Угорський інститут Publicus Intézet на замовлення видання Népszava досліджував думки людей щодо російсько-української війни та зовнішньої політики Угорщини. Результати показали майже протилежну думку серед прихильників провладної партії “Фідес” та об’єднаної опозиції.
За період з 7 по 11 березня 2022 року було проведено загальнонаціональне опитування, в якому взяв участь 1001 респондент, пише Telex.
При цьому менше половини виборців “Фідес” (44 відсотки) однозначно вважають вторгнення в сусідню з Угорщиною державу агресією, чверть звинувачує у війні самих українців, а третина не наважується коментувати те, що сталося.
Натомість, позиція опозиційного табору чітка: понад 90 відсотків однозначно засуджують напад Росії.
Щодо можливих результатів війни, два основних табори також розділилися: 42 відсотки виборців “Фідес” вважають, що росіяни досить швидко візьмуть контроль над Україною, і лише 22 відсотки вважають більш вірогідною тривалу і криваву війну.
Натомість майже половина виборців опозиції вважають останній сценарій більш реалістичним, і лише 16 відсотків заявили, що росіяни можуть отримати швидку перемогу.
На запитання, чи може війна поширитися на Угорщину, лише 14 відсотків опитаних відповіли “так”. Також не вважається ймовірним, що буде застосовано ядерну зброю.
Орбан, Росія і газ
Найбільша розбіжність між прихильниками провладної партії та опозиції в оцінці відносин уряду Орбана з Росією. 81% виборців “Фідес” стверджують, що прем’єр-міністру країни не слід засуджувати Росію за напад на Україну більш жорстко, ніж зараз. А ось 90 відсотків виборців опозиції кажуть, що Орбан повинен це зробити.
Три чверті опитаних бояться, що через війну ціни на газ значно зростуть, а кожен другий респондент вважає помилкою те, що влада останніми роками не зменшила свою залежність від Росії.
Дві третини опитаних (64%) заявили, що вторгнення Росії в Україну було більшою мірою агресією з боку росіян. Так вважають дев’ять з десяти (91 відсоток) виборців опозиції, шість з десяти (59 відсотків) тих, хто не визначився і 44 відсотки виборців Фідес.
Також 15 відсотків респондентів заявили, що Росія розпочала військові дії проти України, бо змушена була оборонятися. Так вважають чверть виборців “Фідес” (24%) і 6% виборців опозиції.
У перемогу України вірить небагато угорців, але серед опозиції їх значно більше – 18% респондентів вважають, що Україна, борючись за свою свободу, може змусити Росію відступити.
Так само низькою – лише 4 відсотки – в обох таборах частка тих, хто вважає можливим, що НАТО втрутиться у бойові дії і таким чином спровокує Третю світову війну.
У той же час угорська громадськість довіряє НАТО, і понад 80% опитаних кажуть, що членство в альянсі означає безпеку для Угорщини.
9 з 10 угорців проти втручання у війну в Україні
Інше опитування було проведено фондом Századvég на початку збройного нападу Росії на Україну.
Згідно з його результатами, 47% угорців вважають, що обидві сторони несуть відповідальність за ескалацію конфлікту.
Переважна більшість (71 відсоток) вважає, що Віктор Орбан хоче зберегти мирні відносини з Росією, гарантуючи тим самим стабільне газо-та енергопостачання для Угорщини.
На думку двох третин респондентів (66%), збереження добрих відносин Угорщини з Росією за останні роки є вигідною позицією в нинішній ситуації, задля підтримки миру і безпеки в Угорщині.
9 з 10 угорців (90 відсотків) вважають, що Угорщина не повинна втручатися у збройний конфлікт, а гарантія безпеки Угорщини стоїть на першому місці.
Частка тих, хто вважає покарання президента Росії Путіна важливим та невідкладним завданням дуже мала – 9 відсотків.
91% респондентів не вірить, що санкції проти Росії допомагають у нинішній напруженій ситуації, і їх, скоріше, потрібно послабити. Лише 6 відсотків не згодні з цим твердженням.
Нагадаємо, незважаючи на зусилля угорської об’єднаної опозиції, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та його партія “Фідес” (Fidesz) збільшують відрив у передвиборчих перегонах. Останні опитування, проведені в березні 2022 року Századvég Foundation показують, що 62% угорців хотіли б продовження правління прем’єр-міністра Віктора Орбана на наступний термін. Тоді як лише 32% підтримали б обрання представника опозиції Петера Маркі-Зая.
Фото: УНІАН
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.