fbpx
18 Січня, 2023

Україна – Румунія: як курсуватиме новий потяг Рахів – Валя-Вішеулуй та чому це важливо для України

Україна – Румунія: як курсуватиме новий потяг Рахів – Валя-Вішеулуй та чому це важливо для України

18 січня, із залізничної станції закарпатського міста Рахів о 6:10 ранку вирушив дизель-поїзд ДПКр-3 виробництва Крюківського вагонзаводу. Кінцевою точкою рейсу N°753/754 із тривалістю поїздки одну годину і 35 хвилин стало румунське місто Валя-Вішеулуй (Valea Vișeului), а рейс — першим за останні 11 років (і за 15 років — саме цією ділянкою) залізничним сполученням України та Румунії через Закарпаття.

Напередодні маршрут протестували залізничники та місцева влада.

У глобальному вимірі цей маршрут має стати першим кроком до відновлення руху історичного прямого пасажирського потягу (який їздив в дорадянські часи) за маршрутом Рахів – Будапешт – Братислава – Прага (через станції Валя-Вішеулуй – Сату-Маре – Дебрецен).

325430063 455743313283517 315788870008672453 N

Як курсуватиме потяг

Згідно з системою бронювання Укрзалізниці поїзди цього рейсу, який назвали «Мармароським експресом», курсуватимуть двічі на день — вранці та вдень. Виїзд із Рахова о 6:10 та 14:10, з Валі-Вішеулуй — о 11:45 та 18:15. 

При цьому ціни на 28 квитків у першому класі стартують від 300 грн, на 150 квитків у другому класі — від 181 грн.

Слід відзначити, що, за даними Укрзалізниці ці графік цих рейси підлаштовані під розклад інших потягів, які йдуть вглиб обидвох країн. У Валі-Вішеулуй пасажири зможуть пересісти на румунські поїзди, які курсують до станцій Клуж-Напока та Бухарест, а до Рахова ходять 3 поїзди — два з Києва і один — з Одеси. 

Крім того, такий маршрут відкриє можливість українцям крім угорських активно використовувати і румунські аеропорти для пересувань літаками (зокрема аеропорту Сату-Маре).

Актуальність запуску міжнародного сполучення в Укрзалізниці обґрунтовують великою кількістю тимчасових переселенців з України у румунських містах Клуж-Напока, Сигіт, Бухарест та інших місцинах Румунії. Усі вони потребують якісної, доступної та регулярної логістики.

Наразі в Укрзалізниці вивчають економічну складову маршруту, тож комерційна складова буде відома тільки після вивчення реального пасажиропотоку. Однак у відомстві зазначають, що готові його розвивати.

 

061

Що було зроблено до запуску

Для відновлення залізничного сполучення з Румунією Укрзалізниця відремонтувала будівлю вокзалу в Рахові. Тепер там працює новий пункт прикордонного і митного контролю.

Також протягом літа 2022 року залізничники здійснили капітальний ремонт 19,3 км залізничного полотна від Рахова до держкордону та 1,1 км від держкордону до Тересви (ще один пункт пропуску для залізничного сполучення Тересва — Кимпулунг ла Тиса).

На дільниці розташовано 117 штучних споруд – мости, труби, підпірні стінки і один тунель. 

Що чекає на маршрут через Румунію в майбутньому

🚆 Міжобласне пасажирське сполучення

Як зазначають у Закарпатській ОВА, перспектива «Мармароського експресу» не тільки у міжнародному сполученні з Румунією. Рейс із Рахова планується розширити і використати для прямого сполучення між Закарпатською та Івано-Франківською областями, якого наразі немає.

При цьому розроблено два варіанти сполучення, пріоритетним з яких є напрямок Ужгород – Івано-Франківськ. За ним потяг курсуватиме по маршруту Ужгород – Тересва – міжнародний залізничний пункт пропуску «Тересва – Кимпулунг ла Тиса» – міжнародний залізничний пункт пропуску «Ділове – Валя Вишеулуй» – Берлебаш – Рахів – Івано-Франківськ.

Однак наразі цей маршрут перебуває на стадії розробки.

«Ми маємо завершити ще кілька процедур з прикордонним контролем і митницею, і ми дамо прямий транзитний маршрут, що з’єднує Україну з Україною через Румунію. Це важливо через Карпатські гори, які ускладнюють інші шляхи сполучення всередині України», – зазначив на своїй сторінці у Twitter в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Камишін.

Fmtt8hmwaainajr

Крім того, щоб додати стиковочних рейсів, Укрзалізниця призначає поїзд №810/809 Львів — Рахів — Львів. Він відправлятиметься зі Львова о 7:00 і прибуватиме до Рахова о 13:20. З Рахова поїзд відправлятиметься о 14:34 і прибуватиме до Львова о 20:50. Таким чином, буде створено пересадковий маршрут Львів – Рахів – Валя-Вішеулуй.

🚂 Вантажні перевезення до Румунії

Старий-новий маршрут планують використовувати для експорту вантажів до Румунії, стверджує Камишін.

«Більше бізнесу для обох країн. Життєво важливо для України, адже експорт вантажів – це кров для нашої економіки. Вигідно для Румунії, як для залізниць, так і для морського порту Констанца. Чудове розширення для #SolidarityLanes».

Fmtt1pqwiaeoy4q1.width 600

🙋‍♂️ Можливості для діаспори

У сусідньому з Україною повіті Марамуреш проживає понад 30 тисяч українців. Новим сполученням Укрзалізниця планує забезпечити комфортне сполучення для відвідування друзів та родичів в Україні.

Fmtt3qoxwaazxgk1.width 600

⛷ Розвиток туризму

«Мармароський експрес» стане чудовою можливістю для румунів відвідати Україну — гірськолижні курорти взимку або піші прогулянки Карпатами влітку.

«І так, я впевнений, що багато румунів не проти поїхати в Україну навіть під час війни», – зазначив керівник УЗ.

5363944

У рамках ініціативи Re:Open Zakarpattia та Re:Open Ukraine команда Інституту Центральноєвропейського Стратегії останні 3 роки адвокатує критичну необхідність розвитку міждержавної та прикордонної інфраструктури на західних кордонах України. Цьому ми зокрема присвятили низку досліджень та обговорень з представниками експертного середовища. З найактуальнішими рекомендуємо ознайомитись за посиланнями нижче.

Україно-румунське сполучення:

Розбудова західного кордону

 

Віталій Дячук для InfoPost.Media

Фото: Mustafa Nayyem / Facebook

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі