Міністерство закордонних справ України розкритикувало новий довгостроковий газовий договір, який у понеділок, 27 вересня, підписала Угорщина з Росією. Після цього українське відомство скасувало заплановану раніше зустріч міжурядової комісії в Будапешті.
Як повідомляє Reuters, угоду в Будапешті підписали головний виконавчий директор угорської енергокомпанії MVM Group Дьордь Ковор (György Kóbor) та заступник генерального директора “Газпром експорту” Дмитро Аверкін. Відповідно до її змісту, Угорщина буде щорічно закупляти в Росії 4,5 мільярда кубометрів природного газу і транспортуватиме двома маршрутами. З них 3,5 мільярда кубометрів йтимуть через Сербію та 1 мільярд кубометрів – через Австрію.
Термін дії угоди – 15 років із можливістю зміни обсягу закупівель через 10 років.
В українському МЗС заявили, що Угорщині насправді вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України. Вона дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи. Саму угоду тут назвали політичною і такою, яка матиме значний вплив на енергетичну безпеку України та Європи. Також у міністерстві заявили про намір звернутися до Європейської комісії. Та має надати оцінку відповідності нової угорсько-російської газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики.
Після заяви Україна перенесла на невизначений термін засідання міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке незабаром мало відбутись в Будапешті.
Натомість міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто на прес-конференції після підписання угоди заявив, що Україна втручається у справи Угорщини.
“(Європейське) споживання газу не зменшиться, і роль” Газпрому “також не знизиться”, – сказав він. – “Для Угорщини енергетична безпека – це питання безпеки, суверенітету та економіки, а не політичне питання. Не можна опалювати будинки політичними заявами”.
За словами Сіярто, роздрібні споживачі в Угорщині і надалі сплачуватимуть одну з найнижчих цін на газ у Європі.
За умовами угоди постачання газу до Угорщини від “Газпрому” в обхід України почнеться вже з 1 жовтня через “Турецький потік” та трубопроводи Південно-Східної Європи.
Раніше ми розповідали про ще один “газовий шлях”, побудований з Росії в обхід України – “Північний потік-2”. InfoPost спробував розібратись, чому сусіднім країнам, зокрема Словаччині вигідніше і надалі транспортувати газ через Україну, а не користуватись новою магістраллю.
Пізніше керівник Офісу прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуйяш, заявив, що Україна почала “мститися” етнічним угорцям через переговори Угорщини з Росією щодо майбутніх поставок газу в обхід України, і тому уряд Угорщини продовжить перешкоджати переговорам про асоціацію між Україною та НАТО.
фото: hang.hu
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.