fbpx
13 Грудня, 2021

Угорські скаути підтримали святкування 100-річчя Пласту на Закарпатті

Угорські скаути підтримали святкування 100-річчя Пласту на Закарпатті

Пласт на Закарпатті відзначив 100 років від дати заснування. З цієї нагоди у місті Берегово на Закарпатті відкрили пам’ятну дошку у місці виникнення перших пластових гуртків. Її встановили на будівлі Берегівської гімназії.

На таблиці вказано, що у цьому будинку 11 грудня 1921 року під проводом А.Дідика та В.Комаринського відбулися перші пластові сходини для учнів Берегівської гімназії. Саме це стало початком діяльності українського Пласту на Закарпатті, пише видання “Локальна історія”.

Plast 4

Рівно 100 років тому у приміщенні теперішньої Берегівської української гімназії відбулися перші пластові сходини, які зафіксовані у спогадах Володимира Комаринського та Олександра Тисовського, засновника Пласту на Галичині. Саме з цього моменту можна вважати, що на Закарпатті розпочалася пластова діяльність.

“З того часу Пласт на Закарпатті набрав потужної сили. Зважаючи і на те, що Пласт у Галичині був заборонений польською владою. Сьогодні ми відкриваємо пам’ятну дошку тим пластунам, які своєю працею, а часом і своїм життям довели, що вони “народу вольного сини”, – розповів Андрій Ребрик, голова Закарпатського обласного осередку Пласту.

До урочистостей долучилися і місцеві представники з організації скаутів Угорщини – Угорська Асоціація Скаутів (угор. Magyar Cserkeszszovetseg).

Керівник Берегівського загону № 4 імені Іштвана Бендаса, створеного у 1992 році, Мігай Томинец (Tominec Mihaly) зазначив:

“Я дуже радий, що Пласт живе і продовжує свій рух. У цьому світі, в цей непростий час є багато речей про які не слід забувати. Сподіваюся, що з берегівськими скаутами і надалі будемо налагоджувати стосунки. Вітаю вас з цим великим святом!”

З привітанням виступиди також берегівські педагоги – Оксана Матолич, Оксана Маргітич, Володимир Кенийз та інші.

Де і як розпочав діяльність закарпатський Пласт

Український Пласт на Закарпатті розпочався в місті Берегові, де восени 1921 року, при Державній Реальній Гімназії, було основано перший пластовий курінь ім. полк. І. Богуна.

Організаторами його були тогочасні гімназійні професори: Андрій Дідик, Михайло Демчук, Кирило Заклинський та директор Андрій Алиськевич. Перший курінь складався з близько 30 пластунів – серед них згадуються імена братів Домбровських, А. Двуліт, братів Гриців, Цуперяка, Ластовецького, Володимира Мороза, Володимира Комаринського, Магди Гриць, Гані Коссак та інших.

Перший пластовий табір на Закарпатті відбувся на Говерлі 2–11 серпня 1922 року. Його учасниками були берегівські пластуни та Володимир Комаринський. Вони через село Богдан піднялися на найвищу гору України — Говерлу.

Найвідомішим пластовим виданням в тодішній Карпатській Україні був журнал “Пластун-Юнак-Черкес”, що видавали від 1923 до 1935 року. Його друкували трьома мовами – українською, чеською та угорською. У 1928-му видання втратило додаток “Юнак-Черкес” і стало “Часописом пластової молоді”.

У 1920–1930-х пластуни Карпатської України провели орієнтовно сотню таборів майже по всій території Закарпаття. Починаючи від Великого Березного, Сваляви, Хуста й аж до Кобилецької Поляни та Ясіня.

Коли над Карпатською Україною нависла смертельна небезпека, багато пластунів виступило на захист молодої держави і поклало своє молоде життя у боротьбі з ворогом.

Раніше ми задались питанням про те, що об’єднує на перший погляд дуже різні нації та держави Угорщини і України? Ми спробували знайти відповіді на ці запитання за допомогою істориків та дослідити знакові події спільної історії, якій понад 1000 років.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі