

Однак у стрімкому рості китайських інвестицій в угорську економіку є і загрози для уряду Віктора Орбана. Єврокомісія вже почала ретельно перевіряти присутність китайського державного залізничного гіганта CRRC в Європі на відповідність новому Регламенту ЄС про іноземні інвестиції.

Можливості для України: TEN-T та військова мобільність

Україна взяла курс на побудову «прагматичних» стосунків з Угорщиною, тож надалі варто беземоційно підходити до використання всіх потенційних можливостей. А оскільки китайські та інші інвестиції приходять не лише у східну Угорщину, а й вздовж усього південно-західного кордону України, утворюючи своєрідний «автомобільний пояс», то у нього варто інтегруватися, зробивши інфраструктуру прикордонної зони з боку України вікном у Європу.

Щонайменше два із запланованих 18 логістичних хабів будуть утворені у безпосередній близькості до українського кордону — у м. Фенєшлітке, де в 2021 році розпочалося будівництво найбільшого у Європі інтермодального залізничного комбінованого термінала East-West Gate (<30 км від кордону) та м. Загонь (8 км до кордону).

Ключовим у використанні близькості до прикордонних логістичних об’єктів в України має бути підключення до Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T).

Group 182

Цей напрям варто розглядати з двох позицій:

Логістична складова

Інвестиційний пояс уздовж західного кордону України чітко співпадає з картою TEN-T, Україну ж цікавить приєднання до Середземноморського коридору цієї мережі, який з’єднує порти Альхесірас, Картахена, Валенсія, Таррагона та Барселона на Піренейському півострові з Угорщиною і практично впирається в український кордон, та півднем Франції, північною Італією, Словенією й Хорватією.

1653399097 1024x576
Фото: українська частина КПП “Лужанка – Берегшурань” у 2022 році / Infopost

Військова мобільність

Військова мобільність (Action Plan on Military Mobility) — це ініціатива ЄС (і започаткована у 2018 році, а нова версія Плану 2.0 охоплює період 2022-2026 років), спрямована на забезпечення швидкого та безперебійного переміщення військового персоналу, матеріальних засобів і активів у межах ЄС та за межі Євросоюзу. При цьому має бути передбачена можливість таких переміщень у короткі терміни та у великих масштабах. Зважаючи на процеси євроінтеграції України та наміри вступу до НАТО це також важлива складова розбудови інфраструктури та інтеграції до мережі TEN-T.

Наразі військова мобільність об’єднує 25 держав-членів ЄС (зокрема й сусідів України), а також Сполучені Штати, Канаду та Норвегію як треті країни-партнери.

Російське вторгнення в Україну поставило Європу перед задачею забезпечити швидкість військових переміщень у межах ЄС для оперативного реагування на загрози чи надзвичайні ситуації, а також швидкої передачі військової допомоги. Відповідні нормативи — військові вимоги ЄС, які керують процесом вдосконалення транспортної інфраструктури подвійного призначення приблизно на 95% ідентичні тим, що використовуються НАТО. Якщо звести до трьох переваг такої системи, то це:

  • максимальне спрощення і переведення в електронну форму митних формальностей, щоб полегшити пересування військових через кордон;
  • розробка цифрової системи для швидкого та безпечного обміну інформацією, що стосується військової мобільності;
  • розробка об’єднаної ІТ-мережі для підвищення ефективності військової логістики через Європейське оборонне агентство.

Тож надалі напрям руху полягатиме в унормуванні вітчизняного законодавства із нормами Кодексу Шенгенських кордонів. Це дозволить зробити західний кордон нашої держави умовнішим. Про це варто прочитати детальніше у нашому аналітичному матеріалі Пояснює митниця: як розбудовувати західний кордон України під час війни.

Радимо також переглянути аналітичні матеріали щодо розбудови в умовах війни українського західного кордону з УгорщиноюРумунією та Словаччиною.

 

Infopost.media

Коментарі