Новини, про які йдеться в цьому матеріалі, на жаль, є не такими популярними в контексті українсько-угорських відносин, як інформація про паспорти, мову навчання в угорських школах на Закарпатті чи заяви про сепаратизм та контрабанду.
Однак, самі ці новини дають можливість не стільки спростувати чи заперечити, що між Києвом та Будапештом є непорозуміння, скільки поглянути на українсько-угорські відносини й так зване “угорське питання” в Україні більш об’єктивно.
Саме це і є нашою ціллю.
Отже, три новини за кінець 2021 року на тлі затяжної суперечки між Києвом і Будапештом щодо прав угорської нацменшини в Україні.
Новина №1: Угорський театр із Закарпаття отримав український театральний “Оскар”
У Київському національному академічному театрі оперети 4 грудня цього року відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнського театрального Фестивалю-премії ГРА, і перемогу у номінації “За найкращу драматичну виставу” здобув Закарпатський обласний угорський драматичний театр (м. Берегове) з виставою “Це дитя” (режисер Олег Мельничук) за мотивами твору сучасного французького драматурга Жоеля Помру.
Ця вистава театру з Закарпаття перемогла серед 89 претендентів.
А тепер ключове: Вистава “Це дитя” створена угорською мовою, і на конкурсі також була представлена саме угорською мовою, але з українськими та англійськими субтитрами.
Тобто виходить, що в Україні, де на думку багатьох угорських політиків та російської пропаганди, відбуваються утиски національних меншин, зокрема угорської, вистава угорською мовою театру з Берегова, де компактно проживає угорська громада, перемогла на головному всеукраїнському театральному конкурсі Національної спілки театральних діячів України.
Новина №2. Угорські скаути підтримали святкування 100-річчя Пласту на Закарпатті
У Берегові на Закарпатті 11 грудня відкрили пам’ятну дошку у місці виникнення перших пластових гуртків. Її встановили на будівлі Берегівської гімназії. Так пройшло відзначення 100-річчя виникнення перших пластових гуртків на Закарпатті, і це було в тому числі в місцях компактного проживання угорської громади.
До урочистостей долучилися також місцеві представники з організації скаутів Угорщини – Угорська Асоціація Скаутів (угор. Magyar Cserkeszszovetseg). Керівник Берегівського загону № 4 імені Іштвана Бендаса, створеного у 1992 році, Мігай Томинец (Tominec Mihaly) зазначив:
“Я дуже радий, що Пласт живе і продовжує свій рух. У цьому світі, в цей непростий час є багато речей про які не слід забувати. Сподіваюся, що з берегівськими скаутами і надалі будемо налагоджувати стосунки. Вітаю вас з цим великим святом!”
Чому це важливо? Обидві організації – і український Пласт, і Угорська Асоціація Скаутів займаються патріотичним вихованням молоді, відповідно україно- та угорськоцентричним. Ці дві організації не просто співіснують в одному середовищі, а й знаходять спільну мову та роблять ось такі символічні акції. А це свідчить про відсутність будь яких напружень на міжетнічному грунті, що до слова підтверджується і соціологічними дослідженнями.
Це важливо ще й тому, що обидві організації працюють з молоддю, а це – про майбутнє.
Новина №3. Майже 59% українців готові приймати в себе у якості гостей мешканців Угорщини
Такі результати всеукраїнського соціологічного опитування, замовленого Інститутом Центральноєвропейської Стратегії (що є видавцем Infopost.Media), яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 22 жовтня до 12 листопада 2021 року на всій території України (окрім тимчасово окупованих територій). Загальна похибка не перевищує 2,5%.
Згідно з цим же дослідженням, 42,6% опитаних відповіли, що поїхали б на відпочинок чи в подорож до Угорщини.
Крім того, 28,3% опитаних сказали, що Угорщина ставиться до України дружньо, ще 39,1% – що нейтрально, і тільки 15,3% – що вороже.
Ці дані особливо контрастують з іншими результатами цього ж опитування, згідно з яким 41,2% вважають, що політика Угорщини щодо угорської нацменшини на Закарпатті є підготовкою до можливого приєднання цих територій до Угорщини, анексії та окупації.
Частину аналізу соціологічного дослідження можна переглянути в публікації Що українці думають про Центральну Європу: соцдослідження, результати якого змушують замислитись.
Висновки
Дані новини свідчать про те, що загострення в українсько-угорських відносинах є переважно політичним і політизованим, натомість на неполітичному та людському рівні в українсько-угорських відносинах якщо не все чудово, то точно значно краще, і є великий потенціал для діалогу, взаємодії та порозуміння.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.