У суботу, 29 січня, у приміщенні Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ в Берегові відбулося засідання КМКС – Товариства угорської культури Закарпаття. Під час засідання обговорили поточну політичну ситуацію та прийняли рішення про проведення загальних зборів КМКС.
До форуму приєдналися онлайн президент KMKС Василь Брензович та член Європейського парламенту від провладної угорської партії “Фідес” Андреа Бочкор, повідомляє karpataljalap.net.
Брензович зазначив, що наразі ситуація між Росією та Україною є вкрай складною, існує реальна загроза війни. Це має надзвичайно серйозні наслідки для України. За його словами, курс гривні продовжує погіршуватися, з країни виводиться капітал, зростають ціни на газ та паливо.
Одночасно він привітав переговори, які на даний час відбуваються, особливо між США та Росією, які, за його словами, спільно шукають вирішення ситуації.
“Також зрозуміло, що окрім імплементації Мінських домовленостей на даний момент дійсно немає іншого плану. Але ми знаємо, що значна частина населення України та державних лідерів не підтримують Мінські домовленості та їх повне виконання”, – зазначив Брензович.
Автономія для окупованих територій
За словами Брензовича, Росія підтримає реінтеграцію Донецької та Луганської областей в Україну за умови, що ці території матимуть широкі автономні права.
“Вирішити цей комплекс проблем буде непросто, але іншого виходу немає, якщо ми хочемо миру. А ми хочемо миру, і віримо, що вирішення цих проблем можливе лише шляхом переговорів, мирним шляхом. Ми також переконані, що зміна та оновлення заходів, які обмежують мовні права меншин в Україні, як у мовній, так і в освітній сфері, могло б позитивно вплинути на мирний процес, стабільність та безпеку країни”, – сказав Василь Брензович.
Перед присутніми виступив також консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ласло Віда. Він нагадав про значну допомогу, яка надходить з Угорщини для України. Дипломат наголосив, що в період закриття кордонів Угорщина залишалася єдиною країною, яка забезпечувала транзит в Україну та з України. На угорському боці кордону безкоштовно вакциновано понад 20 тисяч жителів Закарпаття, а угорська держава передала українським лікарням загалом 120 апаратів ШВЛ минулого року тощо.
“Угорщина й надалі буде допомагати Україні, але водночас очікує від України поваги та забезпечення набутих прав угорської меншини, прав, пов’язаних із використанням рідної мови та збереженням національної ідентичності”, – зазначив угорський дипломат.
Тези про допомогу Україні повторюються
Варто зазначити, що подібні тези у ході інтерв’ю виданню Magyar Nemzet висловив угорський міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сійярто. Він зазначив, що в інтересах Угорщини підтримувати “прагматичні нормальні відносини, засновані на взаємній повазі”. Ймовірно, йдеться про з угоду щодо виготовлення вакцини Sputnik на угорському заводі, спільні інфраструктурні проекти, потенційний завод, де спільно з росіянами виготовлятимуть електровантажівки КАМАЗ тощо.
У випадку України ж, за твердженням міністра, Угорщина не отримала практично жодного позитивного кроку у відповідь на всі перераховані випадки допомоги. За словами Сійярто, саме тому Угорщина продовжить блокувати євроатлантичне зближення України. Зокрема і через українські закони, які, на думку угорців, порушують права меншин та мовні права меншини на Закарпатті.
Тоді у відповідь на слова Сійярто відреагували в Міністерстві закордонних справ, заявивши про політизованість заяв міністра. За словами представника українського МЗС, останніми роками Україна максимально відкрита до діалогу у питанні можливостей для національних спільнот, зокрема угорської.
Раніше ми публікували підсумки ІІ-го форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia”. Тоді спікери дійшли згоди, що мовне питання на Закарпатті має скоріше штучне походження. Воно часто політизується в контексті питання інтеграції національних спільнот в українське суспільство.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.