fbpx
25 Травня, 2022

Зближення Словаччини до стандартів Євросоюзу уповільнилося – Єврокомісія

Зближення Словаччини до стандартів Євросоюзу уповільнилося – Єврокомісія

Словаччині необхідно краще підготуватися до переходу до “зеленої” та цифрової економіки. Це випливає з так званого Європейського семестру та рекомендацій щодо окремих країн, опублікованих Європейською комісією.

Комісія нагадала, що після швидкого прогресу в наздоганянні ЄС у багатьох сферах зближення Словаччини з Союзом сповільнилося і країна стикається з довгостроковими структурними проблемами. Проблеми виникли з економікою, орієнтованою на виробництво, екологічними стандартами, діджиталізацією. Словом, економіка Словаччини потребуватиме подальших зусиль і швидшого переходу до більш диверсифікованої та екологічно стійкої економіки, повідомляє TASR.

Словаччина ЄС

Макроекономічна стабільність стикається з ризиками середньострокового зростання заборгованості домогосподарств та впливу старіння на стан державних фінансів у довгостроковій перспективі.

Залежність від Росії дається взнаки

За даними Єврокомісії, економіка Словаччини відносно добре подолала пандемію COVID-19, хоча відновлення сповільнюється, а інфляційний тиск зростає. Нова хвиля пандемії та глобальні бар’єри в постачанні негативно вплинули на словацьку промисловість та експортний сектор. Російське вторгнення в Україну ще більше підриває економічні перспективи Словаччини. Це зважаючи на те, що з-поміж країн-членів ЄС Словаччина чи не найбільше залежить від російської нафти та газу.

Очікуване уповільнення зростання ВВП до 2,3% у 2022 році та 3,6% у 2023 році на тлі зростання цін на енергоносії та сировинні товари мають компенсувати державні інвестиції, які фінансуються Механізмом відновлення та стійкості (RRF) та Європейськими структурними та інвестиційними фондами.

Варто додати, що альтернативою російським енергоносіям уряд Словаччини бачить розробку внутрішніх джерел, таких як геотермальні. Малі та середні енергоємні споживачі енергії у Словаччині вже оголосили про інвестиції у сонячні батареї, що фактично спричинило бум відновлюваної енергетики. Наразі компанії, які готові інвестувати в зелені джерела електроенергії, очікують допомоги від держави.

Однак енергетиці Словаччини не вистачає достатніх інвестицій в енергоефективність, відновлювані джерела енергії та циркулярну економіку.

Фіскальні заходи уряду допомогли пом’якшити вплив пандемії на ринок праці, а програми неповного робочого дня зменшили зростання безробіття. Проте брак кваліфікації та робочої сили в певних галузях може обмежити виробництво. Інфляційний тиск останнім часом посилився, інфляція досягла цього року 9,8% і, ймовірно, утримає ціни на високому рівні в 2023 році.

Комісія зазначила, що експортні показники Словаччини залишаються стабільними, але недавнє зростання цін на імпорт може впливати на торгівлю в найближчі роки.

Безробіття і нерівність між регіонами

З 2015 року ВВП Словаччини на душу населення знаходиться на рівні від 78-82% від середнього показника по Євросоюзу. Модель зростання економіки, орієнтована на експорт, яка базується на низьких витратах на робочу силу в промисловості, стикається з проблемами. Необхідно пом’якшити невідповідність між нинішніми навичками робочої сили та майбутніми потребами ринку праці.

Ще в грудні минулого року ми повідомляли, що Словаччина починає втрачати одну зі своїх головних конкурентних переваг. Тут зросла вартість людських ресурсів – економісти та Національний банк Словаччини попередили про надто швидке зростання зарплат. З іншого боку більшість персоналу в Словаччині кваліфікована, але має нижчу середню зарплату, ніж працівники в навколишніх країнах.

Показники бідності і соціальної нерівності у Словаччині відносно низькі, але певні групи залишаються в неблагополучному становищі. Нерівність у доходах є однією з найнижчих у ЄС, а частка населення, якому загрожує бідність, є відносно низькою. Однак за низьким середнім значенням ховаються великі регіональні відмінності. Деякі регіони, такі як Східна Словаччина та соціальні групи, такі як ромські громади, залишаються в особливо неблагополучному становищі.

У листопаді минулого року на регіональних відмінностях у ході ІІ форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia” наголошував експерт Асоціації словацької зовнішньої політики Александр Дулеба. За його словами, Словаччина зацікавлена у євроінтеграційних процесах України та її асоціації з ЄС. Це допоможе краще розвинути торговельні відносини та дати поштовх розвитку Східної Словаччини.

Єврокомісія зазначила, що рівень безробіття низькокваліфікованих працівників, і особливо молодих низькокваліфікованих людей, є одним з найвищих у ЄС. Частка тривалого безробіття також залишається високою. Гендерні відмінності в оплаті праці також залишаються високими.

Варто додати, що відповідні рекомендації Єврокомісія надала і для сусідньої Угорщини. При цьому Єврокомісія не ухвалить план відновлення уряду Угорщини до тих пір, поки в нього не будуть внесені зміни, з особливим акцентом на пунктах, де були виявлені структурні проблеми.

InfoPost.Media

Фото: TASR


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі