fbpx
05 Липня, 2022

Транспортний безвіз: як Україна отримала перемир’я у боротьбі за квоти і чому це важливо

Транспортний безвіз: як Україна отримала перемир’я у боротьбі за квоти і чому це важливо

Україна та Європейський Союз домовились тимчасово відмінити квоти на вантажні автомобільні перевезення. Відповідну угоду сторони підписали 29 червня у французькому Ліоні. Її вже встигли охрестити “транспортним безвізом”.

За укладеними домовленостями українські перевізники тепер не повинні оформлювати відповідні дозволи для здійснення двосторонніх та транзитних перевезень в держави ЄС. Це, в свою чергу, дозволить уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску. 

Безымянный 1533

Також двостороння угода дозволить спростити визнання українських водійських документів у Європі – вимога мати міжнародне посвідчення водія на період дії угоди стає неактуальною.

Власне угода діятиме один рік та може бути продовжена. Проте тимчасово її дія почалась із моменту підписання, тобто з 29 червня. А всі постійні положення запрацюють після завершення усіх ратифікаційних процедур.

Чому транспортний безвіз актуальний для України?

У 2016 році Україна підписала Угоду про зону вільної торгівлі з ЄС. З того часу товарообіг між сторонами зріс майже вдвічі, а кількість вантажоперевезень автомобільним транспортом – на 42%. Суттєвий ріст можна навіть спостерігати, порівнюючи два останні роки – у 2021 році товарообіг зріс на третину – на майже 38 мільярдів гривень.

товарооборот 2021

Інфографіка: Міністерство економіки України

Тоді як в перші роки незалежності України більшість вантажних перевезень здійснювалися залізницею (95%), за цей час їх частка скоротилась до 78% у 2019 році. Перевага почала надаватись автомобільному вантажному транспорту (21%). Таким чином Україна перейняла “західну модель” вантажних перевезень, яка, до прикладу, сформувалась у Польщі. Остання зараз за часткою автомобільного вантажного транспорту випереджає Німеччину та Францію.

У 2021 році частка вантажних перевезень автотранспортом в Україні, включаючи внутрішні, взагалі зросла до 32%.

Site 1інфографіки транспортні перевезення

Інфографіка: brdo.com.ua

За словами голови правління «Укрзалізниці» Олександра Камишіна, зараз на автотранспорт припадає 10–15% українського експорту.

І в цьому сховалась основна складність для українського експорту, адже автомобільні вантажні перевезення вимагають наявності спеціальних дозволів. 

 


Транзитні дозволи дають право безперешкодно перетинати країни ЄС на шляху до замовника. Наприклад, якщо вантаж направляється в Німеччину, потрібен дозвіл на транзит через Польщу. 


 

За словами заступника міністра інфраструктури Мустафи Найєма, кількість дозволів на автоперевезення щорічно зменшувалася на 1%. У той же час кількість українських перевізників збільшилась на 25%. Це призвело, зокрема й до того, що дефіцит, наприклад, румунських дозволів становить 25% від необхідного, а польські взагалі закінчувались у жовтні – листопаді кожного року.

Щорічно це призводило до великих втрат як українських перевізників, так і економіки країни загалом.

Цьогоріч, зважаючи на різке зростання обсягів автомобільних перевезень через блокування Росією морських портів України, ліміт дозволів мав би вичерпатись вже у вересні-жовтні.

Боротьба за квоти

Домовленості щодо квот на міжнародні вантажні автомобільні перевезення щороку ставали випробуванням для України та її партнерів. Адже таким чином країни в тому числі захищають внутрішній ринок від конкуренції.

Звернення від Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України (АсМАП) до українського уряду щодо обміну дозволами з іншими країнами на наступні роки, а також про збільшення їх кількості стали традицією. 

Серед таких перемовин бували позитивні прориви, як, наприклад, з Азербайджаном. У 2021 році вперше за 10 років: Україна та Азербайджан домовились про збільшення квоти дозволів на перевезення. Країни домовились на 45% збільшити квоту універсальних дозволів – до 3200 на 2022 рік, та на 27% дозволів для перевезень в/з третіх країн – до 1400.

А бували і серйозні труднощі, зокрема з Литовською Республікою. Так, планувався обмін наступними дозволами: 10 тис. універсальних та 2 тис. для перевезень в/з третіх країн. Однак станом на лютий 2022 року країни не змогли досягти остаточної згоди.

Україна-Польща: від суперечок до союзництва

Проте найбільше суперечок виникали із теперішнім найбільшим союзником України – Польщею.

Саме від Польщі та Німеччини Україна отримує найбільшу кількість дозволів і це не дивно, адже ці країни є основними торговельними партнерами України. Так, на експорт до Німеччини у 2019 році припадало близько 15% усього експорту до Європейського союзу, Польщі – 29% за обсягом товарів.

При цьому ситуація з польськими дозволами у січні 2022 року все ще залишалась критичною. Українські високопосадовці неодноразово заявляли про намір виносити проблему на рівень Єврокомісії.

Починаючи з 2018 року кількість виданих Польщею дозволів на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень скоротилась із 200 000 до 160 000 і навіть після неодноразових звернень польська влада не погоджувалась відновлювати квоту дозволів хоча б до попереднього рівня. Така ситуація особливо гостро відчулася у  2021 році – саме тоді зафіксували рекордний показник товарообігу у 2021 між Україною та Польщею – $10 млрд.

1635414146

Минулоріч заступник міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Тарас Качка навіть назвав таку політику Польщі щодо видачі дозволів на перевезення українських товарів через кордон “свідомим знущанням над українською економікою”. 

За словами глави Мінінфраструктури Олександра Кубракова, польська сторона під час переговорів наполягала, що надання дозволів напряму залежить від покращення ситуації з чергами на українсько-польському кордоні. У відповідь на це українське міністерство запропонувало польським колегам провести незалежний міжнародний аудит роботи пунктів пропуску на українсько-польському державному кордоні. 

Після цього між країнами виник конфлікт через блокування Україною транзиту з Китаю до Польщі із вимогою надати більше дозволів на вантажівки з Польщі. Мінінфраструктури Польщі погодилось видати додатково тисячу дозволів на транспортування кисню для медичних цілей, однак цього було недостатньо для забезпечення української економіки.

1642589446 E1642589492194

Вже 2 лютого 2022 року уряди України та Польщі дійшли згоди про якнайшвидше скасування обмежень на транзит вантажних вагонів через територію України до Польщі залізничним сполученням. Крім того країни домовились збільшити кількість дозволів на міжнародні вантажоперевезення.

Зі скасуванням (хоч і тимчасовим) дозволів на вантажні перевезення очікується зростання конкуренції та зниження цін на перевезення до ЄС удвічі. Про це свідчить і інтерес перевізників до цього ринку. Якщо у 2021 році Мінінфраструктури отримало 607 заявок на  отримання ліцензії на міжнародні перевезення, то у квітні – червні 2022 року їх було вже 4000.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі