fbpx
24 Травня, 2022

Орбан оголосив про надзвичайний стан в Угорщині через війну в Україні

Орбан оголосив про надзвичайний стан в Угорщині через війну в Україні

У вівторок, 24 травня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан через війну в Україні. Це сталося буквально через кілька хвилин після того, як було офіційно сформовано п’ятий уряд Орбана.

Віктор Орбан особисто представив своїх міністрів, а потім повідомив, що незабаром буде надзвичайне оголошення.

Віктор Орбан

Це оголошення Орбан опублікував у Facebook. Йшлося у ньому про те, що він оголошує надзвичайний стан з опівночі у вівторок 24 травня.

Слід зазначити, що ще на початку квітня керівник адміністрації прем’єра Угорщини Гергей Гуйяш повідомляв про ймовірність надзвичайної ситуації під час війни в Україні.

“Подивимося, чи розвиток подій дасть можливість для введення надзвичайного стану”, – сказав Гергей Гуйяш 21 квітня.

Надзвичайний стан у правовій системі Угорщини — це період, під час якого набуває чинності спеціальна правова система. Це означає, що у цей період уряд може прийняти постанови, які призупиняють застосування певних законів.

Раніше надзвичайний стан було запроваджено в Угорщині через коронаварісну епідемію – до 31 травня 2022 року.

Але нині йдеться про нову причину, а саме – через війну в сусідній Україні.

Поправки до Конституції на догоду Фідесу

Президентка Угорщини Каталін Новак на своїй сторінці у Facebook повідомила, що підписала поправку до Основного закону (Конституції Угорщини), яка дозволить оголосити надзвичайний стан у разі гуманітарної катастрофи чи збройного конфлікту в сусідній країні.

У своєму відео у Facebook у вівторок 24 травня Віктор Орбан розповів про війну, що триває по сусідству з Угорщиною. Він зазначив, що “поки ніхто не бачить їй кінця”. За словами Орбана, ця війна ставить під загрозу безпеку Угорщини, а також загрожує енергозабезпеченню та фінансовій безпеці економіки та звичайних сімей.

Орбан також звинуватив керівництво Євросоюзу у погіршенні економічної ситуації в Угорщині.

“Ми бачимо, що війна та санкції (запроваджені) в Брюсселі призвели до величезних потрясінь і різкого зростання цін“, – зазначив Орбан.

За його словами, весь світ стоїть на порозі економічної кризи.

Також Орбан повідомив, що про перші рішення уряду Угорщини щодо надзвичайної ситуації він повідомить у середу 25 травня.

Чому саме зараз?

Однак, попри весь ажіотаж навколо заяви Орбана, варто зазначити, що з березня 2020 року, тобто вже понад 2 роки, в Угорщині вже діє надзвичайний стан. Його було запроваджено в другої спроби з певними змінами у першій половині 2020 року через пандемію коронавірусу. Востаннє цей надзвичайний стан було продовжено в Угорщині у грудні 2021 року і він мав діяти до 31 травня цього 2022 року включно. На це звернув увагу директор Інституту Центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

“Важлива деталь: нинішній надзвичайний стан через ковід в Угорщині діє навіть в умовах, що фактично всі карантинні обмеження (носіння масок у приміщення, великі мітинги, тощо) скасовані ще з початку березня. Зараз виходить, що один надзвичайний стан змінює інший”, – зазначив він.

За словами Тужанського, крім юридичного моменту обрання дати оголошення надзвичайного стану є й політична складова такого рішення.

“Справа у тім, що саме сьогодні було затверджено новий уряд. І ключова “легенда”, “місія” цього уряду Орбана – рятувати Угорщину від війни в Україні, її наслідків, щоб раптом хтось не замислив “втягнути Угорщину у війну в Україні”, чи не змусив Угорщину “платити ціну війни в Україні”. Усі ці фрази в кавичках є цитатами слоганів команди Орбана, з якими та отримала шокуючу 4-ту поспіль перемогу на парламентських виборах в Угорщині 3 квітня”.

Варто також додати, що попри нечисленну авторитарності уряду Орбана та непрозорості парламентських виборів, після голосування підтримка провладної партії Fidesz тільки зросла.

 

InfoPost.Media за матеріалами Telex

Фото: Orbán Viktor / Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі