fbpx
29 Червня, 2022

Опитування: COVID-скептицизм і “російська дружба” йдуть поруч в Угорщині

Опитування: COVID-скептицизм і “російська дружба” йдуть поруч в Угорщині

Російська агресія та війна в Україні викликала нову хвилю дезінформації, в тому числі в країнах Європи. Зокрема, в Угорщині. Як дослідили угорські журналісти з видання Telex.hu, існує певна категорія людей, які продовжують вірити у теорію змови, і вона досить чисельна. Відповідно, маніпулювати ними досить легко.

Відповідно до останніх опитувань населення в Угорщині більшість тих, хто вірив у різні маніпуляції суспільною думкою щодо розповсюдження Covid-19 та шкідливість вакцин, також у більшості вірить у російську дезінформацію щодо війни в Україні.

777

В угорському суспільстві є значна підтримка найпоширеніших фальшивих новин і теорій змови про російську агресію проти України – наприклад, що війну розпочала не Росія, а Україна та США, або що українське керівництво є пронацистське тощо.

При цьому майже однаково цим наративам Москви вірять виборці проурядової партії Fidesz (“Фідес”) та ультраправої Mi Hazánk («Наша вітчизна»). І, відповідно, набагато менше — прихильники опозиції.

Зазначається, що в угорських ЗМІ вже було опубліковано кілька статей про те, що розповсюджувачі теорій змов, пов’язаних з пандемією Covid практично грали на руку Росії та показували Захід як агресора.

Наприклад, мова йде про відомого угорського фармацевта, спортсмена та медіа-персону Дьєрдя Ґодені. Йому минулого року районна прокуратура міста Ніредьгаза висунула звинувачення у поширенні неправдивих новин, які, ймовірно, перешкоджали ефективності захисту населення від коронавірусу. Зокрема, Ґодені писав, що захисні маски шкідливі для здоров’я і не є засобом захисту. Прокуратура просила суд засудити Ґодені до позбавлення волі на строк з умовним терміном від 1 до 5 років.

Також дослідження виявили важливий зв’язок між рекламою великих корпорацій і поширенням неправдивих новин. Про це опублікував статтю угорський Forbes 22 березня 2022 року.

“Коли почалося вторгнення Росії в Україну, колишні антивакцинаційні сайти раптом стали одними з головних промоутерів теорій змови, пов’язаних із війною, які звинувачували Україну та Захід – оскільки зараз це спосіб збільшити відвідуваність сайтів. Наприклад, Дьєрдь Ґодені та його партія (Normális Élet Pártja – Партія нормального життя. – ред.), спираючись на пандемію та теорії змови, пов’язані з пандемією, відкрито виступали за вторгнення в Україну як «служіння миру у всьому світі» і закликали НАТО не приймати Україну, яка наразі “є найбільшою загрозою для світу та миру”, – пише видання.

Covid-скептики стали рупором Кремля у всьому світі

У статті Forbes.hu зазначається, що подібне явище спостерігається не тільки в Угорщині. Практично у всьому західному світі можна побачити, що колишні скептики щодо пандемії Covid-19 стали основними джерелами дезінформації про війну в Україні, посилюючи наративи Кремля: від німецьких та американських ультраправих груп до французького співака-репера Booba.

 

Читай також:

Від COVID-19 до війни в Україні: словацькі дезінформатори змінили ракурс

 

Від них у першу чергу надходять повідомлення про різні зворушливі теорії змови (наприклад, про біологічні лабораторії, які готують таємні захворювання, небезпечні лише для росіян, і виявлені в Україні), а також поширюються маніпуляційні зображення — наприклад, український президент Зеленський у футболці зі свастикою.

Видання також робить висновок, що основним джерелом фінансування цих дезінформаційних сайтів є великі корпорації.

Адже на ринку онлайн-реклами великі компанії витрачають значні кошти. А збільшення трафіку через системи онлайн-реклами генерується сайтами, які шукають “кліки” користувачів, тому пропагують псевдонаукові альтернативні методи лікування, контент проти вакцинації та дезінформацію, пов’язану з війною, яка зараз поширюється на них.

Наскільки шкідливою може бути дезінформація наразі невідомо. Однак, за деякими дослідженнями, вона могла збільшити скептицизм щодо вакцинації у західному світі у вісім разів. Так само шкідливими є теорії змови щодо війни в Україні (наприклад, російський наратив про “геноцид проти росіян на Донбасі”), які виправдовували вторгнення військ Путіна. Хоча з 2014 року в результаті російської агресії на території України загинуло близько 20 тисяч людей.

Журналісти Forbes.hu виявили, що сайти та їхні «редактори», які звинувачують фармацевтичну промисловість у змові з метою популяризації змов і псевдонаукових альтернативних методів лікування, пов’язаних з коронавірусом і вакцинами, отримують значний прибуток як від онлайн-реклами з оплатою за клік, так і від продажу їхньої продукції.

Ці сторінки отримують дохід від більшого відвідування через системи онлайн-реклами. І цей дохід дуже значний – дослідження Political Capital із залученням експертів підтвердило, що 93 псевдонаукових сайтів здатні генерувати близько 3,7 мільярдів форинтів щорічного доходу від такої реклами.

При цьому, «редактори» цих сайтів не є жертвами шахрайства і не є «корисними ідіотами» у поширенні дезінформації, а керуються матеріальними та політичними інтересами, щоб зробити поширення дезінформації ефективним інструментом свого маркетингу.

“Спільне між коронавірусом і російсько-українською війною – це те, що вони призвели до неймовірного інформаційного голоду, який все більше людей намагаються задовольнити. Однак приголомшливий інформаційний шум особливо сприяє поширенню оманливого вмісту. У ситуаціях, які емоційно зачіпають людей і викликають страх, на них набагато легше впливати, оскільки вони з більшою вірогідністю повірять необгрунтованій та недостовірній інформації, якщо вона відповідає їхнім переконанням, потребам, страхам”, – пише видання.

Хто (не)свідомо став головним спонсором дезінформаторів?

Саме через епідемію коронавірусу стався і величезний поштовх для онлайн-бізнесу з дезінформації. Ця система дезінформації більш організованою та захопила більші “території”. А псевдоновини стали набагато краще поширюватися, оскільки на цій темі «піднялися» різноманітні сайти та різні публічні персони – актори, телеведучі, співаки тощо.

За дослідженням журналістів Forbes.hu нині ті самі сайти зараз «чіпляються» за українсько-російську війну, і це дало “дезінформаційному бізнесу” ще один поштовх.

Зокрема вони знайшли низку прикладів того, як автомобільні марки, фармацевтичні бренди, харчові чи косметичні компанії ненавмисно фінансують сайти, які раніше вигравали від чуток про пандемію, а тепер поширюють дезінформацію про війну в Україні за допомогою реклами.

Скажімо, реклама капсул кави Tchibo з’явилася в статті на російському дезінформаційному сайті, де брехливо стверджується, що українська армія вирішила «знищити Донбас дощенту». Одна з пропозицій Lidl також з’явилася на тій же сторінці під статтею, в якій лідерів ЄС звинувачують у перешкоджанні прийняттю російської вакцини на неправдивих підставах.

Таким чином, всупереч їхньої волі, великі корпорації стали основними фінансовими спонсорами дезінформації, яка часто пропагує небезпечні для життя псевдонаукові практики, а тепер фінансує сайти, які виграють від дезінформації війни за допомогою своєї реклами.

Зазначається, що існує найефективніший спосіб відключити (демонетизувати) ці сайти, які поширюють небезпечний контент. Ця мета вже була успішно досягнута кількома міжнародними ініціативами, наприклад, такими як словацький konspiratori.sk.

Щоб допомогти рекламодавцям, був опублікований список цих сайтів, які можуть бути виключені від показу реклами, таким чином “відрізавши” сторінки, які часто поширюють небезпечні для життя методи лікування та інші шахрайства.

Від дезінформаторів страждає не тільки Європа

До речі, подібний зв’язок виявили навіть у Канаді. Згідно з опитуванням, проведеним національною соціологічною компанією EKOS у березні 2022 року, невакциновані канадці приблизно в 12 разів частіше, ніж ті, хто отримав три дози, вважають, що вторгнення Володимира Путіна в Україну було виправданим.

Опитування показало, що 26% тих, хто назвав себе нещепленими, погоджуються, що російське вторгнення виправдане. Це можна порівняти з двома відсотками опитаних канадців, які сказали, що вони отримали три дози вакцини проти COVID-19 і також підтримали напад на Україну.

Від теорій змови до нацистів в українському уряді

Журналісти угорського видання Telex.hu зазначають, що їхнє дослідження вперше показує цей зв’язок в Угорщині, в тому числі на рівні виборців різних партій.

“Ситуація в Угорщині особлива тим, що уряд і провладні ЗМІ набагато більш проросійські, ніж у середньому на Заході, але в той же час суворо підтримують вакцинацію. Теоретично це має протидіяти цьому зв’язку або принаймні руйнувати провладний табір”, – зазначає видання.

Віру в теорії змови про коронавірус (наприклад, у те, що він слугує біологічною зброєю в руках великих держав) в опитуванні порівняли з уже явно спростованими неправдивими новинами та конспірологічними теоріями російської пропаганди.

Між двома шкалами існує помірна кореляція, яка стає вражаючою, коли відповідні питання та шкали проектуються один на одного.

* Опитування, на якому базується аналіз, було проведене компанією Median у період з 27 травня по 2 червня 2022 року шляхом телефонного опитування 1000 осіб віком від 18 років і старше в Угорщині.

42 відсотки тих, хто вважає, що коронавірус став результатом секретного плану світової еліти, також погоджуються, що керівництво України складається з нацистів і представляє нацистську ідеологію. Однак з тих, хто не бачить змови світової влади у розповсюдженні пандемії Covid-19, вважають, що лише 11 відсотків з них вірять у міф про український нацистський уряд.

282138254 1215746969253168 2264470869296271532 N

Тобто кожен, хто схильний вірити в змову щодо розповсюдження Covid, має досить багато шансів повірити в російську дезінформацію.

Ті, хто вважав коронавірус біологічною зброєю в руках великих держав, також більш схильні приймати заяви про російську дезінформацію.

Тож, журналісти Telex.hu роблять висновок, який неодноразово підтверджується в літературі з теорій змови. Він полягає в тому, що той, хто схильний вірити в одну брехню, швидше за все повірить в інші теорії змови, які навіть логічно не пов’язані.

Існують, звісно, й інші варіанти – є й ті, хто вірить лише в фейкові повідомлення, пов’язані з Covid, або лише у приклади російської дезінформації.

Найбільш довірливі в Угорщині – виборці Fidesz та Mi Hazánk

Принаймні в Угорщині довіра до фейкових новин пов’язана також з політичними вподобаннями. Так, виборці «Нашої вітчизни» та «Фідес» вірять у дезінформацію Кремля майже на однаковому рівні.

Угорці також сприймають російські наративи щодо української меншини – відповідно в Угорщині сильна не настільки “російська дружба”, а скоріше антиукраїнські настрої.

Зокрема 37 відсотків угорців вважають, що Україна вчинила геноцид проти російської меншини на своїй території;

46% вважають реальним те, що угорська меншина на Закарпатті перебуває під постійною загрозою смерті через дії українських націоналістів;

28 відсотків погоджуються, що Сполучені Штати мають секретні лабораторії в Україні, де розробляють біологічну зброю.

Однак інші теорії, поширені російськими дезінформаційними кампаніями, менш популярні. 14 відсотків певною мірою погоджуються з твердженням, що Україна вже розробила ядерну зброю і тому Росія просто захищається від можливої інтервенції.

А 20 відсотків вважають, що загиблі мирні жителі, знайдені в Бучі та інших населених пунктах України, були вбиті українськими військовими, щоб потім звинуватити Росію у масових вбивствах.

 


Одне, відносно популярне твердження не вписувалося в усталену шкалу: “що на війні всі брешуть і пишуть неправдиві новини”.


 

Хоча у багатьох пунктів опитування існують значні відмінності між поглядами провладних та опозиційних виборців з усіх інших питань, однак різниця була найменшою саме за цим пунктом. Таким чином, загальна підозрілість є характерною рисою угорського електорату.

Виявилося, що найбільш сприйнятливі до дезінформації щодо війни є люди середнього та старшого віку, а також люди, які живуть у сільській місцевості, а також ті, хто не має навіть атестата про середню освіту.

При цьому найбільшу роль відіграє партійна перевага. Виборці партії Fidesz найбільше в середньому сприймають проросійські наративи. Серед прихильників опозиції це значення значно нижче середнього, що свідчить про поляризацію теми.

***

Запрошуємо почитати й інші матеріали про те, як дезінформація впливає на глобальні виклики людства:

Дезінформація та невдала політика: чому Словаччина не змогла вакцинувати більшість населення

Дезінформація та напад Росії на Україну змінили рівень екстремізму в Чехії

Посткомуністичний синдром та дезінформація зі Сходу: Що вплинуло на вакцинацію в Чехії

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі