Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України.
Словаччина стає автономною, а Угорщина добудовує АЕС із росіянами
Словаччина продовжує робити кроки до повної енергонезалежності – на АЕС Моховце на 100% потужності запустили третій енергоблок. Державна енергетична компанія Slovenské elektrárne (SE) збільшила потужність енергоблоку до 471 мегават через рік після його першого запуску.
Першу подачу енергії в мережу установка почала на початку цього року.
Третій блок атомної електростанції в Моховце виявився довгобудом – зводити його почали ще в 1987 році. І тільки у 2008 році після тривалої перерви будівництво завершили. Енергоблок забезпечить близько 13% загального споживання електроенергії в Словаччині. Вартість запуску сягнула 6 млрд євро, що вдвічі більше запланованого. Однак вже у 2024 році Словаччина планує запустити ще четвертий блок АЕС.
З точки зору виробництва електроенергії Словаччина цього року вже вийшла на енергетичну самодостатність.
Натомість міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто обговорив з гендиректором російської атомної енергетичної компанії “Росатом” Олексієм Ліхачьовим стан проекту АЕС “Пакш”. За словами Сіярто, у Росії вже розпочали виробництво “сорочки” реактора, а будівельні роботи інфраструктури йдуть за графіком. На початку 2030-х років Угорщина зможе під’єднати два нових блоки до енергетичної мережі.
Читай також:
В Угорщині сподіваються з допомогою росіян добудувати АЕС Пакш до 2030 року
У разі санкцій ЄС проти атомної промисловості Росії Сіярто пообіцяв вето з боку Угорщини, оскільки “це серйозно суперечило б національним інтересам Угорщини”.
Зеленський нагородив польських волонтерів після суперечки між урядами
Після політичної суперечки між Україною та Польщею щодо експорту українського зерна Президент України Володимир Зеленський спробував налагодити відносини із сусідньою країною. Повертаючись із поїздки до США та Канади, він у Польщі нагородив двох польських волонтерів за допомогу Україні.
Журналістка американського телеканалу TVN Б’янка Залевська отримала президентську нагороду за гуманітарну допомогу і транспортування поранених дітей до польських лікарень. Бойовий медик Дам’ян Дуда зібрав бригади для лікування поранених бійців біля лінії фронту та створив фонд для допомоги медикам і їхнього навчання.
Варто нагадати, що нещодавно консервативний націоналістичний уряд партії «Право і справедливість» (PiS) у боротьбі за голоси фермерів на виборах 15 жовтня заблокував імпорт сільськогосподарської продукції з України.
Читай також
В очікуванні рішення ЄС: Чому сусіди бояться українського зерна
Офіційний Київ на це відповів скаргою до СОТ, а прем’єр Польщі оголосив про припинення передачі зброї Україні. Пізніше цю заяву прокоментував польський президент Анджей Дуда, назвавши умови постачання Україні озброєння.
Угорщина блокуватиме Україну в НАТО через нацменшину
Уряд Віктора Орбана не підтримає членство України в НАТО, доки не будуть відновлені права угорців Закарпаття. Про це під час виступу у парламенті заявив прем’єр Угорщини Віктор Орбан.
У своїй промові перед початком пленарного засідання він повторив наратив про те, що українці роками “знущаються з угорських шкіл” на Закарпатті.
“Угорщина не підтримає членство України в НАТО, поки не буде відновлено попередні закони”, – зазначив Орбан.
Також він заявив, що Україна обдурила Угорщину, скориставшись відкритим транзитним коридором для зерна, щоб насправді продавати його на території Угорщини.
Infopost.Media
Титульне зображення: paks2.hu