fbpx
12 Лютого, 2023

МіГ-29 для України: чому уряд Словаччини може віддати останні літаки, а словацька опозиція проти

МіГ-29 для України: чому уряд Словаччини може віддати останні літаки, а словацька опозиція проти

Словаччина невдовзі може повторити прецедент у наданні військової допомоги Україні та передати винищувачі МіГ-29. Їх ще влітку вивели з експлуатації, подібно до систем протиповітряної оборони С-300, які Словаччина першою з-поміж країн НАТО передала Україні у квітні минулого року. Серед словацьких політиків розгорілись дебати стосовно підстав списання винищувачів та передачі їх ЗСУ.

Вчергове про передачу літаків тут заговорили у лютому, коли на позачерговому саміті ЄС у Брюсселі президент України Володимир Зеленський офіційно попросив у Словаччини передати винищувачі.

330186398 721659499460585 7144827268846955065 N

Фото: Andrej Stančík / Facebook

Уряд консультується з юристами щодо передачі літаків

На цю тему в ефірі ток-шоу RTVS Sobotné dialogue висловився виконувач обов’язків прем’єр-міністра Словацької Республіки Едуард Геґер (OĽANO). За його словами, уряд шукає законні шляхи і веде переговори про компенсацію за літаки від ЄС.

Словацький прем’єр не уточнив, чи може уряд з обмеженими повноваженнями приймати рішення про передачу літаків. Він зазначив, що процедура обговорюється з юристами, після чого влада запропонує конкретні кроки.

За словами Геґера, рішення про пожертвування винищувачів є автономним рішенням кожної країни, а виступи опозиції про можливу ескалацію напруги та втягнення Словаччини у війну викликають страх.

«Це, можливо, навіть применшення, це брехня, введення громадян в оману»,— заявив він.

Геґер нагадав, що словацькі винищувачі МіГ-29 «приземлені (зняті з експлуатації, – ред.) і не літатимуть у Словаччині». З вересня минулого року Словаччина має домовленості з Польщею, Чехією та Угорщиною про охорону повітряного простору до поставки у Словаччину американських літаків F-16.

Міністр оборони Ярослав Надь (OĽaNO) також висловив однозначну підтримку передачі МіГів.

«Ми більше не можемо використовувати ці машини, тому давайте розмістимо їх там, де вони зможуть рятувати людські життя, і ми все одно отримаємо гроші назад», — закликав він.

Водночас міністр запевнив, що бойові літаки поки що не покинули Словаччини.

«Рішення ще не прийнято», – підкреслив Надь.

Чому Словаччина може віддати свої літаки?

Всього у повітряному флоті Словаччини, за даними джерел видання Pravda, 11 винищувачів МіГ-29 (за даними Global Fire Power їх 10, і тільки 7 з них придатні до використання). Їх Словаччина у різні роки, починаючи з 1990-х отримувала від Росії.

У серпні минулого року під час Міжнародних авіаційних днів SIAF 2022 Словаччина попрощалася з чотирма винищувачами МіГ-29. Їх вивели з експлуатації через поганий технічний стан та проблему з обслуговуванням. Річ у тому, що літаки обслуговували російські військові техніки, перебування яких на авіабазі у Слячі означало загрозу безпеці. Крім того, у санкційному списку вже кілька років перебуває постачальник запчастин для цих літаків компанія RSK MiG.

Ці літаки можуть бути відремонтовані, однак власних ремонтних потужностей Словаччина не має.


Нюансом можливої передачі словацьких літаків Україні є використання різних систем вимірювання, оскільки на українських літаках використовується метрична система, а словацькі адаптовані до західних стандартів НАТО.

Крім угод з країнами НАТО про захист повітряного простору Словаччина вирішила оновити свій повітряний флот. Так списані літаки мають замінити винищувачі зі США F-16. Придбання 14 тактичних надзвукових винищувачів F-16 Block 70/72 на суму понад 1,6 мільярда євро словацький уряд схвалив ще в грудні 2018 року. Перші чотири одиниці мали бути поставлені у 2022 році, а наступні 10 – у 2023 році. Однак виробництво літаків затрималось, тому поставки F-16 до Словаччини очікуються не раніше 2024 року.

Опозиція проти

У той час як партії урядової коаліції підтримують прохання України про літаки без особливих застережень, опозиція категорично відкидає таку підтримку України. Опозиційні політики сприймають це як загрозу національній безпеці та заявили, що рішення уряду про передачу буде неконституційним. Лідер опозиції Роберт Фіцо (SMER) наголосив, що уряд у відставці не має повноважень приймати таке серйозне рішення щодо обороноздатності країни.

«Уряд не має повноважень вирішувати принципові питання внутрішньої та зовнішньої політики, якщо його відправили у відставку. Навіть у тому випадку, якщо президент на це дасть дозвіл», – зазначив він.

На 14 лютого, за ініціативи опозиції, призначене позачергове засідання словацького парламенту, на якому SMER добиватиметься рішення про несхвалення надсилання зброї в Україну через неконституційність.

Фіцо знову «пробив дно»

У відповідь на критику опозиції Геґер звинуватив Роберта Фіцо у цинізмі та популістичних заявах.

«Він тричі був прем’єр-міністром. Його слова ганебні. Він знову пробив дно. Він каже, що хоче надіслати ковдри та гарячий чай людям, які гинуть під ракетним обстрілом, це абсолютно цинічно. Це все одно, що сказати їм, що ти помреш, але принаймні ти помреш у спортивних штанях», – заявив Геґер.

Fico

Фото: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

При цьому він назвав главу SMER гучним рупором російської пропаганди та закликав генерального прокурора Мароша Жилінку вжити заходів проти Роберта Фіцо та його заступника Любоша Благи за брехню та дезінформацію, яку вони поширюють у зв’язку з війною в Україні.

За словами Геґера, Фіцо маніпулював повідомленнями про мобілізацію в Словаччині, а також нібито відправкою урядом словацьких військових в Україну. Раніше Фіцо вводив громадськість у оману щодо оборонної угоди зі США, але «жоден із його прогнозів не справдився».

 

InfoPost.Media

Титульне фото: militarycognizance

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі