У новому угорському уряді Петер Сійярто, як міністр закордонних справ і торгівлі, тепер відповідає також за міжнародні енергетичні питання, енергетичну безпеку та розширення АЕС Пакш.
На парламентських слуханнях у середу 18 травня міністр закордонних справ заявив, що “енергетична політика як така перестала бути професійним питанням, вона стала жорстким політичним і, на жаль, зовнішньополітичним питанням”.
Сійрято зазначив, що енергоресурсів в Угорщині стає все менше, тому що європейськими зусиллями намагаються ліквідувати джерела енергії, які надходять зі сходу, тому потрібно шукати нові.
Зокрема йшлося до розширення АЕС Пакш. За словами Сійярто, ЄС дозволив використання ядерної енергії в мирних цілях.
Він також повідомив, що нещодавно у Стамбулі керівники головного підрядника з російської компанії “Росатом” запевнили, що зможуть і надалі підтримувати проєкт будівництва Пакш-2 як технологічно, так і фінансово.
Сійярто каже, що його завданням є прискорити залучення російських інвестицій, щоб введення угорської АЕС в експлуатацію в 2030 році було реалістичним.
Нинішній міністр атомної енергетики Янош Шюлі також продовжить працювати над цим питанням на посаді державного секретаря Міністерства закордонних справ.
Петер Сійярто також отримав запитання від журналістів коли Угорщина може отримати “заморожені” гроші від ЄС. На що міністр лише сказав, що вважає це політичним питанням. За його словами, це пояснення підкріплюється тим, що Єврокомісія запустила процедуру верховенства права буквально через два дні після виборів в Угорщині.
Слід зазначити, що будівництво АЕС Пакш-2 в Угорщині спільно з росіянами перебувало під питанням через санкції. Російська державна корпорація “Росатом” планувала ще у 2018 році розпочати будівництво двох нових енергоблоків атомної електростанції в Угорщині. Після початку російсько-української війни “Росатом” у листі до уряду Угорщини сигналізував, що утримується від розширення АЕС “Пакш”.
На початку березня Сійярто заявив, що Угорщина не припинить енергетичні проекти з Росією.
Нагадаємо, що Росія і Угорщина підписали угоду про будівництво двох блоків на АЕС “Пакш” ще у 2014 році. Як відомо, за угодою між урядами двох країн, російська позика мала покрити 10 мільярдів євро із запланованих 12,5 мільярдів євро інвестицій в будівництво атомної електростанції, а російську позику потрібно було б погасити до 2046 року.
Фото: Kaufmann Balázs / 444
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.