fbpx
25 Травня, 2022

Надзвичайний стан в Угорщині – спроба Орбана в ручному режимі врятувати економіку країни – HVG

Надзвичайний стан в Угорщині – спроба Орбана в ручному режимі врятувати економіку країни – HVG

У вівторок, 24 травня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан “через війну в Україні”. Це сталося буквально через кілька хвилин після того, як було офіційно сформовано п’ятий уряд Орбана.

Таке несподіване рішення голови угорського уряду викликало неоднозначну реакцію суспільства не лише в Угорщині, а насамперед в Україні. Утім, на думку деяких угорських ЗМІ, надзвичайний стан, навіть з приставкою “воєнний” – це спроба Орбана в ручному режимі врятувати економіку країни від інфляції.

6b04707d 4c17 4873 A88e F1cdcf344072

Наразі ситуація в Угорщині залишається складною. І виникла вона задовго до російського вторгнення в Україну.

Ситуацію ускладнює, наприклад, так звана “зупинка цін” на деякі продукти харчування за указом уряду Орбана.

“Це важко здійснювати в довгостроковій перспективі, оскільки трейдерам доводиться продавати продукти за ціною, нижчою від реальної. Якщо вони можуть це зробити за рахунок дешевшого імпорту, то вони це роблять, але якщо ні, то якийсь суб’єкт у ланцюжку (виробник, переробник або торговець) змушений нести збитки. З цих трьох саме роздрібний продавець є ідеальною “жертвою” – цитує міністра економічного розвитку Мартона Надя видання HVG.

На думку оглядача, через більший попит на дешеві товари може виникнути дефіцит деяких з них.

Ситуація ще більш складна з пальним, оскільки неможливо нічим замінити бензин чи дизельне паливо. Зупинка цін в цьому сегменті ринку, яка триває з листопада минулого року, вже спричинила серйозні порушення поставок пального у березні 2022 року.

“Угорський уряд спробував вирішити цю ситуацію, обмеживши так званий “бензиновий туризм”, але відтоді стало зрозуміло, що перенаправлення іноземних перевізників і вантажівок на АЗС за ринковою ціною було лише частковим рішенням. Таким чином, у разі збереження “зупинки ціни” можливе обмеження доступу до дешевого палива, наприклад, заправлятися за 480 форинтів тільки для тих, хто має реєстрацію в в Угорщині”, – зазначає видання.

Третім напрямком подальших дій уряду Орбана може бути підвищення акцизного податку на пальне, навіть при збереженні “зупинки ціни”. Тобто навіть підвищення його на 20-40 форинтів дозволило б зберегти максимальні ціни на прийнятному рівні, але все одно було б серйозним доходом для держави.

Збільшення акцизного збору можливе і в інших сферах, крім пального, наприклад, на тютюнові вироби та алкогольні напої. А також на азартні ігри. Тут навіть відносно невелике підвищення ціни може принести очевидну суму в бюджет.

Видання вважає, що наразі уряд Орбана та Fidesz намагаються вигадати будь-які засоби, аби врятувати країну від економічної прірви. Тож можна очікувати й інші, “більш креативні інструменти”.

“Принцип “нам потрібні гроші будь-якою ціною” може бути застосований урядом, як і під час пандемії, і може піти на шкоду органам місцевого самоврядування”, – пише HVG.

Адже уряд цілком може скасувати податкові пільги для місцевого бізнесу, що погіршить стан населених пунктів, але не вирішить проблему рецесії.

Отже, надзвичайний стан в Угорщині, хоча і з позначкою “воєнний” – це не лише політичне рішення (заборона протестних маніфестацій, перенесення місцевих виборів, обмеження свободи слова як засіб боротьби з дезінформацією), а насамперед суто економічне.

Очікувано, уряд Орбана буде перекладати власні проблеми на плечі інших. Недарма під час оголошення про запровадження надзвичайного стану Орбан традиційно звинуватив керівництво Євросоюзу у погіршенні економічної ситуації в Угорщині.

“Ми бачимо, що війна та санкції (запроваджені) в Брюсселі призвели до величезних потрясінь і різкого зростання цін“, – зазначив прем’єр.

Тут слід також додати, що Угорщина досі не отримала 2500 мільярдів форинтів з Фонду відновлення від пандемії ЄС. І шанси їх отримати не надто високі, адже для цього потрібно виконати всі рекомендації з боку Єврокомісії.

Цілком зрозуміла і торгівля уряду Орбана щодо санкцій проти РФ та спроби відмовитися від ембарго на російську нафту.

За словами угорського міністра закордонних справ Петера Сійярто, “наразі економіка Угорщини фізично не може функціонувати без російської нафти”.

Перші рішення уряду щодо подальших дій під час надзвичайного стану Віктор Орбан обіцяв оприлюднити в середу 25 травня.

Нагадаємо, у вівторок, 24 травня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан через війну в Україні. Передувало цьому підписання президенткою Угорщини Каталін Новак поправки до Основного закону (Конституції Угорщини), яка дозволить оголосити надзвичайний стан у разі гуманітарної катастрофи чи збройного конфлікту в сусідній країні.

 

InfoPost.Media

Фото: HVG


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі