fbpx
26 Березня, 2022

Джо Байден у Польщі, відмова від російського газу і порятунок України: дайджест подій тижня 

Джо Байден у Польщі, відмова від російського газу і порятунок України: дайджест подій тижня 

Цей тиждень у світі ознаменувався безпрецедентною підтримкою України більшістю країн Європи та світу. Світові лідери передають оборонну зброю та засоби захисту, продовольство і медикаменти, а також допомагають із розміщенням вимушених переселенців. Чимало країн спростили бюрократичні процедури для проживання і матеріальної підтримки біженців. Щодо Росії продовжується постійний пресинг за допомогою санкцій та бойкотування економічної співпраці.

Infopost зібрав найважливіші події України та світу за цей тиждень.

Безпрецедентна допомога Україні з багатьох країн світу

Так Велика Британія забезпечить постачання продовольства на 2 мільйони фунтів стерлінгів в оточені російськими військами частини України. Для цього готуються склади в Польщі та Словаччині, щоб на початку наступного тижня надати уряду України “швидку пожертву” сухої їжі, консервів та води.

“Це життєво важливе пожертвування продовольства та припасів допоможе підтримати український народ перед лицем варварського вторгнення Росії” – заявила глава МЗС Британії Ліз Трасс.

Велика Британія надала Збройним силам України понад 4000 протитанкових ракетних комплексів NLAW, щоб допомогти у боротьбі російській агресії. Про це йдеться у повідомленні Міноборони Британії.

Також за даними Міністерства внутрішніх справ Британії, країна видала близько 20 100 віз українським біженцям, які мають сімейні зв’язки із королівством.

1234d04dd192546bcec9f12b9c12b5b6
Фото: REUTERS / Peter Nicholls / Pool

Сполучені Штати планують прийняти до 100 тисяч українців, які рятуються від російського вторгнення.

24 березня президент США Джо Байден оголосив про запровадження нових санкцій щодо понад 400 фізичних та юридичних осіб з Росії, у тому числі компаній оборонно-промислового комплексу.

Швейцарія 25 березня оголосила нові санкції проти РФ згідно з обмеженнями, застосованими за останніми пакетами санкцій Євросоюзу. Зокрема Швейцарія заборонила експорт товарів для російського енергетичного сектору та участь у компаніях, що діють у цій сфері, надання їм позик чи інших фінансових ресурсів; імпорт російського заліза та сталі, у тому числі через посередників, експорт до Росії предметів розкоші та обладнання для морської навігації.

Також обсяги заморожених у Швейцарії активів підсанкційних російських росіян вже досягли 5,75 млрд швейцарських франків – 6,2 млрд доларів США. Це грошові активи та орієнтовна вартість нерухомості у курортних регіонах.

Швейцарія готова надавати українцям, що залишили свою країну через війну, спеціальний статус “S”, який раніше не надавався. Механізм був розроблений в середині 90-х років, під час воєн на Балканах, для того, щоб швидко приймати біженців, обходячи тривалі бюрократичні процедури.

Нідерланди заморозили російські активи та операції на суму 392 млн євро.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нові санкції щодо 160 членів Ради Федерації РФ за сприяння вторгненню в Україну. За словами Трюдо, завдяки новим заходам Канада запровадила санкції щодо 964 людей, пов’язаних із Путіним.

Прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш заявив про необхідність подальшого тиску на російську економіку, щоб зупинити війну в Україні.

Литва виділить додаткові 10 млн євро на військову підтримку України. Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що його країна продовжить збільшувати військову підтримку України.

Польща започаткує державну програму та залучатиме фінансування ЄС для будівництва житла для біженців з України. Від початку російської агресії в Польщу прибуло близько 2 мільйонів громадян України, з яких біля 1,5 залишилися у країні до завершення війни.

Німеччина планує створити умови для швидкого працевлаштування біженців з України. За даними міністерства внутрішніх справ країни, на сьогодні до Німеччини прибуло не менше ніж 232 тисячі біженців з України.

Заступник прем’єр-міністра Ірландії Лео Варадкар заявив, що до кінця квітня в країні буде 40 000 українських біженців. Франція очікує 100 тисяч біженців з України, для них готують житло і заклади освіти.

Понад сто депутатів Європейського парламенту закликали держави ЄС запровадити повне торгове ембарго проти Росії і Білорусі, включно з забороною торгівлі енергоносіями.

23 березня посли Євросоюзу схвалили надання Україні 500 млн євро на військову допомогу.

10 пунктів порятунку України від Польщі, Словенії та Чехії

Окрім якнайшвидшого припинення платежів Росії за нафту, газ та вугілля, Польща, Словенія та Чехія підготували план із 10 пунктів підтримки України та припинення війни. Їх ЄС має виконати, якщо лідери країн-членів дійсно хочуть припинити війну.

У Словаччині заявили про можливість розміщення частини вимушених переселенців з України, які зупинились у Чехії. Готові тут і надати першу роботу тим, хто її потребуватиме. За словами прем’єр-міністра Словацької Республіки Едуарда Геґера, українці матимуть змогу працювати на посадах, які роботодавці вже давно не можуть зайняти місцевими робітниками.

Матеуш Моравецький

Підтримка миротворчої місії в Україні

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що країн, які підтримують ідею миротворчої місії в Україні, побільшало.

“Ми вже знаємо із ЗМІ за попередні дні, що були позитивні реакції з Данії та Литви. Сьогодні я можу сказати, що інші країни-члени висловили своє схвалення, але вони також очікують певної підтримки та спільного голосу від НАТО. Ми також наголошуємо, що це має бути місія НАТО”, – сказав Моравецький, відповідаючи на питання щодо сприйняття ідеї миротворчої місії.

Володимир Зеленський

Позиція Угорщини

Володимир Зеленський емоційно звернувся до ЄС та окремо до Віктора Орбана з проханням про допомогу Україні.

Утім угорський прем’єр Віктор Орбан вчергове відмовився допомогти Україні зі зброєю та підтримати ембарго на газ і нафту з РФ.

“Ми не допускаємо втягнення Угорщини у війну – ми не посилаємо війська та зброю в Україну. Я повторив це навіть при президентові Зеленському. Угорщина для нас на першому місці”, – вкотре оприлюднив Орбан позиції угорського уряду.

Чеський міністр не поїхала до Будапешту через Орбана

Міністр оборони Чехії Яна Чернохова відмовилась їхати в Будапешт на міністерську зустріч країн “Вишеградської четвірки” через спротив Угорщини у питаннях щодо допомоги Україні.

“Я особисто не поїду в Угорщину на зустріч міністрів оборони V4 (ср-чт). Наступного тижня у них вибори, і мені не годиться брати участь у кампанії там. Я завжди підтримувала V4 і мені дуже шкода, що для угорських політиків дешева російська нафта важливіша за українську кров. # SlavaUkraini”, – написала Чернохова у Twitter.

Слід зазначити, що Генсек НАТО Єнс Столтенберг підтвердив перед початком саміту лідерів Альянсу в Брюсселі 24 березня неготовність блоку запроваджувати безпольотну зону над Україною.

Mariupol1

Глава МЗС Греції має намір очолити гуманітарну місію для українського Маріуполя

Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас заявив у вівторок 22 березня, що вирішив очолити гуманітарну місію для українського Маріуполя. Місто перебуває в облозі російських військ та зруйноване постійними бомбардуваннями. Тут також перебувають тисячі місцевих етнічних греків.

Президент Франції Еммануель Макрон також оголосив 25 березня, що має намір провести у Маріуполі “виняткову гуманітарну операцію” у співпраці з Грецією та Туреччиною.

“Ми збираємося розпочати гуманітарну операцію з Грецією та Туреччиною щодо евакуації всіх тих, хто хоче покинути Маріуполь. Ми організуємо все у найкращих можливих умовах. У цьому місті з населенням понад 400 000 людей ще 150 000 мешканців живуть у катастрофічних умовах”, – сказав Макрон.

Фонд солідарності для відбудови України

Лідери країн Європейського союзу на саміті в Брюсселі погодили створення Трастового фонду солідарності з Україною.

За планами, фонд у довгостроковій перспективі послужить основою для відновлення вільної та демократичної України після припинення бойових дій. Партнери зможуть зробити свій вклад у фонд через міжнародну конференцію донорів.

Прем’єр Італії Маріо Драгі заявив про підтримку ідеї приєднання України до Європейського Союзу.

“Ми хочемо прокласти шлях більшої близькості України до Європи: це тривалий процес, який складається з необхідних реформ. Італія у цьому процесі перебуває поряд із Україною. Італія хоче, щоб Україна приєдналася до Європейського Союзу”, – зазначив Драгі.

Варто додати, що у Єврокомісії запевнили, що висновок щодо заявки України на членство в ЄС буде підготовлений протягом кількох місяців.

Розслідування воєнних злочинів в Україні

Україна, Польща та Литва заснували спільну робочу групу, що буде займатися розслідуванням воєнних злочинів, скоєних російськими військами в Україні.

Група буде займатися збором, обміном та зберіганням доказів воєнних злочинів Росії, зібраних державами-сторонами, а також – виявленням активів воєнних злочинців з метою їх замороження та конфіскації.

3645869

Хто відмовиться від російського газу

Польща замінить імпорт російського газу потужностями СПГ-терміналу в Литві. За допомогою газового терміналу в Клайпеді (Литва) Польща зможе імпортувати до п’ятої частини закупівлі в Росії. Постачати газ через Литву має намір подьська компанія PGNiG.

Зазначається, що газопровід Польща-Литва запускається для імпорту до 2 млрд. кубометрів на рік з травня 2022 року.

Натомість Словаччина, як і Угорщина, поки не має плану зниження залежності від російської нафти і газу.

Німеччина розраховує до кінця 2022 року майже повністю відмовитися від російських енергоресурсів – за винятком газу. Про це заявив міністр економіки країни Роберт Габек.

“До середини року ми розраховуємо зменшити імпорт російської нафти до Німеччини удвічі. До кінця року ми ставимо за мету бути повністю незалежними”, – зазначають у документі Мінекономіки Німеччини.

Там йдеться й про те, щоб відмовитися від російського вугілля до кінця осені.

Президент Латвії Егілс Левітс також заявив, що його країна планує припинити імпорт російських енергоносіїв.

українські мігранти у Польщі

Байден прилетів до українців у Польщі

Слід також зазначити, що у п’ятницю літак президента США Джо Байдена приземлився в аеропорту в Польщі, біля міста Жешув. Серед іншого планується зустріч Байдена з українцями, що залишили свої домівки через війну.

Також Джо Байден у суботу оголосив промову, про те як весь “вільний світ” виступає проти вторгнення Росії в Україну і що серед великих світових лідерів існує єдність щодо необхідності зупинити наступ російської агресії та Владіміра Путіна.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі