В Угорщини несподівано для багатьох з’явилася ще одна причина для блокування нового шостого пакету санкцій ЄС проти Росії.
Пакет уже був узгоджено Європейською радою з главами держав і урядів у понеділок ввечері. Однак тепер офіційний Будапешт наполягає на виключенні з санкційного переліку очільника Російської православної церкви патріарха Кіріла – одного з соратників Владіміра Путіна, який публічно підтримує російське вторгнення в Україну.
В уряді Угорщини раніше заявляли, що вони з цим не згодні, але останніми днями і у зв’язку з самітом це питання не піднімалося.
Посли ЄС зустрілися в Брюсселі в середу 1 червня, щоб доопрацювати пакет санкцій, і під час дискусії угорська сторона вказала, що хоче вилучити ім’я Кіріла з цього списку. В результаті процес прийняття всього пакету був перерваний.
Перша умова Угорщини – нафтопровід поза ембарго
Раніше основною причиною блокування санкційного пакету з боку Угорщини була незгода з ембарго російської нафти. В результаті цих наполягань ембарго було накладено лише частково.
Дві третини російської нафти надходить до ЄС танкерами. Ембарго запровадять саме на неї. Решта постачається нафтопроводом “Дружба” в тому числі до Угорщини, Словаччини та Чехії – виняток наразі вирішили зробили саме для цих країн. Але тимчасово, до цього питання у Європейській Раді обіцяють незабаром повернутися.
Утім Угорщина знайшла черговий привід блокування запровадження нового санкційного пакету проти Росії. І рішуче виступили проти заморожування активів та заборони на в’їзд до ЄС російського патріарха Кіріла.
Чому Кіріл важливий для Орбана?
Слід зазначити, що прем’єр-міністр Угорщини називає себе захисником збереження культурної ідентичності Угорщини, християнських цінностей від західного лібералізму. І каже, що нібито захищає країну від мусульманської міграції.
Проурядова партія “Фідес” за останні роки відзначилась саме боротьбою з біженцями, прозахідними ліберальними неурядовими організаціями та ЛГБТК-спільнотою.
Це основні три основні напрямки політики Орбана. Все нібито для збереження “нормальних” сімейних та християнських цінностей.
“Ми не відмовимося від права захищати наші кордони, зупиняти мігрантів… Ми наполягаємо на тому, що шлюб в Угорщині – це чоловік і жінка, батько – чоловік, а мати – жінка… Тому вони повинні залишити наших дітей у спокої”, – заявляв Орбан минулого року, виступаючи перед однопартійцями.
Угорський прем’єр сповідує кальвінізм (один із напрямів протестантизму) і проводить політику зростання ролі церкви в суспільстві.
У своєму програмному есе, опублікованому восени 2020 року Орбан зазначає про несумісність лібералізму з одного боку та консерватизму і християнської демократії – з іншого.
“Основні засади християнсько-демократичного та ліберального мислення діаметрально протилежні. Ліберали атакують саме те, що для нас є найбільш важливим: наріжні камені політичного порядку, якого ми прагнемо, цінності, що лежать в основі консервативно-християнської демократичної спадщини – такі цінності як нація, сім’я та релігійні традиції”, – наголошує угорський прем’єр.
“Школи повинні захищати ідеал та цінності сім’ї, а також не допускати неповнолітніх до гендерної ідеології та “веселкової” пропаганди. Ліберали розглядають це у кращому випадку як середньовічну відсталість, а в гіршому – як клерикальний фашизм”, – додає Орбан.
Тому санкції проти російського патріарха для угорського прем’єра це поступка західному лібералізму.
“Заборона Кіріла збентежить християн”
Ще 6 травня Віктор Орбан у радіоінтерв’ю вказав, що не буде підтримувати як нафтове та газове ембарго, так і санкції проти Кіріла.
“Є ще одна річ, щодо якої, я вважаю, Угорщина повинна вийти на відкриті дебати, якщо це необхідно. І це той елемент шостого пакету санкцій, який хоче внести лідера православних, російських православних, патріарха Кіріла до санкційного списку. Щойно я отримав листа від Угорської Православної Конгрегації та громади з проханням зробити все проти цього (рішення). Тому зараз є велика справа, це нафта, але є одна річ, яка, можливо, ще важливіша в принципі, але питання іншого виміру – це справа патріарха Кіріла”, – сказав Орбан.
“Ми не будемо підтримувати включення діячів церков до санкційного списку, це стосується питання релігійної свободи в угорських громадах, і це святе та недоторканне”, – додав угорський прем’єр.
12 травня Орбан також зустрівся з сирійським православним патріархом Ігнатієм Єфремом ІІ. Той заявив, що включення лідера російської християнської церкви до списку санкцій створить прецедент, який “збентежить мільйони християн”.
Віктор Орбан тоді також зазначив, що “Угорщина не підтримуватиме включення церковних гідностей до санкційного списку”, оскільки це питання релігійної свободи.
У цьому контексті наразі важко сказати, наскільки швидким та взагалі реалістичним є прийняття шостого пакету санкцій. Однак варто додати також, що лідери ЄС вже заявляли про пошук шляхів введення санкцій проти Росії без участі Угорщини. На думку дипломатів ЄС, це “технічно можливо, це також можливо політично”.
Проте чиновники ЄС заявили, що такий варіант буде “крайнім заходом”, оскільки це зашкодить відчуттю єдності, яке блок хоче передати Москві.
InfoPost.Media за матеріалами HVG, Telex
Фото з відкритих джерел
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.