Аналітика 17 Серпня 21:43

Повний апгрейд: У Словаччині відновили замок, де народився Ференц Ракоці ІІ (ФОТО)

У словацькому селі Борша, за 50 км від Закарпаття, за кошти Угорщини завершили реконструкцію культової для багатьох угорців історичної споруди. Мова йде про так званий замок родини Ракоці. Саме тут 27 березня 1676 року народився Ференц Ракоці ІІ – керівник національно-визвольної війни угорського народу 1703-1711 років, що мала на меті позбавити країну гніту австрійців Габсбургів.

Ракоці символ Угорщини. Символ свободи, мужності, патріотизму. У кожному угорському місті обов’язково має бути свій Ракоці пам’ятник, бюст або хоча б меморіальна табличка. Він входить у трійку найшанованіших угорських героїв – на рівних з королем Іштваном І Святим, який “охрестив” Угорщину та поетом Шандором Петефі, який був однією з ключових фігур революції 1848 року, ціллю якої теж була незалежність від Габсбургів.

Не дивно, що всі ці три історичні персони вшановані, в якості пам’ятників і бюстів, у закарпатському Берегові, який є центром для всієї угорської меншини краю.  

Kastel01

Облога Мукачівського замку

Так, Ференц Ракоці ІІ залишив вагомий слід у історії Закарпаття. У 10-річному віці він разом з матір’ю Ілоною Зріні опинився в Мукачівському замку, в облозі австрійських військ. Княгиня піднімала бойовий дух захисників, виходила на бастіони разом з сином, перев’язувала поранених у лазареті, брала участь у приготуванні їжі для солдатів і сама її роздавала. Облога тривала майже рік. Звістка про героїчну оборону Мукачівського замку вразила не лише тодішню Європу, а майже весь світ. Утім за рік облоги становище захисників замку стало критичним, закінчилися запаси їжі, а на допомогу ніхто не прийшов. З огляду на важку ситуацію, Ілона Зріні змушена була 15 січня 1688 року підписати капітуляцію. Разом з дітьми княгиню вивезли до Відня і помістили в монастир, а згодом вислали у Туреччину. Ференц залишився при імператорському дворі, і згодом навіть став ішпаном (намісником імператора) комітату Шарош, який тоді межував з австрійською провінцією Галичина, а тепер знаходиться на території сучасної Словаччини.

Цікаво, що за тодішніми переписами населення до кінця XVIII століття Шарош був заселений переважно русинами, етнографічної групи українців. Саме русинські селяни Закарпаття через 15 років стали для Ференца Ракоці основою регулярної армії, яку він очолив з метою повстання проти Габсбургів. Повстання почалося на території сучасного Закарпаття. Перший полковник армії куруців-повстанців Томаш Есе закликав приєднуватися до спротиву проти австрійської влади у Торпі, Варах та Берегові (Берегсасі). Так розпочалася війна за незалежність Угорщини. Вже до вересня 1703 вся Угорщина до Дунаю була звільнена від австрійців. А Мукачівський замок знову стає осередком національно-визвольної боротьби. І хоча армія Ракоці врешті-решт зазнала поразки, її лідер досі вважається головним національним героєм Угорщини, прикладом мужності для всіх наступних поколінь.  

На Закарпатті є багато пам’ятних місць для угорців, пов’язаних з іменем Ференца Ракоці. Це не лише будівлі, де він зупинявся, а й навіть природні об’єкти – наприклад, джерела, де князь набирав воду.  

“Castellum” Ракоці у словацькому селі Борша

2019 рік уряд Угорщини проголосив роком пам’яті Ференца ІІ Ракоці – лідера національно-визвольної війни угорського народу проти панування австрійської династії Габсбургів (1703-1711). Саме з цього приводу 17 грудня у Берегові відбулося офіційне відкриття кінного пам’ятника Ракоці.

А на території Словаччини у селі Борша тим часом відбувається масштабна реконструкція замку-садиби, де 27 березня 1676 року народився князь Ференц.  

Перша письмова згадка про замок датується 1593 роком із позначенням castellum, хоча збудований він, очевидно, значно раніше. До 1638 року будівля була розширена, ймовірно, Жужанною Лоранффі, прабабкою Ференца ІІ Ракоці, також власницею замку в Мукачеві, з основним акцентом на будівництві південного “жіночого” крила.

У 1676 році вагітна Ілона Зріні випадково зупинилася тут під час своєї подорожі до Мукачева, і народила сина. Місцем його народження, можливо, був південно-західний кутовий бастіон, так звана “кімната принцеси”, який з тих пір був зруйнований. Пізніше будівлю підпалили бунтівні військові графа Імре Текелі, адже будівля тоді знаходилася у власності кардинала Леопольда Карла фон Коллоніча, лютого ворога угорців. У 1694 році, коли сюди завітав вже у дорослому віці Ракоці, замок все ще стояв у руїнах, лише кілька гостьових кімнат було відремонтовано. Згодом будівля переходила з рук в руки. І лише у 1940 році угорський архітектор Калман Люкс разом з сином розпочали тут реставраційні роботи, зокрема, планували розмістити у будівлі музей. Утім подальшим планам завадила війна.

Після Другої світової війни замок знову опинився на території належав Чехословаччині і до 1970 -х років використовувався як склад. Лише пізніше тут розпочалася дослідження історичної пам’ятки, було проведено ряд найнеобхідніших консерваційних робіт.

Ремонт замку розпочався у 2000 році, він був організований мерією селища, його головою Міхаєм Сабо, за рахунок державної підтримки Словаччини та Угорщини, а також з коштів Європейського Союзу. Проєкт реконструкції підготували спільно угорським і словацьким архітекторами Золтаном Віттінгером та Петером Пастором.  

Вже тоді у замку планували відкрити музей, конференц-центр, бібліотеку, інтернет-кафе, готель та ресторан. До 2005 року було відремонтовано лише кілька кімнат на першому поверсі, а в 2006 році кімнату до пам’яті народження Ференца Ракоці. Надалі роботи просувалися дуже повільно через відсутність коштів.

Нарешті у лютому 2018 року Чаба Латорцоі, заступник державного секретаря Угорщини оголосив, що замок буде повністю відреставровано урядом Угорщини.

Реставрація і перетворення замку

Офіційне відкриття відновленої пам’ятки за участі було заплановано на 27 березня 2020 року (у день народження Ференца ІІ Ракоці) за участі президентів Угорщини Яноша Адера та Словаччини Зузани Чапутової, але дата переносилася кілька разів перенесена через епідемію коронавірусу та карантинні обмеження.

Тому урочиста церемонія відбулася лише 19 червня 2021 року.

У своєму виступі Зузана Чапутова згадала про багатовікову спільну історію двох народів, які жили як мешканці однієї країни, згадала історичних постатей, які визначали долю кожного з них, включаючи родину Ракоці. Вона також висловила сподівання, що замок Борша буде не лише прекрасним музеєм, а стане місцем для міжнародних конференцій та зустрічей, що покликані зміцнити добрі відносини між сусідніми країнами.

Янош Адер підкреслив, що словаки та угорці разом відтворили пам’ятку спільної історії, яка давно потребувала до себе турботливого ставлення. Тепер тут розміщено інтерактивну виставку, апартаменти Ілони Зріні, офіси та великий конференц-зал. У крилі прибудови відкрито готель з 13 кімнат, ресторан і кухня, де подають переважно угорські страви.

Ласло Кочі, директор відновленого закладу, розповів, що на першому етапі було відремонтовано конструкцію даху площею 2500 кв. Остання фаза стосувалася облаштування двору та навколишнього  середовища. Під час робіт було використано 400 кубометрів деревини, 50 тонн металовиробів та 200 кубометрів бетону, прокладено 33 кілометри електричних кабелів.

Уряд Угорщини загалом виділив приблизно три мільярди форинтів на відновлення будівлі, а загалом понад 8,5 мільйонів євро.

Безперечно, що цей замок у Словаччині стане цікавим місцем і для українців, які цікавляться історією. Як відбувалася реконструкція та кінцевий результат можна подивитися на фото з сайту borsikastely.eu.

 

Автори: Андрій Клоц* спеціально для InfoPost.Media 

* це творчий псевдонім журналіста, який давно працює в тематиці міжетнічних відносин, а псевдонім використовує задля того, аби особа автора не впливала на якість та відвертість дискусії щодо його текстів (Chatham House rules).

Фото: borsikastely.eu

Крім того радимо вам почитати матеріал про унікальне місце в Румунії – справжній підземний космос у соляній шахті, де знімали третій фільм про Бетмена – “Темний лицар повертається”.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO eHranica Facebook Fidesz GPS Henley Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV media Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR Romania SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up Tokaj UCEF Unicum Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація АТБ Бабкіна Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Белград Берегово Бернадетт Сель Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори видавництво Комора викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна війська Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Гогольфест Головко голодомор Голокост голосування госпіталізація гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гунгарікум дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демократія демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дискаунтер дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Ерош Пішта Естонія євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна жовтень Забужко завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява збірка згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада канал карантин Катерина Бабкіна Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино коференція Кошице Кошицький край кредит Крим кримські татари Кулеба культура купівля курорт курси курси словацької кухар Кюртешколач лазні Ласло Палкович Латвія латиниця Легинь Ленінград летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон маніпуляція Марго-2021 Марсель Онисько марш Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори Мішкольц мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія ОДА Одеса окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид палінка пандемія Папа Римський паприка парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР події подорож поезія пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія проби продукти проект пропаганда протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа Рига рішення РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина смаколики сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супермаркет супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін Таллінн тариф Тарту Теб та НС телебачення телеграм теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво ТОП традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет УПА уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам штраф щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер