fbpx
09 Листопада, 2022

Український дизель-поїзд вперше за 15 років проїхав до Румунії через Закарпаття: 4 причини, чому це важливо

Український дизель-поїзд вперше за 15 років проїхав до Румунії через Закарпаття: 4 причини, чому це важливо

У вівторок, 8 листопада, український потяг вперше за останні роки здійснив тестовий проїзд на лінії Берлебаш – Валя Вішеулуй (Valea Vişeului). Потяг з легковими вагонами проїхав по транзитній лінії на кордоні України з Румунією.

Про це повідомляє румунський залізничний оператор CFR SA. Рейс здійснив дизель-поїзд ДПКр-3 виробництва Крюківського вагонзаводу.

Оскільки Infopost.media тривалий час досліджує тему відновлення та модернізації прикордонної інфраструктури між Україною, Польщею Словаччиною, Угорщиною, Молдовою та Румунією, ми вирішили звернути більшу увагу на цей крок. На прикладі чотирьох факторів ми пояснимо, які перспективи отримає наша держава від відновлення зокрема залізничного сполучення із Румунією через Закарпаття.

Відео: Dobroschi Ioan / Facebook

Однак спочатку коротко про сам рейс та історію його відновлення.

Як зазначили в Укрзалізниці, регулярний рейс під назвою «Мармароський експрес» на кордоні між Україною та Румунією планують запустити вже на початку грудня. Чистий час у дорозі (без урахування митних процедур) від Рахова, що перетвориться на ще один транспортний хаб Закарпаття, до румунської Валі-Вішеулуй складе близько 40 хвилин. Прикордонний та митний контроль здійснюватимуть на борту поїзда при посадці.

Укрзалізниця планує виконувати два рейси на день з можливістю пересадки пасажирів на поїзди румунської залізниці CFR. Від Валі-Вішеулуй щодня курсують поїзди до станцій Сігет, Клуж та Бухарест.

Що передувало запуску

Для цього запуску з румунського боку провели ремонтні роботи та встановили близько 1400 дерев’яних шпал, замінили 36 тонн дрібного колійного матеріалу та завершили лінію 400 тоннами щебеню. На цьому роботи не завершились, на дільницях транскордонного залізничного сполучення Тересва (Україна) – Кимпулунг-ла-Тіса (Румунія) – Сігету Мармацієй (Румунія) – Валя Вішеулуй (Румунія) триває ремонт на ширококолійній лінії. Роботи планують завершити до кінця року.

З українського боку наприкінці літа Укрзалізниця відновила дві дільниці колії. Залізничники відбудували 19,3 км колії від Рахова до держкордону та 1,1 км від держкордону до Тересви.

«З початку року, з початку війни в Україні, CFR SA докладає постійних зусиль, щоб впоратися зі збільшенням пропускної здатності пасажирського та вантажного залізничного транспорту, зареєстрованого як на прикордонних пунктах на кордоні з Україною (Халмеу та Вікшань), а також тих, які знаходяться на кордоні з Республікою Молдова (Крістешті Джіджа, Сокола, Фелчіу та Галац Ларґе)», – йдеться у повідомленні румунської залізниці.

За даними Укрзалізниці, відновлення транзитного сполучення з Румунією через Закарпаття дасть змогу запустити до 6 пар потягів та забезпечити потік до 138 вагонів на добу й до 4140 на місяць залежно від типу поїзда.

Фото: Міністерство інфраструктури України / Facebook

4 фактори, чому цей рейс важливий

Перші три фактори пов’язані з пасажирськими перевезеннями та матимуть велику перспективу після завершення війни. Однак навіть сьогодні не можна недооцінювати їх важливість. Адже це і оновлення логістики між регіонами України та Румунією, і пожвавлення економіки, і, нарешті, доступ до нацменшини Мараморощини.

Отже, першим фактором, який свідчить про важливість цього рейсу є пасажирські перевезення між регіонами України, які досі не мали прямого сполучення. Як стверджують в Закарпатській обласній військовій адміністрації, було розроблено два можливі варіанти руху поїздів через ці залізничні гілки. Однак наразі впроваджуватимуть пріоритетний напрямок – Ужгород – Івано-Франківськ. За ним потяг курсуватиме по маршруту Ужгород – Тересва – міжнародний залізничний пункт пропуску «Тересва – Кимпулунг ла Тиса» – міжнародний залізничний пункт пропуску «Ділове – Валя Вішеулуй» – Берлебаш – Рахів – Івано-Франківськ.

 

Читай також:

На Закарпатті відновили залізничну колію до кордону з Румунією: чому це важливо для України

 

Другий фактор — нарощування об’ємів міжнародної співпраці з Румунією та пасажиропотоку. У цьому випадку міжнародна співпраця полягає у відновленні транзитного транспортного коридору через територію Румунії по широкій колії без пересадок. Відкриття цього сполучення орієнтоване на проїзд у міжнародному сполученні (тільки за біометричними закордонними паспортами). В умовах безпольотної зони над Україною це відкриє можливість українцям крім угорських активно використовувати і румунські аеропорти для пересувань літаками (зокрема аеропорту Сату-Маре).

Окремо в Закарпатті покладають сподівання на третій фактор — міжнародний туризм. Зокрема, подорожі через територію Румунії відпочивальників з інших держав до українських курортів, наприклад, Драгобрату та Буковелю.

Четвертий фактор, мабуть, найважливіший в умовах блокування морських портів та відсутності гарантій для морських зернових коридорів з боку Росії — експорт зерна до Європи та Африки. Ще у квітні 2022 року українське зерно почали приймати на інтермодальному терміналі в Румунії, що має залізничне сполучення із портом Констанца. У жовтні в Укрзалізниці редакції Infopost.media повідомили, що наявна колія сполученням з Румунією наразі перевантажена. Діючі маршрути, зокрема Вадул-Сірет — Дорнешти, мають обмеження в перевезені вантажів з України до порту Констанца, тож в УЗ констатували великий обіг вагонів в зазначеному напрямку.

Однак найбільшою проблемою є дефіцит перевантажувальних потужностей у самому порту Констанца для обробки українських вантажів. Наприклад, за даними УЗ, торік Констанца перевантажила загалом 67,5 млн тонн вантажів, з яких 25,2 млн тонн – це зернові вантажі (зерно імпортоване з ЄС).

2 Map Html (1)

Шляхи експорту зернових з України залізничним транспортом / Інфографіка: EUISS

Після початку роботи залізничного сполучення у цьому напрямку в Закарпатській ОВА та Укрзалізниці розглядають можливість створення логістичного хабу в Сігеті для транспортування вантажів сільськогосподарської продукції до морських портів у Румунії.

Дільниці Рахів – Берлебаш – держкордон та Тересва – держкордон мають потенціал стати третім та четвертим стиками на найбільш завантаженому зараз напрямку на кордоні з Румунією. Як стверджують в Укрзалізниці, їх відкриття дозволить відправляти на ньому додаткові 6 пар вантажних поїздів щодня. Це додаткові 3,5 млн тонн вантажів на рік.

1662722431

Відновлення залізничного сполучення з Румунією / Інфографіка: УЗ

За інформацією УЗ, Берлебаш — Валя-Вішеулуй розглядається як додатковий пункт пропуску між Україною та Румунією, що дозволить розвантажити вже діючі Дяково — Халмеу та Вадул-Сірет — Дорнешти.

Радимо також ознайомитись із нашим матеріалом про те, чому для українського експорту важлива євроколія. Якщо коротко, то Україна користується широкою колією радянського типу, а Румунія – вузькою європейською колією. Ця різниця означає, що втрачається багато часу, коли «зерновий» транспорт з України потрапляє до Румунії.

 


Наостанок варто додати, що в рамках ініціативи Re:Open Zakarpattia команда Інституту Центральноєвропейського Стратегії останні 3 роки адвокатує критичну необхідність розвитку міждержавної та прикордонної інфраструктури на західних кордонах України. Цьому ми зокрема присвятили низку досліджень та обговорень з представниками експертного середовища. З найактуальнішими рекомендуємо ознайомитись за посиланнями нижче:

 

Віталій Дячук для InfoPost.Media за матеріалами румунських ЗМІ

Титульне фото: CFR Infrastructure


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі