fbpx
16 Лютого, 2022

НАТО – агресор, Росія сильна, а в Україні фашисти: “чеські ельфи” оприлюднили основні темники дезінформаторів

НАТО – агресор, Росія сильна, а в Україні фашисти: “чеські ельфи” оприлюднили основні темники дезінформаторів

Напруга, викликана скупченням російських військових на кордоні з Україною, підсилилась значною кількістю дезінформації як в Україні, так і в сусідніх країнах. Зокрема під приціл розповсюджувачів фейків потрапила і Чехія.

Тут мережі поширювачів шкідливого контенту зосередились на підтримці Росії, а за останній місяць ще й посилили кількість містифікацій про COVID-19. Про це пише портал Aktualne.cz, посилаючись на січневий звіт руху “чеські ельфи” (неформальне об’єднання, яке веде боротьбу з дезінформацією у ЗМІ й інтернеті – ред.).

187254863 830485257588254 4336763180688769920 N

“Ельфи” у своїй доповіді вказують на значне зростання саме проросійської дезінформації.

Головними темами для роботи “фабрик фейків” за останні місяці стали Росія та Україна. Минулого місяця Росія отримала найбільшу підтримку як на дезінформаційних сайтах, так і в e-mail-розсилках. Це суттєво помітно як в темах, які стосуються України, так і, наприклад, заворушень в Казахстані.

НАТО і США, Україна і Росія у темниках дезінформаторів

За даними руху, дезінформація про кризу в Україні зросла найбільше в січні. Крім того сталась дуже різка зміна у порівнянні з груднем, коли дезінформаційні сайти не приділяли особливої ​​уваги темі російсько-української напруженості.

Основним наративом дезінформаторів у Чехії стало висвітлення НАТО і США як провокаторів кризи в Україні, агресорів, або навпаки як дуже слабкого противника. Таким чином, вони переважно контрастують із “сильною Росією” з її нібито передовими військовими технологіями та боєздатністю. Підтримка Росії також пов’язана зі створенням неправдивої історії на дезінформаційних сайтах, у якій США, НАТО чи Захід загалом описуються як занадто експансивні та загрозливі Росії. Східну державу зображують як мішень західної експансії і як державу, зацікавлену в мирі.

Fd6d862c53ef31d1bdd1a316b1324de6

Україна часто представляється як фашистська держава або навіть країна, яка перебуває в безладі. Основними “зливними бачками” для фейків за моніторингом “чських ельфів” стали, наприклад, сайти Aeronet, Parlamentní listy, Pravý prostor чи Sputnik.

Чеські політики також потрапляють під вплив фейкових новин. Останнім часом частина депутатів широко критикували уряд, особливо міністра закордонних справ Яна Ліпавського, міністра оборони Яну Черночову і прем’єр-міністра Петра Фіалу за підтримку України. Словесна та матеріальна допомога, яку Чехія обіцяла Києву, подається як участь Чехії у війні.

“Мета полягає в тому, щоб залучити кремлівську пропаганду в чеські дебати, що в довгостроковій перспективі може сприяти підриву важливості членства Чеської Республіки в НАТО та загалом належності до західного кола”, – коментують ситуацію представники “чеських ельфів”.

Від “антиваксів” до проросійської дезінформації

Учасник чеської мережі “ельфів” Богуміл Картоус відмічає, що мережа дезінформації в соцмережах, присвячена COVID-19 у Чехії, тепер всі зусилля перенаправляє свою увагу на підтримку Росії.

“Проросійська пропаганда починає проектуватися на групи в мережах, які присвятили себе виключно COVID. Зрозуміло, що ці групи, незадоволені нинішнім станом суспільства, намагаються залучити своїх членів якоюсь іншою темою”, – каже Картоус. 

У зв’язку з українською кризою серед дезінформації у Facebook також виділяється наратив про те, що пересічні українці виступають проти уряду президента Володимира Зеленського і масово протестують проти нього. Іншим наративом є те, що словаки проти укладеної оборонної угоди зі США.

6a94698571473124abf2c9e3738697e9

“Як можливо, що Сполучені Штати безкарно переміщують свої війська та техніку по всьому світу і прикидаються цілком нормальними, а Росія не може навіть переміщувати сили та ресурси через свою територію, щоб не викликати осуд і звинувачення Заходу в провокаціях?” – стверджує, наприклад, один із авторів дезінформаціїйних повідомлень в соцмережах.

За словами “чеських ельфів”, це гарний спосіб неправильної інтерпретації світових подій. Автор фільтрує інформацію таким чином, що дозволяє йому сильно спотворити або повністю перевернути факти.

Окрім підтримки Росії, чеські дезінформаційні групи у Facebook у січні також критикували та висміювали членів нинішнього уряду та традиційно поширювали різноманітні містифікації про COVID. Останнім часом також переважають теорії про змову світових еліт та їхній план встановлення тоталітарного режиму.

Нагадаємо, що раніше ми вже писали про посилення протягом останніх двох місяців хвиль дезінформації, фейків про пандемію та закликів до ворожнечі у країнах Європи. Так, в Угорщині розповсюджувались фейкові новини про пандемію та фішингові шахрайства від імені державних установ. У Румунії спростовували фейки про пересування військової техніки, а у Боснії публікації політиків призвели до закликів братися за зброю.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі