fbpx
08 Лютого, 2023

Що сталося? Угорці їздять заправляти власні автомобілі у сусідні країни – Словаччину та Румунію

Що сталося? Угорці їздять заправляти власні автомобілі у сусідні країни – Словаччину та Румунію

Ціни на пальне в Угорщині за останні два місяці суттєво зросли, що змушує людей з прикордоння заправлятися в сусідніх країнах, переважно в Словаччині, Румунії та Хорватії. При цьому навіть в Австрії бензин і дизпаливо дешевше, ніж в Угорщині.

Люди з містечка Острігом, яке лежить неподалік від кордону зі Словаччиною, просто переходять міст через Дунай і опиняються в словацькому Штурові. Купити літр дизельного палива тут можна за приблизно за 1,62 євро, тоді як на заправці MOL в Остріхомі це ж паливо продається дорожче, – зазначає видання trend.sk з посиланням на Reuters.

«Ми були у Словаччині у відпустці, і коли заправлялися, то помітили, наскільки це дешевше, ніж у нас», — каже Тібор Тот. Тепер він їздить регулярно заправлятися до Штурова.

Car Fueling At Gas Station. Refuel Fill Up With Petrol Gasoline.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який у квітні минулого року був обраний прем’єр-міністром на четвертий термін, зараз стикається з, мабуть, найбільшими економічними проблемами за час свого правління.

Рівень інфляції перевищив 24% в грудні, і цього року очікується стагнація економіки. Минулого місяця його уряд був змушений відмовитися від обмеження цін, яке він застосовував до роздрібних цін на бензин і дизельне паливо протягом усього року. Зробити це змусила нестача пального.

Водночас уряд збільшив податок на прибуток, який угорська нафтогазова компанія MOL отримує від переробки російської нафти.

 

Читай також:

ЄС вимагає від Угорщини призупинити дискримінаційне ціноутворення на пальне для іноземців

 

Тепер пальне для автомобілів в Угорщині дорожче, ніж в інших країнах Центральної Європи і не лише через високі податки. Однією з причин також є те, що «заморожена» стеля цін призвела до викривлення вільного ринку палива, що обмежувало конкуренцію. Про це зазначив місцевий аналітик ринку нафти Тамаш Плецер з Erste Investment.

Через мінімальні ціни і відповідні збитки деякі компанії минулого року взагалі припинили імпорт пального до Угорщини, що ще більше збільшило дефіцит бензину та дизпалива на АЗС. Багатьом, особливо меншим АЗС, довелося закритися.

«Разом вони підвищили податок на 70-80 форинтів за літр, що автоматично підняло ціни в Угорщині вище рівня в сусідніх країнах», – сказав Плецер.

Їздити за кордон за паливом та продуктами для угорців дуже вигідно

Різниця між фіксованою офіційною ціною (480 форинтів за літр), і новою ціною, яка становить 641 форинтів за літр для 95 бензину та 699 форинтів за літр для дизельного палива, становила близько 25%. У разі заповнення 40-літрового бензобака різниця може становити до 6440 форинтів.

Угорці винахідливі, і тому в цій ситуації люди, які живуть біля кордону, регулярно їдуть до сусідніх країн, щоб зробити покупки, а також, щоб заправити автомобілі.

Скільки зараз коштує 95 бензин і дизель в Угорщині та сусідніх країнах? Результат не дивний: в Угорщині пальне найдорожче.

Заправивши в середньому 50-літровий бак пальним за кордоном дає можливість непогано заощадити (надалі розрахунки подаємо в угорських форинтах для наочності):

  • У Румунії повний бак 95 форинтів коштує на 5300 форинтів (HUF) дешевше, дизельне пальне – на 4100 форинтів дешевше.
  • У Сербії – на 1800 HUF за 95 бензин, у Хорватії – на 5100 HUF за 95 бензин, 3450 форинтів за дизель.
  • У Словенії – економія 6900 HUF за 95 бензин; 5950 HUF – для дизеля.
  • Австрія – 2600 HUF за 95 бензин; дизель – 2200 форинтів.
  • Словаччина – 1800 HUF за 95 бензин; 2850 форинтів за дизель.
  • Україна – 5050 HUF за 95 бензин; дизель – 7200 форинтів.

* 5000 форинтів – це приблизно 507 гривень.

У випадку з дизельним пальним найбільша різниця в ціні була між Україною та Угорщиною.

Ціни в Угорщині піднялися також через панічні настрої населення

Масова істерія в Угорщині та панічні закупівлі на угорських АЗС розпочалися 1 грудня 2022 року, коли в соцмережі з’явилися фейкові новини про те, що нібито уряд Орбана з наступного дня скасовує обмеження цін на пальне.

Величезні натовпи людей заповнили заправні станції, сподіваючись отримати паливо за фіксованою ціною 480 форинтів (1.16 євро). Насправді, уряд Орбана таки продовжив обмеження цін на пальне для угорців до 31 грудня. Однак ажіотаж викликав нестачу пального по всій країні.

 

Читай також:

Орбан зафіксував ціни на пальне та окремі продукти до жовтня. Як реагує угорська економіка?

 

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан своєю постановою заморозив ціни на пальне ще в листопаді 2021 року. Бензин став коштувати 1,23 євро, дизель – 1,16 євро. Це було приблизно на євро дешевше, ніж у середньому в ЄС.

Однак через штучне заниження цін деякі компанії перестали імпортувати пальне, також багато дрібних фірм розорилося. Як наслідок, ринок пального в Угорщині сильно постраждав і виник дефіцит.

За словами аналітика нафтогазової галузі Томаша Плецера, через запровадження офіційної ціни на паливо було зрозумілим, що рано чи пізно в Угорщині виникне дефіцит.

Генеральний секретар Угорської асоціації мінеральної нафти Отто Град розповів RTL Hírado, що саме 27% ПДВ є основною причиною того, чому паливо в сусідніх країнах набагато дешевше, ніж в Угорщині.

За його словами ціни в Угорщині також високі, тому що АЗС хочуть компенсувати свої втрати через обмеження цін. Отто Град головним чином звинувачує надзвичайно високий податок з продажу, який є найвищим у Європейському Союзі.

Ситуація погіршилася ще й тим, що після новин про дефіцит бензину почалася паніка. Люди заправлялися набагато більше, хоча це їм не потрібно було зробити негайно. На багатьох АЗС утворилися довжелезні черги, але водії можуть заправити в кращому випадку лише кілька літрів на день – такі ввели обмеження по цілій країні.

Якщо раніше нестача пального була проблемою лише для невеликих станцій, то стало бракувати бензину та дизельного палива навіть на таких гігантах як MOL. Тож водії з прикордонних регіонів почали їздити заправлятися у сусідні Словаччину та Румунію, де бензин і дизель поки що дешевші.

Однією з причин дефіциту стала призупинка нафтопереробного заводу MOL у Сазхаломбатті – протягом кількох днів він працював на 50-55% потужності через технічну несправність.

До того ж, 5 грудня, набуло чинності нафтове ембарго, прийняте Євросоюзом, відповідно до якого країни ЄС не можуть купувати російську нафту. Однак це стосується лише енергоносіїв, що транспортуються морем, заборона не стосується трубопровідного транспорту, тому Угорщина (і Словаччина) була звільнена від цього рішення.

Угорщина продовжить переробляти російську нафту

Угорщина продовжить переробляти російську нафту всередині країни, незважаючи на набрання чинності обмеженнями Євросоюзу 5 лютого. У Міністерстві енергетики країни зазначили, що уряд Угорщини домігся тимчасового виключення із санкцій проти нафтопродуктів із РФ.

Після 5 лютого з дочірнього нафтопереробного заводу (НПЗ) угорської компанії MOL у Братиславі експортувати до інших держав, включаючи Угорщину, можна буде лише нафтопродукти з нафти неросійського походження. За інформацією компанії, частка неросійської сировини на цьому словацькому підприємстві становить 30%.

4 лютого Європейський Союз затвердив встановлення стелі цін на рівні 100$ за барель для російських нафтопродуктів, що торгуються з премією до сирої нафти (наприклад, для дизеля), і 45$ — для торгуючих з дисконтом (наприклад, для нафти).

Чи може Угорщина обійтися без російської нафти?

Завод Mol Dunai Finomító (Dufi) у Сазхаломбатті через 3-4 роки зможе переробляти до 100% неросійської сирої нафти, – про це заявили в найбільшій нафтопереробній угорській компанії.

Mol наразі інвестував у диверсифікацію майже 200 мільйонів доларів і готує інвестиційний пакет на випадок, якщо доведеться повністю відмовитися від переробки нафти російського походження.

Європейські країни, які імпортували російську нафту морем, після 5 грудня більше не зможуть це робити. Тепер жодна країна ЄС не може імпортувати чи перепродувати російську продукцію – включно з дизелем і бензином – відповідно до шостого пакету санкцій ЄС, прийнятих в якості покарання Росії за напад на Україну.

Деякі країни, які опинилися у зоні ризику через нестачу сировини, такі як Угорщина, були звільнені від заборони на сиру нафту, що означає, що вони можуть продовжувати імпорт російської сирої нафти, а частину продуктів, вироблених з неї, все ще можна продавати ринку ЄС або третім сторонам на основі нової системи, так званого «балансу маси країни».

Mol має два основних шляхи імпорту нафти, найважливіший веде через зруйновану війною Україну. Хоча і російська, і українська сторони зацікавлені в цілісності транзитної лінії, ризик можливого пошкодження української мережі все ще є величезним, в першу чергу через війну.

«З 24 лютого минулого року ми усвідомлюємо, що наш імпорт нафти через Україну може припинитися в будь-який момент, – сказав один із представників компанії, – і інший маршрут, нафтопровід Adria, який експлуатує компанія Janaf, також не без проблем».

Нафтопровід Adria був побудований у 1976-1979 роках. Передбачалося, що по 600-кілометровому нафтопроводу Угорщина та колишні Чехословаччина і Югославія отримуватимуть сировину із Радянського Союзу.

Угода про транзит між угорським Mol і хорватською Janaf діє лише на перший квартал 2023 року, і в ньому Janaf заявив про надзвичайно високу комісію за транзит нафти. Тож це також може відбитися на внутрішніх цінах на паливо.

Загалом приблизно 30% продукції Dufi продається за кордон, наприклад, на АЗС Mol у сусідніх країнах, і технологія нафтопереробного заводу підходить для перероблення іншої сирої нафти, крім російської.

Якщо Mol тепер отримує 30% загального обсягу переробленої нафти не з російських джерел, а з іншого імпорту, він все ще може продавати таку ж велику частку своєї продукції за кордон.

Інша проблема полягає в тому, що на словацькому НПЗ Mol також переробляється нафта російського походження, яку з 5 лютого в принципі не можна було експортувати до Угорщини. За словами генсекретаря Угорської асоціації мінеральних нафт Отто Града, рішенням може бути, якщо нафтопереробні заводи в Сазхаломбатті та Братиславі також перероблятимуть сиру нафту, яка надходить не з Росії. За його словами, можливо, це буде дорожче, але для користувачів це краще, ніж нічого.

Угорський Dufi, як і більшість НПЗ в регіоні, працює на змішаних типах нафти. Таким чином, Mol і всі європейські нафтопереробні заводи повинні будуть щорічно звітувати та демонструвати, що вони не експортують російську нафту.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі