fbpx
21 Березня, 2022

Угорщина, Німеччина та Грузія: українці засумнівались у дружності частини європейських країн

Угорщина, Німеччина та Грузія: українці засумнівались у дружності частини європейських країн

Жителі України визначились зі своїми друзями та недругами серед інших країн. Однозначними ворогами більшість українців назвали Росію та Білорусь, при чому рішення щодо Росії виявилось безпрецедентно одностайним. Серед друзів – практично всі країни Європи, однак тут не всі отримати однозначну прихильність.

Про це свідчать результати репрезентативного опитування громадян України соціологічною групою “Рейтинг”, проведеного 18 березня у розпал війни Росії проти України.

Так, за даними опитування, Росію “однозначно ворожою” вважають 95% українських громадян. 3% назвали її “скоріше ворожою”, 1% визначили її як “нейтральна” та “важко відповісти”. Переважна більшість (52%) однозначно ворожою після 24 лютого почали вважати і Білорусь. Ще 32% називають її “скоріше” ворогом.

Screenshot 1

Це і не дивно, адже більшість росіян, за даними опитування Activegroup, проведеного 11-14 березня, підтримують військову агресію Росії проти інших європейських країн (86,6%). 

Ставлення до Китаю в українців визначилось як нейтральне – саме так вважають 63% опитаних, скоріше ворожим назвали його 15% респондентів. 

Польща виправдала симпатії українців 

Серед тих, кого українці вважають друзями України ситуація не така однозначна. Так, беззаперечним лідером національних симпатій стала Польща. 79% опитаних українців назвали цю країну “однозначно дружньою”, а ще 17% – “скоріше дружньою”.

Вплинули на такі настрої українців щодо Польщі як новини про погодження імпорту газу напряму, гарантовані поставки якого стали можливими з 6 березня, так і активність Польщі на міжнародному рівні на підтримку України. Так, наприклад, 18 березня Польща ініціювала введення миротворчої місії в Україні, про що будуть розмовляти на наступному саміті НАТО в Брюсселі. 

Однак найбільше преференцій у настроях українців Польща здобула завдяки ставленню до українських вимушених переселенців. З початку війни тут прийняли понад 2 мільйони українців. Для них тут підготували можливості для перебування і пошуку роботи, а також отримання соціальних виплат.

Вочевидь історичне зростання взаємної довіри українського та польського народів не могло пройти повз Кремль непоміченим. Тож там вирішили вплинути на таку дружбу, запустивши тезу про можливість взяття Польщею під контроль Заходу України та Львова під виглядом миротворчої операції.

Крім того серед інших, “однозначно дружніх” до України держав виявились Литва, Велика Британія та США, які отримали від 85 до 88% підтримки. 

Нейтральність чи “дружба по ситуації”

Однак виявились серед європейських країн і ті, кого українцям виявилось важко назвати друзями своєї країни. Серед них доволі різко вирізняється сусідня Угорщина – її “однозначно дружньою” змогли назвати тільки 13% опитаних. Ще 45% респондентів охарактеризували Угорщину як дружню. Однак 12% українців вважають Угорщину ворожою до України. 

Слід зазначити, що в Угорщині напередодні парламентських виборів теж спостерігається неоднозначне ставлення до українців, часто зумовлене політичними вподобаннями. Так, наприклад, чверть виборців правлячої партії Віктор Орбана “Фідес” звинувачує у війні самих українців.

У цьому контексті варто нагадати результати всеукраїнського дослідження Інституту Центральноєвропейської Стратегії спільно з Фондом “Демократичні ініціативи” імені І.Кучеріва, яке мало на меті дослідити ставлення українців до країн Центральної Європи.

Тоді 15,3% опитаних українців зазначили, що Угорщина до України ставиться вороже, з них 2% – дуже вороже, і 13,3% – скоріше вороже. Політику підтримки угорської нацменшини Будапештом 41,4% опитаних українців назвали “підготовкою до можливого приєднання цих територій до Угорщини, анексії та окупації”.

1639430241

Ситуація щодо ставлення українських громадян до Німеччини теж має змусити замислитись як Євросоюз, так і Бундестаг зокрема. Так, серед опитаних, другом Німеччину вважають 57%, ще 33% бачать її нейтральною. Проте 6% опитаних називають її ворогом.

Третьою серед сумнівних друзів України за результатами соціологічного дослідження виявилась Грузія. У її дружність на фоні українських подій та рішень грузинського уряду вірять 54% громадян України, ще 33% вважають ставлення Грузії до України нейтральним. 

 

Варто додати, що опитування групи “Рейтинг було” проведене 18 березня серед населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, методом телефонного інтерв’ю. Вибірка – 1000 респондентів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі