fbpx
05 Квітня, 2024

Найбільше фіни, найменше угорці: як європейці підтримують вступ України в ЄС

Найбільше фіни, найменше угорці: як європейці підтримують вступ України в ЄС

Жителі ЄС не надто прагнуть розширення Євросоюзу, однак Україна досі залишається найбільш прийнятним наступним кандидатом серед можливих — її кандидатуру підтримують 45% європейців. Такі результати показало дослідження IPSOS для видання Euronews, проведене у березні 2024 року. При цьому найбільше підтримують ідею вступу України жителі Фінляндії, а найменше — угорці.

Україна подала заявку на членство в ЄС лише через кілька днів після того, як Росія розпочала вторгнення 24 лютого 2022 року. Разом із нею заяви на вступ через побоювання агресії та впливу з боку Москви подали двоє інших членів Асоційованого тріо — Молдова та Грузія. Всі троє у рекордні строки отримали позитивне рішення Європейської комісії щодо надання статусу кандидата на вступ до ЄС, проте з різними висновками щодо їх готовності до набуття кандидатства.

Перспективи прийняття позитивного рішення видавались примарними ще й тому, що інші країни Західних Балкан на той час мали свої власні подані заявки, які розглядались роками.

Попри маштабну інформаційну кампанію, спрямовану на поширення наративу про неготовність України до вступу в Євросоюз, звинувачення у корупції, дискусії про можливість розширення ЄС за рахунок країни з військовими діями на своїй території, 45% опитаних жителів у всьому ЄС виступають за приєднання України до блоку. Відкрито проти цього 35%, а ще 20% сумніваються.

Однак результати опитування IPSOS щодо розширення ЄС у розрізі країн свідчать про досить прихильне ставлення європейців до вступу України до ЄС, що є сумішшю емоцій, симпатій і політичного реалізму.

Group 207До прикладу, 68% фінів хочуть вступу України до ЄС. Це важливо ще й у контексті того, що Фінляндія нещодавно стала членом НАТО, позбувшись нейтралітету, який десятиліттями був тут частиною державної політики.

Також за приєднання України до ЄС переважна більшість жителів Португалії та Іспанії – 68%. З ентузіазмом сприймають таку перспективу й інші скандинавські країни, зокрема Швеція та Данія. Підтримують Україну у вступі до ЄС також сусідні Польща (56%) та Румунія (54%).

Країною-членом ЄС, яка найбільше виступає проти вступу України – Угорщина. Тут 54% респондентів виступають проти такого кроку і лише 18% – за. Не підтримують таке рішення також 46% словаків та 40% жителів Чехії.

Чи потрібне європейцям розширення?

Попри те, що процес розширення Євросоюзу юридично почався ще 36 років тому (Туреччина подала свою заявку ще у 1987 році), по-новому ідея можливого приєднання нових країн зазвучала після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До цього свої заявки подали також Північна Македонія – у 2004 році, Чорногорія – у 2008 році, Албанія та  Сербія – у 2009 році, Боснія і Герцеговина — у 2016-му.

Однак наразі виборці відчувають менше ентузіазму з цього питання — розширення не входить навіть до 10 пріоритетів серед респондентів IPSOS. Відносна більшість виборців ЄС не поділяє ідею того, що приєднання інших країн до Євросоюзу посилить стабільність Європи.

Group 206

При цьому ставлення до потенційного вступу інших кандидатів до Євросоюзу серед європейців не настільки красномовне. Так, наприклад, голоси «за» і «проти» вступу Грузії розділились порівну — по 35%, а ще 30% опитаних не визначились. Відносну перевагу в голосах на підтримку вступу має Боснія і Герцеговина — тут 37% «за» та 33% «проти». Така ж ситуація  з підтримкою Сербії, проте не підтримують її вступ 35%. Менше опитаних підтримують Албанію.

Однак найменш популярним претендентом на вступ залишається Туреччина, проти вступу якої загалом висловились 55% опитаних європейців. Хоча серед частини країн євроінтеграцію Туреччини таки схвалюють, як, наприклад, в Румунії, Іспанії, Болгарії, Португалії та Угорщині.

Чорногорію та Північну Македонію, які також є країнами-кандидатами і вже почали переговорний процес, у дослідження IPSOS для Euronews не включили.

 

* Опитування Euronews/Ipsos було проведене серед 26 000 респондентів у 18 країнах у березні 2024 року.

 

InfoPost.Media
Титульне фото: ABACA/EAST NEWS

Коментарі