fbpx
13 Жовтня, 2021

Наразі керує онлайн з-за кордону: Брензович залишився керівником КМКС – Товариства угорців Закарпаття

Наразі керує онлайн з-за кордону: Брензович залишився керівником КМКС – Товариства угорців Закарпаття

9 жовтня в Будинку культури міста Берегова на Закарпатті відбувся щорічний з’їзд правління та представників КМКС – Товариства угорської культури Закарпаття, найбільшої організації, яка представляє інтереси національної меншини в регіоні.

Зокрема на засіданні голова організації Василь Брензович особисто не зміг бути присутнім на засіданні, оскільки перебуває за кордоном, тому звернувся до делегатів через онлайн-зв’язок.

Він традиційно представив свій щорічний звіт, де розповів про основні моменти діяльності організації.

брен1

Слід зазначити, що минулого року члени правління КМКС (KMKSZ, ГО “ТУКЗ – КМКС”) обрали Василя Брензовича президентом організації ще на три роки. Утім з кінця минулого року він був змушений керувати роботою з-за кордону.

Як зазначає видання karpataljalap.net Брензович досі не може безпечно повернутися додому, в Україну, на Закарпаття. Чому саме не уточнюється.

Сам Брензович вирішив нині поставити питання вотуму довіри – чи слід залишатися йому на посаді, чи підтримують його члени правління організації. Делегати з’їзду з усієї області проголосували одноголосно – Василь Брензович залишився керівником КМКС.

У своєму виступі він торкнувся й питання двосторонніх відносин України та Угорщини, а також положення угорської національної меншини в Україні.

“Україна не дотримується міжнародних та двосторонніх конвенцій щодо національних меншин, які проживають у країні, і досі не відбулося покращення українсько-угорських відносин. Прийнятий Закон “Про освіту” та мову є надзвичайно згубним для угорців Закарпаття, і тривалі антиугорські прояви не вщухають”, – сказав президент KMКС.

За словами Брензовича, основне питання, яке потрібно вирішити – це право угорців в Україні на освіту рідною мовою.

“Відповідно до Конституції України та українсько-угорського договору, КМКС досі вважає, що має бути право на освіту рідною мовою та вільне користування мовою у всіх сферах життя. Від нас не можна очікувати відмови від цих прав. Ми продовжуємо відстоювати свої права!” – підкреслив у своєму виступі Василь Брензович.

брен2

За словами голови Закарпатської угорської асоціації вчителів (KMPSZ), президента Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Ілдики Орос, угорці Закарпаття вважають, що їх позбавили основного права здобувати освіту рідною мовою. Це зробили на підставі рішень, прийнятих на високому політичному рівні. І це неможливо за її словами “порівняти з тим, як ми змогли використовувати рідну мову в освіті у Радянському Союзі”.

“Ми наполягаємо на праві на освіту рідною мовою і хочемо це повернути!”, – зазначила вона у своєму виступі.

 

Читайте також:

 

Через онлайн-зв’язок до присутніх звернулася й депутатка Європейського парламенту від Fidesz-KDNP Андрея Бочкор. Вона зазначила, що Товариство угорської культури Закарпаття вже більше 30 років представляє інтереси угорців на Закарпатті та захищає їх права.

“Це гідна боротьба, яку варто продовжувати”, – сказала Андреа Бочкор.

брен3

Вона підкреслила, що КМКС – не єдині у своїй боротьбі за права угорців, оскільки їх підтримують всі угорські організації країн Карпатського басейну.

На з’їзді виступив також мер Берегова та голова Берегівської ОТГ Золтан Бабяк, який підтримав діяльність КМКС для успіху та на перспективний розвиток громади.

Також було проголосовано за петицію на адресу Генерального прокурора України та Президента Служби безпеки України (СБУ) з проханням надати повну інформацію про нещодавну новину щодо затримання зловмисника. Той нібито мав у планах вбивство громадського активіста та підрив консульства іноземної держави на Закарпатті.

Геза Гулачі, віце-президент KMKС та директор Благодійного фонду “KMKSZ”, повідомив, що до Фонду надійшло майже 39 000 заяв про благодійну допомогу і переважна більшість з них було оплачено.

“Протягом усієї історії як угорці Закарпаття, так і угорці в цілому були в ситуаціях, коли держава, в якій вони мають жити, вдається до насильницької асиміляції. […] Так само, як ми не стали чехами за двадцять років, і ми не стали росіянами за сорок років, ми, мабуть, не станемо і українцями, оскільки угорці Закарпаття міцно зберігають свою національну ідентичність. Давайте продовжувати боротися, не відмовлятися від своїх прав! Хай живе угорська свобода, і KMKSZ!” – підсумував зібрання Василь Брензович.

Варто нагадати, що Угорщина багато зусиль і ресурсів докладає на підтримку культури і освіти своєї громади на Закарпатті. Так, зокрема, розвиває мережу професійно-технічної освіти, про що ми розповідали раніше. Загалом з 2015 року з національного бюджету Угорщини на розвиток професійно-технічної освіти було виділено майже 1,2 мільярда форинтів.

 

InfoPost.Media

Фото: kmksz.com.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі