Аналітика 24 Жовтня 16:41

Як російська пропаганда лякає фейками про угорські війська під кордоном з Україною

Брутальна інформаційна кампанія, яка почалась із телеграм-каналів, була розгорнута на тлі чергового загострення між Києвом і Будапештом через нову угорсько-російську газову угоду. Вона передбачає транзит газу до Угорщини в обхід України.

Привід та хронологія

Нещодавно, у понеділок, 27 вересня, в Будапешті було підписано новий 15-річний контракт на постачання Газпромом газу до Угорщини. Згідно з ним, Угорщина має отримати з Росії 4,5 млрд кубометрів газу на рік, що складає приблизно половину від загальної потреби країни. Та ключовим є інше: газ за умовами нового контракту йтиме до Угорщини не через Україну, як раніше, а в обхід Австрію та, насамперед, Сербію, продовженням “Турецького потоку”.

hungary

Цей контракт було підписано за 2 дні до того, як у Будапешті мала відбутися Спільна міжурядова українсько-угорська комісія з питань економічного співробітництва під керівництвом міністрів МЗС двох країн Петера Сійярто та Дмитра Кулеби.

Зрештою, українська сторона оголосила про демарш через нову угорсько-російську газову угоду та перенесення засідання комісії на невизначений термін, а також звернулася до Єврокомісії з проханням перевірити коректність угоди з Газпромом. 

Обидві сторони викликали послів.

Медіа-цунамі

Після цих подій, увесь тиждень, тема стала скандальною не тільки в Україні та Угорщині, в Європі загалом. 

Угорська сторона, в тому числі на рівні міністра МЗС та навіть особисто прем’єра Віктора Орбана, наполягала, що нова угода це її суверенне право та внутрішні справи, в які ніхто не може втручатися.

Українська сторона наголошувала, що подібні контракти та руйнування попередніх транзитних домовленостей створюють загрозу не тільки для України, а всієї Європи, а угорсько-російська газова угода є репетицією запуску Північного Потоку 2 та використання газу як гібридної зброї. 

 

Читай також:

 

Утім, цікавою є реакція російської сторони. Якщо прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков обмежився коментарем про те, що Україна не може втручатися в угорсько-російську газову угоду, то речниця російського МЗС Марія Захарова вдалася до традиційної недипломатичної тактики:

“Коли наступного разу наші західні партнери відзначатимуть “дні жертв тоталітаризму”, киваючи в бік пострадянського простору, нехай згадають, що живильним середовищем для його становлення є доноси на сусідів через заздрість”. 

Цю ж тактику “розпалювання ворожнечі” синхронно застосували російські та пропросійську медіа, при чому провокуючи ворожнечу якраз між українською та угорською стороною. 

Фейк про стягнення угорських військ до кордонів з Україною і не тільки

Вже цього тижня, коли “газова” напруга між Україною та Угорщиною почала згасати у медіапростір було вкинуто кілька вкрай небезпечних наративів.

4-5 жовтня відразу на кількох майданчих з’явилися новин з наступними наративами, які одночасно спрямовані як проти України, так і проти Угорщини, більше того, провокують обидві сторони на протистояння:

1) Україна спробує помститися Угорщини за нову газову угоду з Газпромом через тиск на угорську громаду, яка компактно проживає на Закарпатті

2) Угорщина ухвалила рішення про передислокацію своїх військ з заходу на схід країн, до кордонів з Україною. 

 

Media

Цю, абсолютно бездоказову та вигадану інформацію, почали поширювати відразу кілька телеграм-каналів, а саме “Цибуля”, “Шептун”, “Меркантилізм“.

Screenshot 2021 10 08 At 04.09.34

Screenshot 2021 10 08 At 03.40.03

А вже з посиланням на них цю інформацію поширили “стовпи” російської пропаганди News-Front, Antifashist та інші, які з 2014-го просувають наратив про громадянську війну в Україні, а також про територіальні претензії до України з боку її західних сусідів, насамперед, Польщі та Угорщини, які начебто прагнуть повернути свої історичні землі, як це зробила Росія з Кримом і Донбасом. 

Screenshot 2021 10 08 At 03.42.42

Фактчекінг

Попри очевидну абсурдність оприлюдненої російськими та проросійськими медіа інформацію, редакція Infopost.Media додатково перевірила факти щодо начебто виявлених на Закарпатті листівок з погрозами проти угорців та передислокацію угорських військ, включно зі спецназом, під кордони з Україною, і це не відповідає дійсності.

Водночас, ця російська інформаційна спецоперація була побудована на іншому підгрунті та приводах:

1) у понеділок, 4 жовтня, СБУ оприлюднила інформацію про попередження російської спецоперації на Закарпатті

2) 28 вересня в прямому ефірі телеканалу “Україна 24” представник ВО “Свобода”, діючий голова Тернопільської облради та в минулому нардеп, Михайло Головко зробив неприпустиму заяву, коментуючи нову угорсько-російську газову угоду:

“У нас є питання угорської діаспори на Закарпатті, можна взагалі трошки жорсткіше на них “наїхати”, дати їм зрозуміти: або ви дружите з Україною і підтримуєте Україну і дружні відносини, економічні зв’язки, а якщо ви співпрацюєте з Росією, нашим ворогом – то відповідно ми з вами будемо по-іншому спілкуватися й говорити”.

Ці ж слова представника ВО “Свобода” фактично дослівно відтворюють російські пропагандистські медіа, але уже у вигляді “експертного коментаря” Олександра Дудчака, якого представляють як політолога та економіста. Він начебто ще 30 вересня заявив російським медіа наступне:

“Украина может попытаться отомстить Венгрии, оказав дополнительное давление на Закарпатье и венгерскую диаспору в стране. Об этом уже говорили некоторые украинские политики. Могут провести какие-то обыски, найти, например, запрещенную литературу и обвинить невинных людей в сепаратизме, если буду действовать в русле украинской логики. Тем самым они могут сделать хуже сами себе, потому что венгров с украинцами связывают все меньше вещей”.

3dd1f6ac7e69e6f51b492aabd45e3dfc

Перевірити, чи дійсно пан Дудчак зробив таку заяву важко, хоча людина з таким ім’я і прізвищем, яка представляється як експерт, часто фігурує в цій ролі та коментує різні питання для російських пропагандистських медіа як то Украина.ру, РИА, Спутник.

Висновки

Таким чином, використовуючи певне фактологічне підґрунтя та маніпулюючи їм, ця російська інформаційна спецоперація намагається створити новий контекст українсько-угорської суперечки – реанімуючи старі фейки про громадянську війну в Україні (в нашому випадку між українцями та угорцями) та територіальні претензії західних сусідів до України (у нашому випадку Угорщини на Закарпаття).  

​​Ксенія Ілюк, аналітик ГО “Детектор медіа”:

“Канали Шептун (57 000 підписників) і Цибуля (18 400 підписників) є анонімними телеграм каналами, тобто про їх авторів та бенефіціарів нам нічого не відомо. Обидвом канали овіяні аурою містичності та інсайтів й позиціонують себе “правдорубами”, мовляв, дають правду, яку замовчують інші. Моніторинги показують, що обидва канали поширюють антидемократичні та проросійські меседжі. Канал “Шептун” є широко відомим у тісних колах. На цей канал часто посилаються проросійські медіа в Україні та російські медіа, як-то Украина.ру чи Новороссия”.

Обидва канали активно посилаються на інші телеграм-канали, які регулярно просувають антизахідні та проросійські меседжі. Серед них є як анонімні канали, так і з публічним власником, як-то канали народних депутатів. 

____

У цьому контексті радимо переглянути інші подібні російські спецоперації, в яких аналогічними є не тільки наративи, а й навіть гасла:

 

InfoPost.Media

Головне фото: indianexpress.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок