fbpx
09 Травня, 2023

Уряд технократів на півроку: як Словаччина вирішуватиме політичну кризу та що це значить для України

Уряд технократів на півроку: як Словаччина вирішуватиме політичну кризу та що це значить для України

Словаччина чекає на зміну уряду — з 15 травня тимчасовий уряд Едуарда Геґера складе повноваження та передасть їх новим членам Кабміну, призначеним президенткою Зузаною Чапутовою.

Місце в уряді займуть 15 фахівців з різних галузей, не пов’язані з політичними партіями, тому словацькі ЗМІ вже встигли охрестити новий уряд першим офіційним.

Однак новосформований Кабінет міністрів також не діятиме повний строк. Його основною задачею є протягом наступних пів року стабілізувати ситуацію в країні та передати свої повноваження, в свою чергу, уряду, який буде сформований за результатами позачергових парламентських виборів. Важливою умовою, яку поставила Чапутова перед потенційними членами нового уряду — відсутність амбіцій балотуватися на виборах 30 вересня і використовувати свої посади у виборчій кампанії.

Одна з основних задач технократичного уряду протягом наступних шести місяців — підготувати проект бюджету так, щоб він був максимально зрозумілим, максимально достовірним та зі зрозумілими межами політичних домовленостей.

Хто керуватиме урядом технократів?

Керівництво у новому тимчасовому Кабміні візьме на себе 47-річний колишній заступник голови правління Національного банку Словаччини Людовіт Одор (Ľudovít Ódor). Наразі тільки його кандидатура затверджена офіційно.

Раніше майбутній словацький прем’єр вже обіймав посади радника у словацькому уряді та у ролі експерта брав активну участь у прийнятті кількох важливих економічних і політичних рішень у Словаччині у монетарній та фіскальній сферах. На той час Словаччина намагалася вступити до ЄС і мала виконати суворі Критерії конвергенції вступу.

Людовіт Одор
Людовіт Одор. Фото: Tomáš Benedikovič / DennikN

За даними словацького Нацбанку, Одор є співавтором кількох концепцій реформ, зокрема стратегії запровадження євро, змін у податковій (запровадження єдиного податку) та пенсійній системі (ідея накопичувального пенсійного страхування), конституційного закону про бюджетну відповідальність та проекту Value for Money.

У січні видання Denník N спільно з агентством Ipsos дослідило впізнаваність та підтримку різних потенційних кандидатів на посаду прем’єр-міністра у разі призначення тимчасового уряду. Тоді результати опитування показали, що впізнаваність Одора є однією з найнижчих, а рівень підтримки його кандидатури — нижче середнього.

Group 5

За прогнозами словацьких політологів та ЗМІ крісла керівників міністерств займуть фахівці, які наразі працюють у різних галузях влади, як правило, на посадах заступників, держсекретарів чи радників. Серед найбільш відомих імен:

  • Міністром закордонних справ замість Растислава Качера може стати дипломат, керівник відділу стратегічних комунікацій Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки Мірослав Влаховський (Miroslav Wlachovský). Він у 2001-2003 роках займав пост радника тодішнього прем’єр-міністра Мікулаша Дзурінди.
  • Міністром фінансів може стати Міхал Горват – головний економіст Нацбанку, який працював у Раді з питань бюджетної відповідальності, консультував міністрів фінансів Яна Поч’ятека (Smer) та Івана Міклоша (SDKÚ).
  • Міністром внутрішніх справ замість Романа Мікульця може стати Іван Шімко (Ivan Šimko), який вже очолював міністерство у першому уряді Дзурінди від SDKÚ, а в другому уряді займав пост міністра оборони. Шімко наразі є діючим членом Християнсько-демократичного руху KDH, тож у разі обрання на посаду втрачає можливість балотуватись.
  • Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь повідомив, що вже знає ім’я свого наступника. За його словами, це людина, яку він привів до уряду та яка є членом його команди, тож можна сподіватись на спадкоємність і продовження лінії рішень міністерства, в тому числі й відносно України.

Уряд Геґера остаточно пішов

Цього разу відставка уряду Едуарда Геґера була швидшою і менш драматичною, ніж у грудні. Остаточною крапкою в роботі тимчасового уряду стало виділення 1,4 мільйона євро компенсації міністерством навколишнього середовища компанії, більша частка у якій належить міністру сільського господарства Самуелю Влчану.

Відповідно до словацької конституції, тимчасово діючий уряд не може замінювати міністрів у разі їх відставки на нових людей, їх повноваження може виконувати прем’єр-міністр. Однак на той час Геґер окрім посади прем’єр-міністра обіймав посаду міністра фінансів та міністра охорони здоров’я, тож уряд не міг бути повністю функціональним.

344086454 759197039068051 6300644616840354652 N
Едуард Геґер. Фото: Eduard Heger – predseda vlády SR / Facebook

Сам Геґер звернувся до президентки Чапутової з проханням позбавити себе мандата на керівництво урядом і «спробувати привести Словаччину до демократичних парламентських виборів у стабільний і мирний спосіб з офіційним урядом». За словами прем’єра, він запропонував кілька альтернативних планів дій.

«Серед цих альтернатив було заміщення вакантних міністерських посад її кандидатами. Я також запропонував альтернативу, що я не очолюватиму уряд, а міністрами залишаться лише люди, відповідальні за відомства, яким найбільше загрожуватиме ризик заміни», – сказав Геґер.

Тепер члени тимчасового уряду мають тиждень, щоб усе підготувати та передати наступникам – експертам.

Чи буде дієвим уряд технократів?

Наразі новий уряд не має підтримки більшості парламентських партій тож відкритим залишається питання його дієздатності у прийнятті важливих для держави рішень. Тож словацькі політологи та політичні коментатори скептично налаштовані до реальних повноважень уряду Одора.

«А що влада може зробити без політичної підтримки в Нацраді? Він [уряд] складатиметься з позафракційних і залежатиме від доброї волі депутатів. Тому розраховувати на те, що депутати підуть назустріч владі, абсолютно неможливо, і я думаю, що хаос триватиме. У нас будуть лише інші люди на чолі уряду», – зазначив політолог Томаш Козяк, ректор Університету політичних і соціальних наук Кутної Гори.

Приблизно такої ж думки дотримуються головний редактор видання Denník N Матуш Костольний (Matúš Kostolný) і коментатор Мартін М. Шимечка (Martin M. Šimečka).

«Все одно у парламенті лише дві реальні сесії і, можливо, позачергові. Абсолютно зрозуміло, що в парламенті пройдуть саме ті речі, які будуть руйнувати роботу цього уряду. Президент і ті міністри, які входять до уряду, звичайно, не розраховують на зміну законів. Вони просто хочуть зробити якомога більше того, що мала зробити попередня влада», – каже Костольний.

За словами Шимечки, навіть не очікується, що уряд взагалі отримає якусь довіру.

«Звісно, ​​він має формально отримати довіру в парламенті та протягом 30 днів подати програмну заяву. Але це формальності», – зазначив він.

Тож це буде уряд без довіри парламенту, однак це не стане несподіванкою, адже враховується заздалегідь.

Реванш Фіцо і загрози для України

Нестабільністю словацького політикуму продовжує користуватись головний опозиціонер — партія Smer-SD під керівництвом екс-прем’єра Роберта Фіцо. Намагаючись зафіксувати дані соціологічних рейтингів, Фіцо просить призначити дату виборів на початку липня. Зважаючи на позиції Smer, такі намагання можуть бути не марними і наступний уряд може бути сформований саме представниками теперішньої проросійської опозиції.

Виходячи з останніх заяв Роберта Фіцо, він намагається шантажувати майбутній уряд та президентку Чапутову, обіцяючи підтримку в парламенті в обмін на перенесення дострокових виборів.

1680620882 2048x1449

Так, за результатами березневого опитування агентства «Фокус» для програми «Na telo» телеканалу Markíza, після багатьох років партія Роберта Фіцо Smer-SD знову має найвищі переваги виборців із 17,6% підтримки.

Відповідно формування нового складу парламенту та уряду Словаччини може загрожувати спадом рівня підтримки України. Варто згадати, що передачу Україні винищувачів урядом Геґера Фіцо розцінював як загрозу національній безпеці та заявляв, що рішення уряду про передачу буде неконституційним. Лідер опозиції тоді наголосив, що уряд у відставці не має повноважень приймати таке серйозне рішення щодо обороноздатності країни.

 

Читайте також:

Словаччина під впливом російських наративів: газ, політика та фейки про Азовсталь

 

Крім того Фіцо став одним з найгучніших критиків підписання Братиславою Угоди про оборонне співробітництво (DCA) зі Сполученими Штатами на початку лютого минулого року. Він зазначив, що це означає кінець суверенітету Словаччини та назвав підписання «зрадою», попри те, що саме він почав процес, коли був у уряді.

У березні 2022 року Фіцо з відсилкою до армії нацистської Німеччини заявив, що війська НАТО на словацькій землі будуть схожі на «вітання Вермахту».

У квітні 2022 року скандал, також спровокований Робертом Фіцо, викликала передача систем ППО С-300 Словаччиною. Тоді член Національної ради Словацької Республіки Ян Бенчик подав заяву про порушення кримінальної справи проти Фіцо за публікацію відео з рухом ешелонів із системами ППО.

 

Infopost.Media

Коментарі