Аналітика 21 Листопада 18:31

Словацький Робін Гуд, бринза та вода: 12 асоціацій зі Словаччиною

Якщо запитати українців, з чим у них асоціюється Словаччина, то на думку спадають лише кілька слів – Братислава, Татри, лижі…

Ми опитали своїх словацьких друзів, які слова характеризують їхню державу, хто є їхніми героями, що або хто є предметом гордощів і список був майже у всіх однаковий.

Мілан Растіслав Штефаник (Milan Rastislav Štefánik)

Що стосується особистостей, то всі називали Мілана Растіслава Штефаника, який разом з Томашем Масариком стояв у витоків створення Чехословаччини.

До речі, в Ужгороді погруддя Штефанику встановлено на площі Дружби народів саме в частині скверу Масарика.

штефаник (1)

Мілан Растіслав Штефа́ник (Milan Rastislav Štefánik) — словацький астроном, політик, генерал французької армії, перший міністр оборони Чехословаччини.

Вчився у Карловому університеті, де керував товариством словацьких студентів “Детван”. Восени 1904 року переїхав до Парижа, де з 1905-го розпочав працювати в обсерваторії П’єра Жансена. 1906 року Штефаник опублікував 7 наукових праць з астрономії. Штефаник, як науковець, об’їздив весь світ.

Що стосується його військової кар’єри, то Штефаник навчався у авіаційній школі в Шартрі. У квітні 1915 року здобув диплом пілота, до війська вступив у званні капрала. Вже тоді намагався створити окремий підрозділ, до якого б входили словаки та чехи.

Наприкінці грудня 1915 року Штефаник мав зустріч з Едвардом Бенешом, на якій було обговорено можливості створення держави чехів та словаків. У лютому 1916 року завдяки Штефанику було створено “Conseil national des Pays Tchèques”, пізніше перейменований в Чехословацьку народну раду. Цю раду очолив Томаш Масарик, заступниками стали Штефаник та Йозеф Дюріх.

Читай також: Серед словаків чи між українцями? Як чех описав рідну Словаччину, а насправді Україну

14 жовтня 1918 року Чехо-Словацька народна рада була проголошена офіційним органом державної влади, у якій Штефаник став міністром оборони. 28 жовтня 1918 року була проголошена Чехословацька республіка, президентом якої став Томаш Масарик, а Штефаник став військовим міністром.

4 травня 1919 року Штефаник летів з Італії до Словаччини, але літак розбився неподалік Братислави. У цій авіакатастрофі загинули всі, хто був у літаку.

Людовит Велислав Штур (Ľudovít Štúr)

Іншим видатним діячем, яким гордяться словаки, є Людовит Велислав Штур (Ľudovít Štúr) — словацький поет, філолог, філософ і лінгвіст, депутат парламенту Королівства Угорщини. Ідеолог словацького національного відродження у XIX ст. Саме Штур є розробником сучасної словацької літературної мови.

штур

Людовит Штур народився 29 жовтня 1815 року в містечку Угровець у багатодітній родині вчителя. По закінченню гімназії він продовжує навчання у Братиславському ліцеї, де існувала єдина в Угорському королівстві кафедра чесько-словацької мови і літератури. Саме тут він залучається до становлення словацького національного руху. З 1835-1836 роки Людовит Штур стає заступником голови Братиславського “Чесько-словацького товариства”, яке з 1837 році було реорганізовано в Інститут чесько-словацької мови і літератури.

Пізніше він кодифікував та впровадив новий варіант літературної словацької мови, який назвали “штурівщиною”.

До речі, Штур видавав Словацьку народну газету і в літературному додатку до цієї газети “Orol Tatransky” (“Орел татранський”) опублікував нариси про Закарпаття Б. Носака-Незабудова під назвою “Листи з незвіданої землі до Л…” 1845).

На честь Штура названо астероїд 3393.

Юрай Яношик (Juraj Jánošík)

Ще однією історичною постаттю, якою пишаються словаки є Юрай Яношик (Juraj Jánošík) – легендарний словацький розбійник, герой багатьох легенд і художніх творів, де його образ значно міфологізований. Національний герой Словаччини.

Juraj Janosik

Юрай Яношик народився в заможній селянській родині. У 1706 році вступив в куруцьку армію Ференца Ракоці, який повстав проти австрійського панування. Після придушення цього повстання Яношик служив в австрійській армії в гарнізоні Битчанського Града, де познайомився з розбійником Томашем Угорчиком і разом з його бандою крав і продавав коней у Польщу. Пізніше Яношик очолив цю банду. 16 березня 1713 року Яношик був звинувачений в численних розбоях, а також вбивстві священика Юрая Вентіка, яке він так і не визнав навіть після тортур. 17 березня 1713 року був страчений через повішення за ребро.

У Словаччині Яношик носить ореол Робіна Гуда: “Забирав у багатих і віддавав бідним”. Яношика шанували і в Польщі та Чехії.

Йому присвячено безліч художніх творів, знято багато фільмів та навіть мультсеріали. Перший повнометражний словацький чорно-білий фільм був саме про цього розбійника і так і називається – “Яношик” (1921).

Варто додати, що найбільша спільнота етнічних словаків в Україні проживає на Закарпатті, представники цього етносу частково є автохтонним населенням, а частково – нащадками колоністів, які переселилися сюди ще в період Австро-Угорщини. Тут вони працювали в кузнях, шахтах, на залізоливарному заводі, склозаводі, лісопильні тощо. І саме тут вони змогли після тривалого забуття відродити свою культуру.

Петер Саган (Peter Sagan)

Що стосується сучасних особистостей, якими пишаються словаки, то це, безперечно, є велосипедист Петер Саган (Peter Sagan). Саган – професійний словацький шосейний велогонщик, який виступає за команду світового туру Bora-Hansgrohe. Триразовий чемпіон світу у груповій гонці та єдиний велогонщик в історії, який став світовим чемпіоном тричі поспіль. Чемпіон Європи 2016 у груповій гонці.

петер саган

Переможець 14 етапів на гран-турах. Багаторазовий чемпіон Словаччини. У 2013, 2015, 2017 роках визнавався спортсменом року у Словаччині.

Вважається одним із найталановитіших велогонників ХХ століття. Рекордсмен за кількістю виграних зелених майок Тур де Франс – 7.

Татри

Окрім особистостей словаки предметом своєї гордості та ідентичності називають Татри.

Татри — найвища частина Карпатських гір, загальною площею 785 км², 610 км² (бл. 75%) з яких розташовані на території Словаччини. Найвища їх точка — гора Герлаховський штит, 2655 м. Загалом Татри нараховують 25 піків вище 2500 м.

татри морське око

Татри поділяються на Західні Татри та Східні Татри, які, в свою чергу, поділяються на Високі Татри та Белянські Татри.

У 1993 році Татри були занесені до спису біосферних заповідників ЮНЕСКО.

Цікаві факти про Татри:

  • Найбільше озеро у Татрах — Морське Око (34,9 га).
  • Найглибше озеро в Татрах — Вельки-Ставши в Долині п’яти озер (79,3 м).
  • Найглибша печера — Велька-Сніжна в масиві Червоні Верхи (814 м денівеляції).

Варто додати також, що у жовтні 2021 року Національна автомобільна компанія (NDS) відкрила 8-кілометрову ділянку автомагістралі D1 Пряшів-Захід – Пряшів-Південь, яка скоротить маршрут від Кошице до туристичних Татр на 20 хвилин.

Дунай

Як не дивно, але більшість опитаних нами словаків гордістю країни назвали річку Дунай. І це при тому, що по території Словаччини Дунай протікає лише в районі столиці. Дунай — друга за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги). Довжина — 2961 км.

дунай в братиславі

Річка бере початок у Німеччині, в горах Шварцвальда. Далі тече через столиці Центральної та Східної Європи — Відень, Братиславу, Будапешт і Белград, і вливається в Чорне море через дельту Дунаю в Румунії та Україні.

Найдавніші достовірні відомості про Дунай містяться ще у творах давньогрецького історика Геродота (V ст. до н. е.), який писав у 2-й книзі своєї «Історії», що річка Істр (давньогрецька назва Дунаю) починається в країні кельтів та тече, перетинаючи Європу посередині.

Теперішню назву річці дали кельти, що жили тут в 1-й половині I тисячоліття до н. е. Дунай дістав назву Danuvius (швидка вода) від кельтських слів danu (швидкий) та vius (вода).

Словацькі печери

А ще словаки гордяться численними печерами, які є в їхній країні. З року в рік чудесність і загадковість печер притягує безліч туристів з різних куточків землі. У Словаччині відомо більше 4000 печер, але тільки 12 з них відкриті для відвідування.

Найвідомішим печерним ареалом є Ліптовський карст. Територія Ліптова пропонує для туристів 3 відкритих печери для огляду. Крім великої кількості неприступних печер, Ліптовський карст багатий на різноманітні карстові освіти і прірви.

деменівська печера

Північна сторона Низьких Татр, в якій розташована Деменівська долина, представляє Деменівський карст. Тут знаходиться Деменівський печерний комплекс, його протяжність становить 25 км. Деменівська долина відкриває для загального доступу 2 печери, по яким можна прогулятися.

Деменівська печера Свободи, є однією з найпрекрасніших і дивних печер у всій Європі, а до того ж і найбільш відвідуваною. Розташована дана печера в Деменівській долині, а точніше на північній стороні Низьких Татр (національна резервація Деменівська долина), між гірськолижним курортом Ясна і містом Ліптовски Мікулаш. В середньому за рік печеру відвідує 150-175 тисяч осіб.

Деменівська Льодова печера розташована всього в трьох кілометрах від печери Свободи. Для відвідування печеру відкрили в XIX столітті в 80-тих роках. Із загальної протяжності печерних коридорів в 1975 метрів, відкриті для огляду 650 метрів. Знаходиться вона на глибині 57 метрів.

Популярними також є Добшинська печера, Красногорська печера, Арагонітова Охтінска печера, печера Доміца, Ясовська печера, Белянска печера та інші.

Словацькі замки

А ще опитані нами словаки асоціюють свою країну із замками. Як для такої відносно маленької країни, то тут дійсно дуже багато замків. Їх понад 40. Для тих, хто не їде навмисно подивитися на замки, а просто відвідує Словаччину, то зазвичай кажуть, що знають такі замки: Спішський, Тренчанський, Оравський та Братиславський. Але, насправді, у Словаччині є просто неймовірно гарні інші замки. До прикладу, такі як: Бойницький, Будатинський, замок Бецков, міський замок в Банській Бистриці та багато інших.

оравський замок

Раніше ми розповідали про надихаючу історію реконструкції культової для багатьох угорців історичної споруди у маленькому словацькому селі Борша, за 50 км від Закарпаття – замку, де народився Ференц Ракоці ІІ.

Питна вода

Наступна номінація гордості словаків нас просто вразила. Більшість опитаних словаків сказали, що асоціюють свою країну з… питною водою. Справа в тому, що Словаччина займає перше місце в світі за об’ємом питної води. Щоправда, деякі словаки кажуть, що першість по кількості питної води таки тримає Австрія, але це досі є предметом спорів.

шутовський водоспад

Тим не менше, у Словаччині 180 річок, довжина яких разом становить майже 50 тисяч кілометрів. Або така цифра – у Словаччині 245 водоспадів.

Вода в Словаччині стає стратегічним продуктом. Більше того, наразі саме завдяки питній воді вимальовується нова цікава перспектива співпраці з Китаєм. Про це читайте у нашому наступному матеріалі.

Бринза

Що стосується їжі, то словаки однозначно називають топом бринзові галушки. Але асоціюється Словаччина власне з самою бринзою.

бринза

Пробіотична бомба, біле золото, найкращий патент природи, ласощі, що лікують – такими атрибутами наділена бринза. Ймовірно, це був перший словацький харчовий продукт, який експортували за кордон Словаччини. Бринза, як ферментований живий овечий сир, містить велику кількість пробіотичних молочнокислих бактерій і дріжджів.

Словаччина зареєструвала кілька своїх спеціалізованих харчових продуктів у базі даних оригінальних та географічних зазначень ЄС, і серед них є й бринза.

Фольклор

Звичайно, що кожна нація може гордитися своїм автентичним фольклором. Але опитані нами словаки наполягали, що саме їхній фольклор є чимось особливим для словацького народу. Тобто, це ще один феномен, яким гордяться словаки.

І справді, жодна інша європейська країна не має таких сильних і різноманітних народних традицій, як словацький фольклор. Виявляється, народна словацька музика має сильні регіональні корені, що сприяє різному звучанню між групами. У той час як музика в одному регіоні здебільшого покладається на струнні інструменти, в іншому вона спирається на духові інструменти.

Festival

З іншого боку, фуджара, яка також відома як пастуший свист, родом з району Детва, але була прийнята музикантами з усієї Словаччини. І навряд чи є десь країни, у яких було б так багато різноманітних масових фольклорних фестивалів, як це є у Словаччині. Уявіть собі лише масштаби Східного фольклорного фестивалю в Істерні біля Верхнього Ліптова, який відбувається в рамках програм Міжнародної ради Організації фольклорних фестивалів та народного мистецтва (CIOFF). Щороку він приймає в середньому 1500 виконавців і 70 000 відвідувачів. Розкішну театральну програму протягом 3-х фестивальних днів доповнюють менші програми, виставки тощо.

Автомобілі

Ну і нарешті Словаччина для самих словаків асоціюється з автомобільною промисловістю. Фактично вся країна є крупним автомобільним хабом. Автомобільна промисловість стала найважливішою галуззю та рушійною силою словацької економіки. Наразі це найсильніший сектор з точки зору його частки в загальному ВВП Словаччини, експорті Словаччини, а також створенні робочих місць.

Завдяки чотирьом визнаним виробникам автомобілів (VW, Stellantis, Kia Motors, Jaguar Land Rover) і понад 350 місцевим постачальникам Словаччина є світовим лідером у виробництві автомобілів на душу населення.

автомобільна промисловість (1)

Сучасні тенденції в автомобільній промисловості в поєднанні з використанням альтернативних приводів і автономного управління означають не тільки виклик для Словаччини, але й величезну можливість залучити нові інвестиції, пов’язані з цією трансформацією.

До речі, словаки прагнуть самі цієї асоціації позбавитись. Так, за словами Надзвичайного і Повноважного Посла Словацької Республіки в Україні Марека Шафіна, Словаччина, яка виготовляла чимало зброї, змушена була у свій час переорієнтувати свою промисловість на автомобільне виробництво. Однак словаки не хотіли б продовжувати залишатися тільки виробником автомобілів. Тому планують налагодити з українськими технологічними компаніями тіснішу співпрацю та запропонувати відкрити дочірні підприємства у себе.

 

Радимо також прочитати публікацію про 12 угорських слів, щоб зрозуміти, куди діваються жіночі імена після заміжжя, що означає “набути батьківщину” та як це “омадярити” і пізнати угорську культуру ближче. 

 

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi National Geographic OLO Omega Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Ryanair SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банк банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори виборчий туризм видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит децентралізація Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія електронна комерція емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень Жолт Немет журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт Індія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал карантин картка Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки на літак квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіра Рудик Кішварда класик клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід козаки колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарі лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса озера окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опади опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація Пекін пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа пожертви поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портников послуги посол посольство посуха Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина соколи! Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Тайвань Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП торгівля традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість трилер Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Це дитя Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарок Ярослав Грицак