09 Лютого, 2023

«Угорщина мала б територіальні претензії»: чому слова міністра МЗС Словаччини не можна ігнорувати

«Угорщина мала б територіальні претензії»: чому слова міністра МЗС Словаччини не можна ігнорувати

Словацько-угорські відносини сколихнула заява виконувача обов’язків міністра закордонних справ Растислава Качера про можливі територіальні претензії Угорщини у Словаччині.

Слова міністра відразу ж викликали реакцію як всередині країни, так і в угорського МЗС.

7rjehzjfjpjb1ym12ws Xxl

Що сказав тимчасовий міністр

У інтерв’ю на телеканалі TV Markíza Растислав Качер сказав, що якби Росії вдалося захопити Україну, Словаччина зіткнулася б із загрозою претензій на свою територію.

«Якби Володимир Путін досяг успіху і був тепер нашим східним сусідом, Угорщина мала б сьогодні територіальні претензії проти нас», — заявив він.

Так він відповів на поставлене йому запитання, чи може, на його думку, протягом десяти років угорська політика дійти до того, що матиме територіальні претензії. За словами міністра, тема актуальна вже сьогодні.

Крім того, Качер додав, що у нього є документи спецслужб, які підтверджують це. До цього політик додав і випадок із шарфом прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, на якому було зображено карту «Великої Угорщини» та в якому прем’єр з’явився на футбольному матчі. За словами Качера, шарф Орбана оголив «серйозні стратегічні проблеми».

Варто додати, що у своїй політиці Растислав Качер підтримує прозахідну орієнтацію Словаччини та є противником проросійських поглядів, зокрема, експрем’єр-міністра Роберта Фіцо. Крім того, глава словацького МЗС, призначений у вересні 2022 року, є критиком прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Внутрішня реакція словацького політикуму

Заяву Растислава Качера відразу ж засудили кілька членів провладної коаліції Словаччини, зокрема депутат Дьєрдь Ґімесі (György Gyimesi, OĽANO) та експрем’єр-міністр Ігор Матович (Igor Matovič, глава партії OĽANO). Для цього вони організували навіть спільну пресконференцію.

Ґімесі порівняв слова міністра закордонних справ із діями словацьких ультраправих сил, які часто розігрують «угорську карту». Він припустив, що джерелом інформації  глави МЗС про територіальні претензії Угорщини на словацьку територію є не місцеві ЗМІ чи політики.

Ігор Матович звинуватив Качера у виході за рамки дипломатичних правил.

«Це серйозне звинувачення проти одного з наших найближчих партнерів, з яким ми маємо найдовший спільний кордон», — заявив він.

Своє обурення висловили і в партії словацьких угорців Most-Híd позапарламентського об’єднання Альянс. Однак тут у роздмухуванні конфлікту звинуватили вже Матовича та Ґімесі. Глава партії Конрад Ріґо (Konrád Rigó) зазначив, що Матович і Ґімесі витягнули «угорську карту».

«Мене також непокоїть, коли хтось хоче використати і зловживати нами у виборчій кампанії. Угорська карта повертається. Своєю реакцією на невдалі заяви міністра закордонних справ Растислава Качера гросмейстери словацького популістського політичного бульвару Ігор Матович і Дьєрдь Ґімесі витягли її звідти та кинули на політичний ринг», – заявила речниця Альянсу Клара Маґдеме (Klára Magdeme).

Сам Растислав Качер пізніше відмовився перепрошувати за свої слова та написав на своїй сторінці, що не проти угорців, а проти конкретної угорської політики.

«Я не критикую угорців. У мене також дуже гарне угорське коріння, я прожив в Угорщині п’ять років, добре розумію угорську, люблю угорців. Це не конфлікт націй. Це критика конкретної політики. Той, хто критикував Мечіяра (Владімір Мечіар був прем’єром Словаччини у часи розпаду Чехословаччини, – ред.), не був ворогом Словаччини. Мечіяр не був рівний Словаччині, як Орбан не рівний Угорщині. Матович – ніхто, а хто такий Ґімесі  я поняття не маю, можу лише здогадуватися. Словаки та угорці жили тут разом тисячу років і продовжуватимуть так жити. Я вірю в гармонію», – написав Качер.

Як відреагували в Угорщині

У відповідь на заяву Растислава Качера держсекретар Міністерства закордонних справ Угорщини Тамаш Менцер викликав посла Словаччини в Будапешті. За його словами, Качер безпідставно звинуватив Угорщину за те, що угорський уряд виступає за мир і проти санкцій.

«Міністр Качер по суті нападає на Угорщину, бо ми партія миру і проти санкцій. Але ми цього не змінимо, навіть якщо міністру Качеру це не подобається. […] Угорсько-словацьке партнерство та альянс V4 переживуть такі (політичні, – ред.) фігури, як Растислав Качер», – зазначив держсекретар на своїй сторінці у Facebook.

Крім того, до угорського МЗС викликали посла Словаччини в Будапешті, щоб передати, що заяви Растислава Качера «неприйнятні і є безглуздою брехнею».

 

InfoPost.Media

Фото: Andrei Pungovschi / AFP


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі