Угорщина планує інвестувати понад 12 мільярдів форинтів (близько 29,3 мільйона євро) у модернізацію транскордонного перевалочного вузла Загонь. Таким чином країна планує наростити обсяги експорту зернових з України через свою територію.
Рішення про фінансування робіт на Загоні угорська сторона прийняла після численних зустрічей міністра промисловості та технологій Угорської Республіки Ласло Палковича та державного секретаря з транспорту Давида Вітезі із представниками вантажних перевізників, MÁV, зернової асоціації та керівництвом Укрзалізниці.
За словами Давида Вітезі, угорська залізниця братиме участь у перевезенні українського зерна з двох причин – подальший кспорт до країн Африки та Близького Сходу та забезпечення власних потреб через рекордний неврожай.
“Більшість доходів змученої війною країни надходить від експорту сільськогосподарської продукції. Африка та Близький Схід раніше закуповували велику кількість зерна в України, і якщо вони не отримають його зараз через обмежені потужності в Чорному морі, деяким країнам може загрожувати голод. Посуха також змусила Угорщину цього року імпортуватимуть зернові”, – зазначив держсекретар.
Що відновлять
Проект бюджету на відновлення залізничної інфраструктури угорський уряд опублікував ще 4 лютого. У супровідній записці уряду вказувалось, що виділення коштів піде на користь інфраструктурі станції Загонь та Фенешлітке. Кошти закладені в бюджет цього року, а за реалізацію проекту відповідає Угорська національна залізнична компанія MÁV.
Інвестиції на загальну суму 12,4 млрд угорських форинтів включають відновлення станції Загонь, сортувальних станцій Загонь та Еперєшке. Там планують відновити застарілі та пошкоджені в останні десятиліття залізничні шляхи. Загалом на цій ділянці планувалось побудувати 2,9 кілометра широкої колії та 4,6 кілометра європейської колії. Крім того, передбачалась модернізація 18 під’їзних колій та існуючих залізничних ліній.
Відновлення дільниць дозволить угорській державній залізничній компанії MÁV збільшити пропускну здатність в районі Загоні. Роботи мають розпочатися протягом кількох тижнів.
Основна проблема в регіоні – необхідність перевантаження або “перевзування” вантажних вагонів через різну ширину колії. Крім того частина дільниць через відсутність експлуатації в останні десятиліття стали практично непроїзними.
“Наші цілі зараз це відкриття закритих шляхів, збільшення їх пропускної спроможності, досягнення швидкості 20-40 км/год на сортувальних станціях та забезпечення безпечних умов праці в нічний час”, – зазначив Давид Вітезі.
Чому це важливо для України
На даний момент “Укрзалізниця” експортує до 30% зернових саме через західні прикордонні переходи. Так, під час засідання Експортного офісу голова правління АТ УЗ Олександр Камишін повідомив, що до початку російського вторгнення цей показник сягав 1%.
Зараз у бік всіх західних прикордонних переходів прямують 15 тис. 769 вагонів, із яких 3 тис. 778 із зерном. Що стосується саме зернових перевезень, то станом на 6 жовтня найбільше накопичення вагонів спостерігається саме в бік переходів Батьово – Еперешке (1,3 тис. зерновозів).
Майже одночасно з рішенням угорського уряду ще у лютому інвестувати у Загонь, гамбурзька логістична компанія Eurogate оголосила про нову мережу залізничних ліній до та з Фенешлітке (близько 20 км від Загоні), де зараз зведено прикордонний термінал East West Gate. Таким чином Eurogate планує з’єднати східний кордон Угорщини з такими містами як Гамбург, Дуйсбург, Відень, Мілан і Арад.
Нагадаємо, що термінал East West Gate може приймати до 1 мільйона стандартних 20-футових металевих контейнерів (TEU) на рік. Тут також переобладнали колії для прийому залізничного транспорту з Китаю. У перспективі Záhony-Port мав стати значим транспортним вузлом звідки вантажі з Китаю до Європи залізницею будуть спрямовуватися на південь, замість перевантажених північних маршрутів – Білорусі та Польщі.
У грудні минулого року міністр фінансів Угорщини Мігай Варга зазначав, що хаб у Загоні разом із модернізацією залізничної лінії, що з’єднує Будапешт і Белград, зробить Угорщину “ключовим гравцем” у товарообігу між Сходом і Заходом. Тоді не обійшлось і без Росії – російське АТ “РЖД Логістика” (RZDL Europe), угорська компанія CER Cargo Holding та дочірня компанія “Австрійських залізниць” з надання послуг у сфері вантажних перевезень Rail Cargo Group підписали меморандум щодо створення спільного підприємства у галузі логістики. Насамперед йшлося про перевезення вантажів між Китаєм та Європою.
Тоді фахівці однієї з дочірніх компаній РЖД – РЖД Логістика навіть відвідали Загонь з одноденним візитом на запрошення консорціуму Celiz (Central-European Logistics andIndustrial Zone). Обидві сторони обговорювали можливості розвитку пересадкової станції в Загоні, а також можливі точки співпраці. Сторони погодилися, що перевалка в Захоні в майбутньому може відігравати помітну роль у залізничних вантажних перевезеннях Схід-Захід.
Віталій Дячук для InfoPost.Media
За матеріалами kurier-kolejowy.pl, index.hu, railinsider.com.ua
У матеріалі використані фото Portfolio.hu, Eurogate
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.