fbpx
20 Квітня, 2023

16 нових партій та свіжі рейтинги: у Словаччині готуються оголосити старт позачергових виборів до парламенту

Президент Національної ради Словацької Республіки  Борис Коллар (Sme rodina) заявив, що планує найближчим часом оголосити дату початку парламентських виборів. Зробити це можуть вже наприкінці травня.

Про це політик заявив у коментарі ТАSR.

«У мене там невеликий проміжок часу, тому я озвучу [дату] відразу, може, в перший-другий день. Тобто 23, 24 або 25 травня я це озвучу», – зазначив він.

Відповідно до законодавчих термінів, спікер парламенту має оголосити вибори в період з 23 травня по 12 червня. З оголошенням виборів також починається передвиборча кампанія. Дострокові парламентські вибори відбудуться 30 вересня.

Поповнення серед словацьких партій

Цього року аж 16 нових партій хочуть до 2 липня зібрати необхідну кількість підписів, скласти список кандидатів, розробити статути та вступити в передвиборчу боротьбу на дострокових виборах у вересні. Серед них ще одна угорська регіональна політсила, партія антивакцинаторів, рух вчителів та інші. Однак найбільш відомими та серйозними серед нових є партія Jablko, засновницею якого стала євродепутатка Люція Дюріш Ніколсонова (Lucia Ďuriš Nicholsonová), а також проєкт експрем’єра Мікулаша Дзурінди (Mikuláš Dzurindа) Modrí – Európske Slovensko.

Проте поки що найбільший стрибок серед нових політичних сил відбувся у Едуарда Геґера та його «Демократів», які отримали близько 4% в опитуванні.

Demokrati

Фото: Vladimír Šimíček / Denník N

Деякі з нових політичних гравців, які планували взяти участь у виборах, скаржаться на непрозорість виборчої системи у Словаччині. Основними перепонами називають заставу у розмірі 17 тис. євро, яку мають сплатити при реєстрації, а також необхідні при цьому 10 тис. підписів. Тому частина нових активних політиків вирішують не засновувати власну партію, а приєднуватись до вже існуючих.

Що по рейтингам?

Згідно з квітневим опитуванням агентства Ipsos для видання Denník N, Smer-SD продовжує утримувати лідерство та переміг би на парламентських виборах у Словаччині з 16,8%. Hlas-SD посів би друге місце з 16,2%. Партія президентки Зузанни Чапутової Progresívne Slovensko посіла б третє місце з безпрецедентно високим рівнем підтримки – 14,1% голосів.

До речі, ріст рейтингів PS фіксують і інші агентства — у квітневому опитуванні AKO Progresívne Slovensko також мала 14,1%, а в березневому опитуванні Focus — 12,1%. Таким чином партія, якою керує Міхал Шимечка відірвалась від одного зі своїх головних конкурентів – SaS.

Аналітика Словаччина квітень 2023

Четвертою в рейтингу з приростом 8,8% залишається Republika, за якою йде рух OĽaNO з 7%. Зростання популярності радикальної «Республіки» підтверджують також опитування інших профільних агентств – Focus та АКО. Це може бути пов’язане з перетіканням виборців та падінням рейтингу «котлебовців» з ĽSNS, які мають лише 2,3%. Зростання рейтингу OĽaNO  пов’язують з активною кампанією Ігоря Матовича (попри його високий особистий антирейтинг). Він вже розпочав серію поїздок районами Словаччини та використання зовнішньої реклами.

336687553 539534011677455 8714532111309287696 N

Фото: Igor Matovič / Facebook

Після руху Ігоря Матовича OĽaNO  місця у рейтингу займають SaS Ріхарда Суліка та партія Бориса Коллара Sme rodina з однаковим рейтингом 6,4%.

«Демократи» нинішнього прем’єр-міністра Едуарда Геґера набрали б лише 3,6% і поки не долають прохідного бар’єру.

Християнсько-демократичний рух KDH Мілана Маєрського і націоналістична партія SNS, які отримають менш як 5% голосів і поки також залишаться за межами парламенту.

Проблеми з підтримкою і в угорського Альянсу (Aliancia–Szövetség, утворений злиттям трьох партій угорської меншини MKÖ-MKS, SMK-MKP і MOST-HÍD у 2021 році), який позаминулого тижня не зміг домовитись з Угорським форумом (Magyar Fórum – Maďarské fórum) про спільного кандидата. Таким чином підтримка головної угорської сили у Словаччині знизилась із березневих 3,6% до 2,4%.

* Соціологічне опитування проведено за допомогою онлайн-анкетування агентством IPSOS. Вибірка респондентів є репрезентативною для всього населення, тобто її структура відповідає структурі виборців за віком, статтю, освітою, місцем проживання та регіоном.
Infopost.Media
Титульне фото: Robert Hüttner / Pravda
Коментарі