Рік тому Єврокомісія заморозила заявку Угорщини на її частку в кілька мільярдів євро із загальноєвропейського фонду боротьби з наслідками пандемії. Ці гроші все ще є можливість отримати, однак для цього Угорщина має виконати необхідні вимоги.
Ще влітку 2020 року країни-члени ЄС вирішили витратити дивовижну суму грошей – 750 мільярдів євро для допомоги європейським економікам тих країн, які перебувають у скрутному становищі. Частина грошей – це безповоротний грант – у випадку з Угорщиною цей бюджет становив 2500 мільярдів форинтів. Про це повідомляє угорське видання 444.hu.
Перші грантові кошти були доступні для країн-членів вже з початку минулого літа. Однак не для Угорщини. Гроші не надходять, оскільки план витрат, поданий урядом Угорщини, не був затверджений Європейською комісією.
Основне заперечення полягає в тому, що в плані майже не говорилося про те, як уряд виконуватиме так звані рекомендації для конкретної країни.
Ці рекомендації видаються Єврокомісією кожній країні щороку, але затверджуються урядами держав-членів. Країни, які не входять до зони євро, раніше без проблем ухилялися від виконання цих рекомендацій, і уряд Угорщини також регулярно їх ігнорував.
Однак Фонд відновлення вже пов’язаний із виконанням рекомендацій, тож це стало серйозною проблемою для Угорщини вже минулого року.
Наразі, аби отримати кошти уряд Угорщини має переписати план витрат. При чому виконати нові рекомендації на 2022 рік, які опубліковані у понеділок 23 травня.
Отже, що має зробити Угорщина?
Єврокомісія надіслала пакет пропозицій до уряду Угорщини з шести пунктів:
1) забезпечити, щоб бюджет на наступний рік був підготовлений до непередбачених витрат, таких як зростання цін на енергоносії або наплив біженців з України, а також забезпечити стійкість пенсійної системи у середньостроковій перспективі;
2) якнайшвидше укласти угоду з Комісією щодо плану відновлення Угорщини;
3) має бути збільшено термін виплати допомоги по безробіттю з нинішніх 3-х місяців, покращити систему соціального забезпечення та, зокрема, державну освіту, де слід приділяти особливу увагу інтеграції ромського населення;
4) слід зміцнити боротьбу з корупцією, включно з покращенням роботи прокуратури та доступу до інформації, що становить суспільний інтерес, а також забезпечити незалежність судової влади та конкуренцію у сфері державних закупівель;
5) необхідно здійснити реформи та інвестиції на перехід до “зелених” та цифрових технологій, наприклад, у відношенні сталого поводження з водними ресурсами та відходами, цифровізації бізнесу тощо;
6) необхідно зменшити повну залежність від викопного палива шляхом модернізації електроенергетичної системи країни, електрифікації якомога більше транспорту та підвищення енергоефективності житла.
Зазначається, що Єврокомісія не ухвалить план відновлення уряду Угорщини до тих пір, поки в нього не будуть внесені зміни, з особливим акцентом на пунктах, де були виявлені структурні проблеми.
Зокрема у звіті щодо Угорщини йдеться про наступні проблеми, на які уряду країни слід звернути першочергову увагу. Відповідні пункти опублікувало угорське видання Telex.
– у довгостроковій перспективі угорську бюджетну систему буде важко підтримувати, оскільки через старіння суспільства все більше грошей буде витрачатися на виплати пенсій;
– безробітних в країні небагато, але половина тих, хто не має роботи, не отримує жодної державної підтримки, а довготривалим безробітним важко вирватися зі свого становища;
– частка знедолених серед ромського населення в три-чотири рази є вищою, ніж серед більшості суспільства;
– рівень освіти в Угорщині є нижчим від середнього по ЄС;
– стан здоров’я угорців також гірший, ніж у середньому в країнах-членах Європейського Союзу: більшість людей помирає через забруднене повітря, а через рідкість скринінгових тестів кількість смертей, яких можна уникнути, також надзвичайно висока;
– ситуація з корупцією руйнівна, і держава часто впливає на ринкові процеси через антиконкурентне регулювання та непередбачуваність законодавства;
– крім того, Угорщина може сильно постраждати від зміни клімату: деякі райони можуть постраждати від посухи, а інші — від повеней у недалекому майбутньому.
Варто додати також, що Європейська комісія 23 травня провела треті слухання у справі проти уряду Угорщини за порушення правил і цінностей ЄС. Санкції за відповідною статтею Договору про ЄС, у разі їх накладення, можуть призвести до втрати Угорщиною права голосу у Євросоюзі.
Фото з відкритих джерел
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.