fbpx
31 Березня, 2022

Будівництво АЕС “Пакш ІІ” в Угорщині спільно з росіянами під питанням через санкції

Будівництво АЕС “Пакш ІІ” в Угорщині спільно з росіянами під питанням через санкції

Російська державна корпорація “Росатом” планувала ще у 2018 році розпочати будівництво двох нових енергоблоків атомної електростанції “Пакш” в Угорщині. Однак нині втілення цього проєкту, який Віктор Орбан вважав значним кроком до енергонезалежності країни, під великим знаком питання. У першу чергу через санкції проти Росії.

Після початку російсько-української війни “Росатом” у листі до уряду Угорщини сигналізував, що утримується від розширення АЕС “Пакш”, – зазначає видання 24.hu.

АЕС Пакш Угорщина

За неофіційною інформацією після початку війни Росія більше не наполягає на власних інвестиціях в Європейський Союз. Це пов’язано із санкціями, в тому числі це стосується російських грошей, які перебувають на банківських рахунках або в частині резервів центрального банку Росії.

Про можливі наслідки поки що не говорять в уряді Віктора Орбана.

Наприклад представник уряду, міністр Янош Шюлі не відповів на запитання видання. Утім Золан Бач, який очолює Rosatom Central Europe Kft. налаштований більш оптимістично.

“Реалізація проєкту Paks II йде за графіком. “Росатом” повністю виконує свої договірні зобов’язання за російсько-угорською міжурядовою кредитною угодою, включаючи фінансування проекту”, – зазначив він.

Проте як може відбуватися фінансування будівництва АЕС через санкції проти російських банків та відключення їх від міжнародної платіжної системи SWIFT не дуже зрозуміло.

Також зазначається, що один з основних підрядників будівництва ASZE Rt. мав рахунок в російському “Сбербанку”. Той потерпів крах і ще 2 березня оголосив, що йде з європейського ринку. Лише в Угорщині йдеться про 188 мільярдів форинтов різних вкладників і компаній, які не були застраховані від подібних ризиків.

В угорських ЗМІ повідомлялося і про ймовірне звільнення своїх робітників одного з підрядників будівництва АЕС “Пакш” через припинення виплат.

На початку березня 2022 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан все ще заявляв, що “Пакш II” все одно буде будуватися. Як він зазначив, “у нас немає причин змінювати попередні плани”.

На рішення Орбана не вплинуло навіть те, що російські військові окупували найбільшу в Україні Запорізьку атомну електростанцію. “Росатом” був залучений до її окупації, силоміць взявши під контроль роботу АЕС.

Наприклад, на думку уряду Фінляндії, такі дії порушили міжнародне право і тому країна відмовляється від будівництва атомної електростанції, подібної до “Пакшу”. Її також планували збудувати спільно з російською корпорацією “Росатом”.

Нагадаємо, що Росія і Угорщина підписали угоду про будівництво двох блоків на АЕС “Пакш” ще у 2014 році. Як відомо, за угодою між урядами двох країн, російська позика мала покрити 10 мільярдів євро із запланованих 12,5 мільярдів євро інвестицій в будівництво атомної електростанції, а російську позику потрібно було б погасити до 2046 року.

Нагадаємо, раніше президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Віктор Орбан “перебуває у складній ситуації”. Це тому, що угорська держава практично повністю залежить від Росії. За словами Дуди, угорська АЕС, яка виробляє енергію для Угорщини, також є фактично російською.

 

InfoPost.Media

Фото: 24.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі