Між Україною та Угорщиною виник черговий скандал, пов’язаний із неприйнятними та часом вкрай образливими заявами з боку політиків вищого ешелону влади. Слід зазначити що обмін “нелюб’язностями” розпочався задовго до російського вторгнення в Україну, але тепер набирає обертів.
Infopost.media вирішив нагадати з чого все почалося і чому ця неприязнь між країнами загострилася останнім часом.
4 червня голова парламенту Угорщини Ласло Кевер перед телекамерами зробив заяву що, на його думку, президент України Володимир Зеленський нібито має “психологічні проблеми”, адже дуже жорстко та надто багато вимагає від своїх європейських партнерів.
За словами Кьовера український президент “вимагає і погрожує” своїм партнерам.
“Наскільки себе знаю і слідкую за подіями світової політики, я не пам’ятаю, щоб лідер країни, яка потребує допомоги проти будь-кого здіймав свій голос як президент Зеленський – не тільки проти Угорщини, але навіть проти канцлера Німеччини”, – сказав спікер угорського парламенту.
Він також зазначив, що уряд Угорщини має звернути особливу увагу на те, щоб ніхто не намагався “врегулювати” питання угорців на Закарпатті “під час великої біди”. І це за словами Кевера є “приводом для занепокоєння”.
Реакція України
Заява не залишилася без відповіді з українського боку. 5 червня речник МЗС України Олег Ніколенко зазначив у Facebook наступне:
“МЗС України очікує на оприлюднення спікером парламенту Угорщини Ласло Кевером довідки про стан його психічного здоров’я. Подальша оцінка слів пана Кевера напряму залежить від висновку, зафіксованому в довідці.
А якщо брати ширше, то, на превеликий жаль, угорські політики наполегливо продовжують поливати брудом Україну та відбілювати злочини Росії. Така позиція не дивує, адже історично Угорщина вже не раз орієнтувалася на сторону зла.”
Заяву Кевера також прокоментував спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
“На відміну від спікера угорського парламенту, ми в Україні, в тому числі – закарпатські угорці, впевнені, що Україна переможе і буде відбудована досить швидко. Угорщині треба припинити жити минулими проблемами, опускатися до особистих образ і почути те, про що просять закарпатські угорці сьогодні. А це – зброя, якою вони можуть захистити свої домівки від російської орди”, – заявив він.
Заступник глави Офісу президента України Андрій Сибіга назвав вислови “нешанованого” голови угорського парламенту “абсолютно неприйнятними” і “дикими”. А також провів історичні паралелі та нагадав про Корюківську трагедію – масове вбивство мешканців українського села (нині місто в Чернігівській області), здійснене 1-2 березня 1943 року загонами СС та угорської військової жандармерії в ході Другої світової війни. Про цю заяву згадали також в угорській пресі.
Що було до цього
До цього, 4 травня Угорщина назвала “фейковими новинами” твердження секретаря РНБО Олексія Данілова про те, що президент Росії Владімір Путін попередив Будапешт про намір вторгнутися в Україну. Державний секретар Угорщини з питань міжнародних комунікацій і відносин Золтан Ковач зажадав пояснень від компетентних керівників України.
Ще раніше, 25 березня, президент України Володимир Зеленський також емоційно звернувся до ЄС та окремо до Віктора Орбана, пропонуючи йому згадати про масові вбивства євреїв у Будапешті під час Другої світової війни.
Всі ці заяви мають одну причину – Угорщина продовжує вести свою власну політику серед країн-членів ЄС, і далі не підтримуючи антиросійські санкції. При чому, мова йде не лише про ембарго на російську нафту, а навіть персональні санкції проти патріарха Кіріла.
А також стверджує, що блокує поставки західної зброї для України, рішення про безпольотну зону і миротворчу місію в Україні.
Позицію угорського уряду засуджують не тільки українці
Слід зазначити, що критика такої позиції уряда Орбана лунає не лише з українського боку. В уряді Польщі також закликали Угорщину припинити блокування шостого пакету санкцій щодо Російської Федерації.
Засудили дії Віктора Орбана і у Європейській народній партії, до якої раніше входила угорська провладна партія “Фідес”. Речник найбільшої фракції в Європейському парламенті Міхаель Ґалер надіслав різке повідомлення, в якому натякнув, що очевидно росіяни мають великий компромат на угорського прем’єра.
Загострення стосунків Угорщини та України насправді розпочалося задового до війни.
І головною причиною стали закарпатські угорці. На думку офіційного Будапешта затверджені Верховною радою України законопроєкти щодо мови та освіти порушують права нацменшин, а насамперед угорців, які компактно проживають на Закарпатті.
Ця риторика не змінилася. Під час російської агресії в уряді Угорщини вважають, що продіючи санкціям захищають насамперед закордонну національну спільноту. Навіть удар російських ракет по закарпатському Воловцю не змінив риторику угорських провладних політиків. Навіть після обстрілу росіянами Закарпаття уряд Угорщини стверджує, що “ухвалив правильне рішення” щодо зброї.
Очевидно, що стосунки Угорщини та України продовжують загострюватися.
Однак, як зазначив Андрій Сибіга, “угорський мудрий народ завжди підтримуватиме дружні відносини з українським народом, на відміну від тимчасових політиків”. Тож шанс на порозуміння між сусідніми країнами залишається.
Угорці допомагають, уряд – перебільшує
Незважаючи на досить різкі заяви з боку політиків Угорщина продовжує приймати українських біженців, в тому числі забезпечує безкоштовне перевезення та транзит. Хоча уряд Орбана намагається і тут трохи перебільшити кількість українців, які отримали допомогу.
Утім угорці продовжують збирати і надсилати гуманітарну допомогу в Україну. А у закарпатському Берегові, де проживає численна угорськомовна громада, для вимушених переселенців з інших регіонів надали свої приміщення як Закарпатський угорський інститут та обласний угорський драматичний театр.
Тобто шанс на порозуміння є. Очевидно, має пройти певний час для того, аби усвідомити, що ніяких особливих проблем, які намагаються створити політики між нашими народами просто не існує.
Фото: magyarnemzet.hu
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.