fbpx
11 Квітня, 2024

Траса D1, потяг до Києва та підтримка євроінтеграції: про що домовлялись прем’єри України та Словаччини

Траса D1, потяг до Києва та підтримка євроінтеграції: про що домовлялись прем’єри України та Словаччини

Український прем’єр-міністр Денис Шмигаль із робочим візитом відвідав словацьке місто Міхаловце, де зустрівся зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо. Предметом зустрічі стало підписання угод транскордонної співпраці, транспортного сполучення, енергетики тощо. Однак цікавими були і заяви урядовців, зокрема Роберта Фіцо щодо підтримки України та її євроінтеграції.

Однією з головних тем зустрічі у словацькому Міхаловце за 30 з гаком кілометрів від Закарпаття стала також повоєнна відбудова України, розмінування українських територій, розвиток сільського господарства та освіти для національних меншин обидвох країн.

Rokovanie Slovenskej A Ukrajinskej Vlady V Michalovciach 01 Galeria
Фото: Ľuboš Pilc / Pravda

Про що заявляли прем’єри

Під час зустрічі Денис Шмигаль відзначив ефективне транскордонне співробітництво між країнами, неодноразово подякував за допомогу та підтримку Словаччини Україні в гуманітарній та військовій сферах, а також в енергетиці. Він також наголосив на допомозі українцям, котрі опинились у Словаччині через повномасштабне вторгнення Росії.

Окремо він наголосив на важливості підтримки Словаччиною євроінтеграційних зусиль України та зусиль для якнайшвидшого завершення війни.

Роберт Фіцо, в свою чергу заявив, що попри розбіжність думок щодо ситуації в Україні Словаччина добре усвідомлює важливість надання їй допомоги. Він закликав словацьких міністрів керуватись пріоритетним інтересом реалізації спільних проектів, вигідних жителям обох країн, а не створенням адміністративних перешкод.

«Я вірю, що після зустрічі ви скажете собі, що те, що ви потрапили на територію країни, де суверенні політики мають власну думку, але водночас мають серце, розуміють вашу ситуацію і хочуть бути корисними, як це тільки можливо, було варте довгої дороги з Києва», – звернувся Фіцо до української делегації.

Як зазначив Роберт Фіцо, Словаччина прагне якнайшвидшого членства в Європейському Союзі для України та не хоче бути країною, яка чинитиме перешкоди. За його словами, Словаччина хоче допомогти у обміні досвідом переговорів про вступ та членство в ЄС.

Що стосується війни Росії проти України, Фіцо зазначив, що продовжить відстоювати мирне вирішення війни в Україні, яке поважатиме територіальну цілісність, суверенітет і буде справедливим стосовно України. Водночас він запропонував Україні співпрацю у пошуку мирних рішень.

Du6ktkpturbxy8yzdu2mwu1ntvjyzdly2y0zjlhogy3ngnjnzk3zwmzyi5qcgerlqlnb9aawsm

Що підписали сторони у Словаччині

Після переговорів між урядами Словаччини та України в Міхаловце сторони підписали чотири угоди, які стосуються, зокрема, співпраці у сфері хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної безпеки.

Одна з угод регулює співпрацю у сфері запобігання та протидії незаконному переміщенню зброї масового ураження та вилученню небезпечних матеріалів на українсько-словацькому кордоні.

Енергетика

Уряди планують створити робочу групу для розв’язання проблеми диверсифікації ядерного палива для атомних електростанцій. Іншим важливим кроком має стати оновлення електричного зв’язку Мукачево – Великі Капушани.

Транспорт

Уряди домовились про створення залізничного сполучення між Києвом і Кошице. Для цього функціонуватиме сполучення зі словацького села Ганиська поблизу Кошице. Звідти аеропорт Кошице забезпечуватиме транспортування безпосередньо до аеропорту.

Модернізація кордону

Наступний проєкт – модернізація прикордонного переходу Вишнє Нємецке. Тут Фіцо вказав на ситуацію з водіями вантажівок, які тривалий час залишаються без допомоги. Словацький уряд намагатиметься врегулювати ситуацію на рівні Кабміну та окремих міністрів, щоб покращити умови перебування водіїв на словацько-українському кордоні.

Що важливо, за словами Роберта Фіцо, Словаччина гарантує транспортний коридор для експорту української агропродукції через свою територію до країн, які цього потребують. Однак він пояснив Шмигалю, що якщо сторони не знайдуть спільного рішення, Словаччина заборонить імпорт 14 сільськогосподарських продуктів з України.

Техніка та розмінування

У гуманітарній сфері Шмигаль наголосив на можливості спільного виробництва машинобудівної техніки та надання техніки для розмінування території України. Фіцо додав, що Словаччина також готова співпрацювати у військовій сфері на комерційній основі.

Торгівля, бізнес та повоєнна відбудова

Український уряд прагне адаптувати договірну базу зі Словаччиною в рамках техніко-економічної та оборонної співпраці відповідно до поточної ситуації та потреб України. Відповідний аудит контрактів зі Словаччиною планують провести до середини наступного року.

Словацький бізнес Шмигаль розглядає як потенційних інвесторів під час повоєнної відбудови України. Український Кабмін вже запросив словацьких підприємців на червневу конференцію в Берліні, а восени відбудеться українсько-словацький бізнес-форум щодо інвестиційних можливостей.

Motorway D1 Sk Map

Що стратегічно важливо: інфраструктура кордону та траса D1

Варто зазначити, що словацькі інвестори вже зацікавлені участі у відбудові України та покращення інфраструктури її західного кордону. Основним пріоритетом, на думку представників словацької промисловості є завершення траси D1, митний кордон Євросоюзу з Україною.

«Важливо, щоб ми скористалися можливістю, яку дає словацькому бізнесу відновлення України. Україна склала перелік сфер і проектів, де потрібна допомога, і шукає залучення приватного сектору. Це відкриває для нас двері, особливо в таких сферах, як енергетика, ІТ, будівництво, інфраструктура та розмінування, де наші компанії можуть запропонувати свої послуги та технології», – зазначають у Асоціації промислових об’єднань і транспорту.

 

👉 Читай також:
КПП «Ужгород-Вишнє Нємецьке» з’єднає Україну з магістраллю D1 у Словаччині

 

Ключовим пунктом, на думку представників Асоціації, є завершення магістралі D1 від Братислави до Кошице. Однак наразі держава не має необхідних ресурсів, виділених для цього. У галузі нагадують, що є нові кошти, призначені для стратегічних проектів, за рахунок яких можна профінансувати будівництво траси D1 як стратегічного транспортного коридору в бік України. Його добудова до кордону з Україною не лише покращить словацьку інфраструктуру, а й дасть можливість більшого та швидшого залучення словацьких компаній до відбудови України.

Таким чином словаки планують не тільки покращити логістику в галузі торгівлі, а й збільшити надходження до свого бюджету за рахунок митних зборів.

 

Infopost.media за матеріалами словацьких ЗМІ

Коментарі