Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан досі намагається пояснити для чого він їздив до російського диктатора Владіміра Путіна на початку лютого. За його словами, коли він був у Москві 5 лютого, то нібито хотів “домовитися про мир”. Тоді ж Путін буцімто називав українську армію “сильною та освіченою”.
Про це Орбан розповів під час заходу, організованого німецьким виданнями Berliner Zeitung та Cicero у Берліні. Відео зустрічі опублікувало угорське видання 444.hu.
Нагадаємо, що зустріч Орбана і Путіна насправді відбулася 1 лютого 2022 року. Сам прем’єр Угорщини назвав цю зустріч як “найважливішу” у відносинах між Будапештом і Москвою з моменту його приходу до влади. Зокрема після майже п’ятигодинних переговорів у російській столиці з президентом Росії, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан розкритикував неефективність запровадження санкцій ЄС щодо Москви та вищого російського керівництва.
Крім експорту та взаємних інвестицій, переговори у Москві також стосувалися газу, який тепер постачається в Угорщину через сербсько-угорський інтерконектор та Австрію.
Угода викликала обурення в Україні: офіційний Київ заявив, що “здивований і розчарований”, що газ буде надходити в Угорщину по маршруту, який її обходить.
Перед поїздкою Орбан оголосив, що буде прагнути збільшити обсяг російського газу на 1 мільярд кубометрів для покращення резервів країни.
У свою чергу опозиційні угорські депутати вимагали від Орбана дати повний звіт про поїздку до Москви та його зустріч з Путіним. Однак цьому завадило повномасштабне вторгнення російських військ в Україну.
До того угорський опозиційний альянс під назвою “Єдність для Угорщини” закликав прем’єр-міністра країни відкласти зустріч з Путіним, оскільки “це зашкодить національним інтересам та Україні”.
Віктор Орбан досі робить спроби виправдати свою поїздку до Москви перед початком війни.
“Я запитав президента Росії, що він думає про українську армію. Він сказав, що українська армія – це дуже сильна армія”, – так розпочав свою розмову Орбан з журналістами у Берліні.
За його словами у розмові Путін сказав, що українська армія – це “добре оснащена армія, навчена американцями та англійцями”.
“І ця країна дуже сильна. І він чітко дав зрозуміти, що зробить усе можливе, щоб ця країна ніколи не приєдналася до НАТО”.
А також розповів, що Путін нібито сказав йому, що “українці отримують інформацію від американців”.
Потім прем’єр-міністр Угорщини продовжив:
“Я бачив, що з ним щось не так. Він не сказав, що буде війна, він не сказав, що збирається наступати, але я бачив біду”.
За словами Орбана, після візиту до Москви він одразу поїхав до представників НАТО, де повідомив, що “виникли проблеми. Тому що час не на нашому боці, він на боці Росії”.
І тому повномасштабна російсько-українська війна не стала для нього несподіванкою:
“І тоді, коли це сталося 24 числа, я просто сказав, що це було саме те, чого ми очікували”.
Орбан також сказав, що вважає, що міжнародна дискусія надто зосереджена на Путіні, але Путін його зовсім не цікавить.
“Мене цікавить Угорщина та Європа, а також наслідки війни для нас”.
Орбан, Україна і Росія
Орбан у ході інтерв’ю дав зрозуміти, що уряд Угорщини сприймає війну так, як і переважна більшість країн Євросоюзу, “що це акт агресії, оскільки Росія порушила міжнародне право”.
Очевидно, що нинішні заяви прем’єра Угорщини звучать як невдалі спроби виправдання та реабілітації.
Слід зазначити, що Угорщина практично єдина з країн Євросоюзу, яка з початку російського вторгнення постійно блокує санкційні пакети проти Москви та вищого керівництва агресора.
Для цього уряд Орбана знаходить різні, часом досить дивні, приводи.
В Угорщині придумали сентенцію “Це не наша війна”, і відмовилися поставляти через свою територію зброю для України.
“Якщо ми візьмемо участь у війні, яка не є нашою, в якій ми не можемо нічого виграти, то втратимо все”, – казав Віктор Орбан.
Також в уряді Орбана досі продовжують сподіватися на російську допомогу, зокрема у побудові нових енергоблоків АЕС “Пакш-ІІ”, хоча це будівництво є сумнівним через санкції.
В угорському уряді постійно шукають зовнішніх та внутрішніх ворогів. Одним з них, на думку Орбана та його прибічників є Брюссель та керівництво Євросоюзу. Його звинувачували навіть у інфляції та падінні форинта.
Чому угорський прем’єр змінює вектор?
Скоріш за все зміна риторики Орбана відбувається через кризу, в яку потрапила Угорщина.
Нагадаємо, що Європейська комісія рекомендувала не виділяти Угорщині кошти за трьома програмами з ключового фонду ЄС через проблеми з верховенством права. Йдеться про блокування суми у приблизно 7,5 мільярда євро на бюджетний період до 2027 року.
Для того, аби заповнити дірки у бюджеті країни уряд Орбана навіть “заморозив” майже 300 важливих інвестиційних об’єктів по всій країні.
Утім зрозуміло, що без підтримки Євросоюзу Угорщині не вистояти. А регулярні натяки на можливий вихід з ЄС залишаються просто недолугим блефом з боку Орбана.
У 2022 році угорська національна валюта стала однією з найслабших валют у світі. Нині вона впала до рекордно низького рівня – 430 форинтів за євро. Щоб підсилити свою стійкість, Угорщина спробує приєднатися до Європейського механізму валютних курсів (ERM II) цього або наступного року. Про це заявив угорський міністр фінансів Міхай Варга.
за матеріалами 444.hu, Telex, Bloomberg
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.