fbpx
31 Травня, 2022

Часткове ембарго: лідери ЄС ухвалили рішення про заборону імпорту російської нафти

Часткове ембарго: лідери ЄС ухвалили рішення про заборону імпорту російської нафти

Кілька тижнів політичних переговорів щодо заборони морського імпорту російської нафти до кінця року завершились домовленістю країн ЄС. У понеділок, 30 травня лідери Євросоюзу ухвалили рішення про заборону, однак без введення повного ембарго.

Про це в ніч на вівторок  оголосили президент Європейської ради Шарль Мішель та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Відповідно до прийнятого рішення, часткове ембарго включатиме нафту та нафтопродукти. Однак дозволить тимчасово виключити зі списку нафту, яка постачається нафтопроводом.

“Це відразу охоплює понад 2/3 імпорту нафти з Росії, скорочуючи величезне джерело фінансування для її військової машини. Максимальний тиск на Росію, щоб вона припинила війну”, – заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.

Наступний крок за послами ЄС, які у середу, 1 червня, мають прийняти юридичне рішення щодо затвердження нафтового ембарго та 6-го пакету санкцій щодо Росії.

Screenshot 2

За словами президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, цей крок “фактично скоротить близько 90% імпорту нафти з Росії до ЄС до кінця року”. До прикладу Німеччина та Польща, які отримують російську трубопровідну нафту, вже зобов’язалися відмовитися від поставок на свою територію.

А що там Угорщина?

Водночас попри позитивний результат переговорів, прийняте рішення не відповідає початковій пропозиції Європейської комісії, яка передбачала заборону всього імпорту нафти. Цьому посприяв супротив, зокрема, Угорщини. За словами угорського прем’єра Віктора Орбана, заборона постачання трубопровідної нафти поставить економіку його країни під загрозу.

Угорщина, яка не має виходу до моря, імпортує 65% своєї нафти з Росії через нафтопровід “Дружба”, що проходить територією України. Угорська влада продовжила опір нафтовому ембарго аж до понеділка та разом зі Словаччиною і Чехією просила виключення із шостого пакету санкцій  заборони імпорту нафти.

Чиновники ЄС заявили, що працюватимуть над покращенням інфраструктури, яка дозволить Угорщині отримувати більше нафти через альтернативний нафтопровод з Хорватії. Після цього виняток для Будапешта може бути скасовано. Крім того передбачається, що “у разі раптових перерв у постачанні будуть введені надзвичайні заходи для забезпечення безпеки постачання”. Це означає, що Угорщина зможе закуповувати додаткову нафту, якщо її звичайні поставки трубопроводом будуть припинені.

Сам Орбан опублікував у Facebook коротку заяву:

“Угода була досягнута. Угорщина звільнена від нафтового ембарго!”

Лідери ЄС не дійшли поки згоди, скільки часу триватиме тимчасове виключення з ембарго трубопровідної нафти. До цього питання було вирішено “повернутися якнайшвидше”.

Остаточну угоду щодо шостого пакету санкцій мають узгодити всі 27 держав-членів.

Реакція України на часткове ембарго

Незадовго до оголошення президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням до лідерів ЄС. Він назвав дії ЄС занадто м’якими щодо Москви, коли здавалося, що лідери не досягнуть згоди щодо заборони нафти.

“Чому ви залежите від Росії, від її тиску, а не навпаки? Росія повинна бути залежною від вас. Чому Росія все ще може заробляти майже мільярд євро на день, продаючи енергоносії?” – запитав Зеленський під час віртуального виступу перед лідерами ЄС.

Натомість кілька дипломатів ЄС натякнули, що сьомий пакет санкцій ЄС може включати наступні кроки до повної заборони нафти та включатимуть російську нафту, що постачається через трубопроводи.

 

InfoPost.Media за матеріалами Politico, Euractiv

Фото: Emmanuel Dunand/AFP


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі