fbpx
10 Травня, 2022

Шанс для КПП “Ужгород – Вишнє Нємецьке”: що можна і варто витиснути з українсько-словацького кордону під час війни

Шанс для КПП “Ужгород – Вишнє Нємецьке”: що можна і варто витиснути з українсько-словацького кордону під час війни

Судячи з усього, саме цим пунктом пропуску заїздила днями в Україну зі Словаччини перша леді США Джилл Байден на зустріч з Оленою Зеленською в Ужгороді. Хочеться вірити, що це добрий знак, чи можливо навіть натяк.

Dsc01793
Фото пресслужби Закарпатської митниці

До повномасштабного російського вторгнення в Україну, кордон зі Словаччиною розглядався українською владою на регіональному та всеукраїнському рівнях як один з ключових з точки зору розбудови інфраструктури та інтегрованого управління кордоном. Вже цієї весни планували нарешті завершити реконструкцію основного пункту пропуску “Ужгород” на 6 смуг в одному напрямку, запустити нарешті пішохідний перехід в його межах. Ще раніше багато зусиль було докладено, аби запустити електронну чергу для вантажівок.

Так, 29 січня у Закарпатській обласній держадміністрації відбулася робоча українсько-словацька зустріч на рівні представників місцевої влади Закарпаття, чотирьох депутатів парламенту Словаччини, відповідального міністерства транспорту Словаччини за будівництво автомагістралі D1, радників глави уряду Словаччини.

Головними темами зустрічі стали розбудова прикордонної інфраструктури та перспектива добудови автомагістралі D1 до кордону з Україною неподалік Ужгорода.

На зустрічі йшлося про те, що поки недоречно говорити про відкриття нових пунктів пропуску між Словаччиною та Україною, допоки не будуть завершені проекти реконструкції нині діючих пунктів.

“Нам сподобалося, що голова ОДА взяв на особистий контроль реконструкцію пункту пропуску “Ужгород – Вишнє Нємецке” і пообіцяв, що цей пункт буде відкрито в травні цього року”, – розповів тоді нашому виданню радник глави уряду Словаччини Едуард Бураш.

Голова ОДА Віктор Микита тоді дійсно взяв хід реконструкції цього важливого пункту пропуску під особистий контроль і також пообіцяв, що пункт буде відкрито у квітні-травні.

Однак війна внесла свої суттєві корективи. Нам стало відомо, що наразі всі проекти реконструкції призупинено. Частина з них мали фінансуватися з програми Президента України Володимира Зеленського “Велике будівництво”, яка наразі через війну призупинена.

Ситуація на КПП “Ужгород” станом на початок квітня 2022 року

“Станом на сьогоднішній день фінансування з реконструкції призупинено по всім пунктам пропуску на території України, в тому чисті і ті, які передбачені на Закарпатті. Нещодавно проведено ряд нарад із представниками держмитслужби та міністерств з питань першочергових заходів щодо завершення реконструкції пунктів пропуску, де роботи вже розпочалися, тому найближчим часом є велика вірогідність щодо продовження реконструкції пункту пропуску “Ужгород-Вишнє Нємецке” на українсько-словацькому кордоні для забезпечення збільшення пропускної здатності з пасажирського транспорту”, – розповів нашому виданню начальник управління адміністративно-господарської діяльності Закарпатської митниці Едуард Маляр.

За його словами, тут вже практично завершено роботи із влаштування асфальтобетону та інженерних мереж, що дає змогу безперешкодно збільшити рух на виїзд з України та зворотньо у два рази.

 


Кошти будуть як з державного бюджету, так і залучені від іноземних партнерів Держмитслужби України.


 

Цю інформацію нам підтвердив і перший заступник голови Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.

“Через російське вторгнення наша держава несе колосальні фінансові втрати, однак в умовах війни залишається важливим питання оптимального функціонування пунктів пропуску з країнами-партнерами. Тому влада намагається знаходити можливості бодай закінчення реконструкції пунктів пропуску, де роботи вже ведуться. Один із таких проектів – реконструкція митного поста “Ужгород”. Ми анонсували ще на початку року, що закінчимо тут роботи вже наприкінці цієї весни, однак через війну плани доведеться коригувати. Держмитслужба налаштована рішуче і наразі ведуться перемовини з потенційними інвесторами, щоб завершити реконструкцію та відкрити три митні пости у Західному регіоні, серед яких і КПП “Ужгород”. Це найбільший і єдиний пункт пропуску зі Словаччиною, де відбуваються оформлення всіх видів вантажів, легкових та пасажирських транспортних засобів, автобусів, а з початком війни і пішоходів”, – розповів нам Мирослав Білецький.

Як зазначив Білецький, зараз тут функціонують чотири смуги – по дві на виїзд та в’їзд в Україну. Після реконструкції запустять всього 8 смуг для руху легкових авто, 2 – для пасажирських автобусів та 2 – для пішоходів і велосипедистів. Все це повинно значно прискорити оформлення документів та, відповідно, час переходу кордону. У цьому пункті пропуску за добу кордон перетинають в середньому близько 3000 пасажирів. Запуск додаткових смуг дозволить збільшити його пропускну здатність та зменшити черги.

Примітна деталь. 12 листопада минулого року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та його словацький колега Едуард Геґер у рамках робочої зустрічі відвідали пункт пропуску “Ужгород — Вишнє-Нємецьке” на українсько-словацькому кордоні. Тоді Денис Шмигаль повідомив, що потрібно укласти необхідні угоди зі Словаччиною для запровадження на цьому КПП пішохідного й велосипедного руху.

618e33504b136124210781 820x360

Український та словацький прем’єр-міністри зустрічаються на КПП “Ужгород – Вишнє Нємецьке” у листопаді 2021 року. Фото пресслужби Кабінету Міністрів України

“Відповідний протокол перебуває на розгляді Словацької сторони. Розраховуємо на конструктивне обговорення цих питань під час наших двосторонніх зустрічей”, — сказав Денис Шмигаль.

З початком війни, коли тисячі українських біженців почали перетинати кордон з сусідніми дружніми країнами, на КПП “Ужгород” запровадили спрощений перетин кордону і, зокрема, тут став можливим і пішохідний перехід кордону. Досі його не запускали через, скажімо так, плутанину з проєктами.

“Ми й раніше домагалися відкриття на цьому пункті пропуску пішохідно-велосипедного проходження кордону. На жаль, з українського боку пішохідна доріжка для перетину кордону була зроблена не з того боку дороги, бо на той час у нас вже була пішохідна доріжка і відповідна інфраструктура для перетину кордону пішоходами та велосипедистами. Ми розуміли, що для України перебудова пішохідної доріжки могла мати додаткове фінансове навантаження, тому готові були перебудувати свою, щоб було нормальне стикування. Зараз ці роботи до кінця ще не проведені, але досвід останнього часу показує, що відновлення пішохідно-велосипедного проходження кордону на цьому КПП є цілком реальним і не складним”, — розповів нашому виданню радник прем’єр-міністра Словаччини з міжнародної співпраці Едуард Бураш.

Саме КПП “Ужгород” на кордоні з Словаччиною разом пунктами пропуску “Красноїльськ” та “Дяківці” на румунському кордоні були визначені як першочергові в пріоритетному урядового списку КПП. Його склали за координаціїї віце-премєрки О. Стефанішиної, що є керівницею міжвідомчої робочої групи з інтегрованого управління кордонами.

За словами заступника директора адміністративно-господарської діяльності Державної митниці України Сергія Чупріна, щоб повністю оновити КПП “Ужгород” потрібно близько 100 мільйонів гривень.

 


Водночас, аби запустити його з 4-ма додатковими смугами (загалом 6 в одному напрямку) потрібно лише 10-12 мільйонів гривень.


 

Щоб залучити цю суму, каже чиновник, наразі українська сторона веде перемовини з західними партнерами.

Dsc01774

Фото пресслужби Закарпатської митниці

З огляду на рівень готовності та мінімальної суми необхідних коштів, а також якщо відштовхуватися від принципу інтегрованого управління кордонами і врахувати 3 фактори:

  • будівництво автобану D1 (північна гілка 5 Пан’європейського транспортного коридору) наразі зупинилося всього лише в 80 км від українського кордону;
  • Закарпаття, в межах якого Україна має увесь українсько-словацький кордон, є одним з ключових гуманітарних регіонів країни зараз та однією з ключових експортних артерій до ЄС, а з словацького боку заплановане спорудження потужного вантажного терміналу;
  • саме в Ужгороді, до якого примикає пункт пропуску, розташований єдиний діючий аеропорт у регіоні та один із залізничних вузлів,

то завершення реконструкції КПП “Ужгород” та продовження розбудови прикордонної інфраструктури неподалік виглядає не тільки як найбільш раціональне рішення української влади, а й і як найбільш досяжне в короткотерміновій перспективі.

З цього проєкту міг би стартувати план відбудови України, про який так багато сьогодні говорять в Україні та на Заході. При чому цю відбудову можна починати хоч завтра при злагодженій координації центральної і місцевої влади на основі принципів інтегрованого управління кордонами.

 

* Статтю створено в межах проєкту “Мультикомпонентна громадська підтримка реформ у сфері інтегрованого управління кордонами”, який реалізує ГО “Європа без бар’єрів” у рамках проєкту “Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)”, який фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародним центром з розвитку міграційної політики (ICMPD).

** Висловлені в тексті думки є особистою позицією авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи ICMPD.

Петро Гойс, спеціально для InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі