24 Жовтня, 2021

Російський фейк про військову напругу між Будапештом і Києвом “вкинули” і в угорський інформпростір

Російський фейк про військову напругу між Будапештом і Києвом “вкинули” і в угорський інформпростір

Паралельно з брутальною інформаційною кампанією в українському інформаційному просторі про начебто ескалацію українсько-угорської суперечки на етнічному грунті, про яку ми вже розповідали, аналогічна за меседжами та настроєм кампанія була розгорнута також в угорському інформаційному просторі.

Ці кампанії проходили паралельно, і очевидно є частиною однієї інформаційної спецоперації, яка була націлена на кілька країн, а точніше казати на кілька інформаційних просторів – україномовний, російськомовний та угорськомовний.

Karpatalja 2021

Щоб зрозуміти, чому ми стверджуємо, що це спецоперація, і чому саме російська та одночасно антиугорська та антиукраїнська, стає очевидним, якщо розібрати низку повідомлень, які з’явилися в угорському інформаційному просторі в хронологічному порядку.

 

Пропонуємо переглянути коротке caption-відео про те, як Росія проводила дезінформаційні кампанії з метою спровокувати конфлікт між Україною та Угорщиною.

 

Наративи і вкид

У той час, як в українському та російському інформпросторі ця кампанія стартувала й набрала обертів 4-5 жовтня,  стартувавши подекуди навіть 2 жовтня, то в угорському – з 7-8 жовтня.

Саме в ці дні на таких з одного боку маргінальних виданнях як Orosz Hírek (Новини Росії), Nemzeti InternetFigyelő і звісно ж угорській редакції News Front з’явилися публікації з заголовками:

  1. Majdnem összetűztünk az ukránokkal – Magyarország megmutatta: kész különleges alakulatokat bevetni Kárpátalján 

Переклад: Ми майже зіткнулися з українцями – Угорщина продемонструвала: готові розмістити спецназ на Закарпатті

  1. Magyarország kész különleges alakulatokat bevetni Kárpátalján 

Переклад: Угорщина готова розмістити спецназ на Закарпатті

Screenshot 2021 10 12 At 14.42.42 Screenshot 2021 10 12 At 14.37.37

Зміст всіх новин майже ідентичний, і зводиться до того, що у відповідь на начебто наміри України влаштувати “етнічні чистки” щодо угорської громади Закарпаття, Угорщина продемонструвала через військові навчання начебто під кордоном з Україною, що готова розмістити свій спецназ на Закарпатті.

Цей наратив транслюється через коментар Юрія Дудкіна, який він як експерт начебто дав медіа-порталу / телеканалу (є різні формулювання) Newsone, і саме в такому мілітарному контексті прокоментував останнє загострення між Києвом і Будапештом на тлі підписання нової угорсько-російської газової угоди.

Роз’яснення

Цей “мілітарний” контекст, зокрема через слова Юрій Дудкіна, був вкинутий у російський інформаційний простір ще 2 жовтня, тобто майже відразу після того, як розгорівся скандал між Києвом і Будапештом, а також коментуючи який голова Тернопільської облради неприпустимо заявив про необхідність “тиску” на угорську громаду в Україні.

Цей меседж тиражували всілякі маргінальні сайти “зливні бачки”, як то Profile Russia, Актуальные новости та інші. 

Screenshot 2021 10 12 At 14.21.42

Screenshot 2021 10 12 At 14.31.03

“Сегодня Виктор Орбан в ответ на заявления некоторых нацистских украинских политиков, предложивших оказывать давление на венгерскую диаспору на Украине из-за газового разворота Венгрии, поучаствовал в учениях венгерского спецназа неподалеку от украинской границы. Это был такой толстенный намек на то, что венгры не будут поднимать лапки и пугаться угроз, которые Украина пытается высказать в адрес Будапешта и всего венгерского народа. Даже не намек, а наглядная демонстрация готовности ввести спецназ в Закарпатье в случае малейшей угрозы силовой расправы над этническими венграми”, — выразил уверенность эксперт.

Саме ця цитата, яку приписують пану Юрій Дудкіну, була перекладена на угорську та масово поширена в угорському інформпросторі.

Перевірити, чи справді Юрій Дудкін сказав ці слова в ефірі Newsone чи будь-де складно, але він активно коментував українсько-угорську “газову” суперечку на проросійському каналі “Перший незалежний”, і ось фрагмент його виступу  


Крім того, Юрій Дудкін давно просуває в українському інформпросторі російський наратив про розпад України та її “розчленування” за участі західних сусідів, як то Польща та Угорщина

Ось до прикладу його спіч з весни цього року

Що цікаво, СБУ ще весною цього року заявила про те, що підозрює Юрій Дудкіна в державній зраді, затримала його і помістила в ізолятор, звідки він вийшов після того, як представники Опозиційної платформи “За життя” внесли заставу за нього в розмірі 2 мільйонів гривень. 

Важливі акценти та уточнення

Для своєї спецоперації російські спецслужби використали реальні факти, брутально маніпулюючи ними.

Зокрема точкою відліку для наративів можна вважати реальні та безвідповідальні слова голови Тернопільської облради, які варто оцінити з точки зору можливого розпалювання міжетнічної ворожнечі чи погроз. 

Крім того, було використано факт військових навчань в Угорщині.

Такі навчання під назвою “Прорив 2021” дійсно проходили наприкінці вересня, але не біля кордонів з Україною, а на заході Угорщини у містечках Варполото (Várpalota) та Гоймашкир (Hajmáskér).

Саме на навчаннях у цьому другому угорському містечку й побував Віктор Орбан 30 вересня разом з представниками свого уряду.

Крім того, вже на початку жовтня у Словаччині пройшли спільні навчання міжнародного інженерного батальйону “Тиса”, який об’єднує угорських, українських, румунських та словацьких військових.

Чому не варто недооцінювати такі “вкиди”

З одного боку, ця, як і багато інших подібних російських інформаційних кампаній, виглядає вкрай банальною, очевидно неправдивою та маргінальною. І логічно було би її ігнорувати.

Утім, як не передоксально, ці наративи та повідомлення підступно проникають в інформаційні простори як України, так і Угорщини, та отримують масове поширення та сотні коментарів від реальних людей. 

Як доказ – ці скріни з відповідним охопленням згаданих повідомлень та згаданих сайтах, задіяних у інформаційній операції.

Screenshot 2021 10 12 At 14.38.53 Screenshot 2021 10 12 At 14.38.28 Screenshot 2021 10 12 At 14.42.05

 



Слід зазначити, що з’явились результати рейтингу “Індекс стійкості до дезінформації в Центральній і Східній Європі” (Disinformation Resilience Index, DRI). За ними найвищу стійкість до дезінформації Росії та Китаю серед 10 досліджуваних країн продемонстрували українці.

 

InfoPost.Media

Титульне фото: oroszhirek.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі