fbpx
09 Лютого, 2022

Посткомуністичний синдром та дезінформація зі Сходу: Що вплинуло на вакцинацію в Чехії

Посткомуністичний синдром та дезінформація зі Сходу: Що вплинуло на вакцинацію в Чехії

Чехи більш схильні до критики та невдоволення вакцинацією, оскільки страждають на “посткомуністичний синдром”, який проявився у їхньому підході до епідемії.

Про це в інтерв’ю для Aktuálně.cz розповіла дослідниця Інституту психології Академії наук Мартіна Клічперова-Бейкер (Martina Klicperová-Baker).

За словами дослідниці, за допомогою агентства “Median” Інститут відстежив реакції близько тисячі людей під час пандемії. У них запитували не лише про щеплення, а й про те, наскільки їм важливо жити в країні, де панує демократія. Співставивши карти вакцинації в Європі та світові масштаби смертності від COVID, вчені виявили стійкі зв’язки між вакцинацією та ставленням до демократії та культури.

Насамперед варто зазначити, що у Чехії станом на 7 лютого повністю вакциновані трохи більше 63% жителів, а майже 36% отримали бустерну дозу. Країна випередила своїх сусідів Польщу та Словаччину, проте поки поступається Угорщині.

Так, за даними дослідження, вакциновані люди освічені й живуть у великих містах. Але психологічний зв’язок із вакцинацією набагато сильніший. Майже 90 відсотків людей, які відчувають себе частиною демократичної Європи, вакциновані. Навпаки, лише 53 відсотки тих, хто не відчуває себе частиною Європи отримали щеплення.

Вакцинація у Європі

Сучасні дані щодо вакцинації в Європі – чітке розмежування між Заходом і Сходом. | Інфографіка: World in Data

Політична орієнтація і щеплення від COVID

Зв’язок із політичною орієнтацією доповнює попередні висновки, оскільки попередня коаліція у Чехії також заохочувала вакцинацію. У вибірці дослідження виявились і виборці партій ČSSD (Чеська соціал-демократична партія) та KSČM (Комуністична партія Чехії і Моравії), а також ANO (чеського популістичного політичного руху), які не обов’язково мають демократичні погляди. Серед них високий рівень вакцинації, оскільки партії були пов’язані коаліцією та підтримували ідею вакцинації.

Найменш вакцинованими виявились прихильники дрібних політичних партій, виборці SPD (євроскептична права політична партія Чехії) та люди, які не ходять на вибори.

Вакцинація у Чехії

Вакцинація за електоральною поведінкою (на графіку показано, скільки прихильників кожної партії вже вакциновано, а скільки не хочуть вакцинуватися) | Інфографіка: Мартіна Клічперова-Бейкер

Вакцинація та фейки

Результати дослідження показали, що принаймні кожен шостий громадянин Чехії вірить в дезінформацію в соціальних мережах. Це, можливо, не менше, ніж у Росії, але більше, ніж у демократичній Скандинавії.

“І знову ж таки, люди, які відчувають себе частиною демократичної Європи, майже в дев’ять разів захищені від впливу обману. До речі, ще одним дуже дієвим захисним фактором є також перегляд ЗМІ, чеського телебачення чи чеського радіо, а також політична прихильність до Партії зелених, коаліції Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) та партії Піратів”, – зазначила дослідниця Інституту психології Академії наук. 

Різниця рівня вакцинації в прихильності до Сходу та Заходу

Як стверджує Мартіна Клічперова-Бейкер, прихильники Сходу загалом менше довіряють науці та публічним ЗМІ. Частина не вакцинується з інших причин, а потім знаходить заспокоєння у нісенітницях з соцмереж.

“До речі, те, що хтось не відчуває себе частиною Заходу, не означає, що він автоматично відчуває себе частиною Сходу. Ми навмисне питали окремо про Схід і Захід”, – розповіла вона. – “Цікаво, що ми не знайшли взаємозв’язку емоційної приналежності до Сходу та вакцинації, але ми виявили міцний зв’язок приналежності до Сходу та впливу дезінформації. Наша вибірка показала, що ті, хто відчуває себе частиною східної цивілізації, слов’янської культури, в два-три рази частіше вірять в дезінформацію в Інтернеті”.

Як ідеться в дослідженні, ті, хто ототожнює себе з демократією, з демократичною Європою або з культурою і цивілізацією Заходу, мають сильну тенденцію до вакцинації і стійкість до фейків. Східна ідентифікація пов’язана лише з містифікацією. Однак дослідниця підкреслила, що це тенденції, які можуть не стосуватися конкретних людей.

Влада і посткомуністичний синдром

Під час минулої хвилі пандемії чеські дослідники підтвердили припущення, що тодішній уряд прем’єр-міністра Бабіша, порівняно з урядом Німеччини, недостатньо базував свої протиепідемічні заходи на науці та недостатньо їх обґрунтовував.

“Люди страждають на певний посткомуністичний синдром, який проявляється у поганому настрої, падінні морального духу, меншому почутті відповідальності, складнощах з правоохоронними органами”, – розповідає Мартіна Клічперова-Бейкер.

Певним чином це вплинуло це на ставлення чехів до епідемії коронавірусу. Так само і питання взаємозв’язку демократичності суспільства із вакцинацією.

“З престижної Демократичної Першої ліги, де були на початку тисячоліття, ми випали до Другої ліги. Те ж саме сталося зі Сполученими Штатами, це очевидний наслідок популізму та ілюструє загальну загрозу демократії в цю епоху”, – зазначає науковиця. -“Епідемія принесла багато змін, і наскільки ми змінилися, і чи є це постійними змінами, ще невідомо. Національний інститут психічного здоров’я, наприклад, проводить великі довгострокові дослідження. Буде цікаво побачити, чи повернуться в норму після пандемії показники, які зараз дуже тривожні”.

Раніше ми публікували також результати опитування Центру вивчення громадської думки, який дослідив ставлення чехів до 13 країн. За його результатами виявилось, що чехи добре ставляться до України, а найменше люблять Росію та Китай.

 

InfoPost.Media

Фото: politico.eu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі