18 Лютого, 2022

Вибух у Донецьку, евакуація до Ростова та “Бросок мангуста”: що відбувається на Сході України

Вибух у Донецьку, евакуація до Ростова та “Бросок мангуста”: що відбувається на Сході України

Російські ЗМІ 18 лютого повідомили про “потужний вибух” у центрі тимчасово окупованого Донецька. Разом з тим ватажки ОРДЛО заявили про наступ українських військ, по черзі оголосили масову евакуацію населення до Росії, а у місті увімкнули тривожні сирени.

Такі події на тимчасово окупованій території в Службі безпеки України назвали черговим витком гібридної війни проти нашої держави. Відповідну заяву опублікували на сайті відомства.

Вибух у Донецьку

За даними СБУ, заяви проросійських терористів про нібито плани українських військових розпочати наступальну операцію на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях є суцільним фейком, інструментом для дестабілізації та не відповідають дійсності.

“У ескалації конфлікту зацікавлена виключно країна-агресор та керівники псевдореспублік”, – йдеться у заяві відомства.

Заяви бойовиків про підготовку наступальної операції Збройними силами України спростували голова МЗС України Дмитро Кулеба, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний та мінстр оборони України Олексій Резніков.

Що сталося 18 лютого

Вибух у центрі Донецька

У п’ятницю, 18 лютого, у центрі окупованого Донецька вибухнув автомобіль. Першими про вибух біля будівлі “уряду”  почали повідомляти російські пропагандистські видання, серед яких ТАСС та РИА Новости.

Цей вибух у Центрі стратегічних комунікацій назвали провокацією бойовиків. Сумнівів додає і той факт, що першим на місці події опинився пропагандист Семен Пегов, відомий своїми інформаційними провокаціями.

Евакуація жителів ОРДЛО

До того 18 лютого ватажки фейкових республік на Сході України оголосили масову евакуацію населення до Росії. Першим про це заявив ватажок ОРДО Денис Пушилін. За його словами, мешканців непідконтрольних владі України регіонів Донецької області почали вивозити на територію Ростовської області РФ. За ним про евакуацію населення на територію Росії заявив і ватажок непідконтрольних українській владі регіонів Луганської області Леонід Пасічник.

Бойовики також закликали усіх чоловіків у ОРДЛО, здатних тримати в руках зброю, “встати на захист своєї землі”.

У Росії відреагували на оголошення “евакуації” населення тимчасово окупованих територій України. Владімір Путін доручив забезпечити всіх, хто прибуває з “ДНР” і “ЛНР”, грошовою виплатою в розмірі 10 тисяч рублів.

“Бросок мангуста”

Однак відеозвернення лідерів сепаратистів можуть бути частиною заздалегідь спланованої акції. Про це заявив громадських діяч Сергій Стерненко, оприлюднивши метадані відеороликів, завантажених в телеграм-канали ватажків ОРДЛО.

За словами активіста, звернення Пушиліна та Пасічника були записані ще 16 лютого. Крім того у метаданих, які Telegram зберігає разом з відео, видно і назву папки на комп’ютері, з якої відео завантажувалось – “Бросок мангуста”. Це, за його словами, може вказувати на назву спецоперації російських силовиків проти України.

Він провів аналогію зі спецоперацією США у 1960-х роках під назвою “Мангуст” (Operation “Mongoose” або Кубинський проєкт), частина якої полягала у створенні приводу для вторгнення з метою повалення комуністичного уряду Куби.

На метадані відеофайлів та дату їх запису звернули увагу і журналісти-розслідувачі Bellingcat та Insider.

***

Рекомендуємо прочитати також інші матеріали, у яких розповідається про складові дезінформаційної кампанії проти України, які поширюються і в сусідніх країнах:

Американські найманці та хімзброя на Донбасі: Росія запустила нову хвилю дезінформації

НАТО – агресор, Росія сильна, а в Україні фашисти: “чеські ельфи” оприлюднили основні темники дезінформаторів

Мобілізація націоналістів: в Українській добровольчій армії спростували фейк про загони “карателів”

Російський фейк про військову напругу між Будапештом і Києвом “вкинули” і в угорський інформпростір

Як російська пропаганда лякає фейками про угорські війська під кордоном з Україною

 

InfoPost.Media

Титульне фото: REUTERS/Alexander Ermochenko


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі