Понад 60% румун вважають, що пандемія COVID-19 була викликана світовими елітами, щоб встановити контроль над населенням світу. Крім того, майже 30% із них вважають, що існує глобальний план імплантації чіпів шляхом вакцинації.
Такий результат опитування громадської думки, що було проведено INSCOP Research у партнерстві з Verifield на чолі з командою аналітичного центру STRATEGIC Thinking Group. Проект дослідження називався “Недовіра громадськості: Схід проти Заходу. Піднесення націоналістичної течії в епоху дезінформації та феномен фальшивих новин”, пише digi24.
Що стосується широко поширених теорій змов, то, на думку майже двох третин респондентів (65,7%), пандемію COVID-19 спричинили глобальні еліти. Так вона начебто хочуть встановити контроль над населенням світу. Менше третини (28,4%) вважають, що пандемія COVID-19 сталася природно, як і інші пандемії в історії людства. 5,9% респондентів не знають або не відповіли на це запитання.
Також 28,5% респондентів вважають, що існує глобальний план імплантації чіпів шляхом вакцинації, тоді як 66% відкидають цю теорію.
Наскільки значним є вплив фейкових новин в Румунії?
Щодо особистого охоплення неправдивими новинами, то 54,7% респондентів вважають, що за останні місяці вони досить сильно зазнали впливу неправдивих новин або дезінформації.
“Щодо вразливості румунів до дезінформації, ми відзначаємо тривожні відповіді щодо двох типів змов, які широко розповсюджувалися протягом останніх двох років. Так, трохи більше чверті румунів вважають, що існує глобальний план імплантації чіпів шляхом вакцинації. Майже дві третини вважають, що пандемія була викликана глобальними елітами, щоб встановити контроль над населенням світу. Ця остання цифра відображає не заперечення пандемії та її серйозних наслідків, а спокусу дуже значної частини населення інтерпретувати змову, вчасно підживлену дезінформацією, неправдивими новинами. Вони навіть поширюються різними впливовими людьми в Румунії або по всьому світу, на шкоду розумним поясненням,”, – сказав Ремус Штефуряк (Remus Ștefureac), президент Strategic Thinking Group.
Які країни на думку румунів підтримують пропаганду?
27,3% румунів вважають, що Росія є основним джерелом пропаганди, дезінформації та неправдивих новин в Румунії. Хоча у вересні 2021 року так вважало лише 18% респондентів.
У той же час 17-18% респондентів вважають саме Європейський Союз та Китай основним джерелом пропаганди, дезінформації та неправдивих новин в Румунії.
Далі респонденти назвали Угорщину з 5,4% (проти 6,9% у вересні 2021 року), США з 4,9% (7,3% у вересні 2021 року) та Німеччину з 3,8% (2,2% у вересні 2021 року).
За словами Дена Андронаша (Dan Andronache), віце-президента проєкту True Story, найбільше у конспірологічну змову глобального контролю еліт вірить частка населення з початковою освітою та низькими доходами у сільській місцевості.
Але, як це не парадоксально, коли ставиться питанням тема причини пандемії COVID, частка населення, яка вірить у цей сценарій, збільшується не лише серед мешканців міст із середньою освітою, а й серед населення з вищою освітою та високими доходами.
Ден Андронаш вважає, що “це підкреслює можливу крихкість на емоційному рівні, спричинену великою кількістю неправдивих новин” в Румунії,. Також він пояснює результати специфікою колективного менталітету.
Соціологічне опитування проводилося з 11 по 18 січня 2022 року, опитано 1162 особи віком від 18 років. Дані були зібрані методом CATI (телефонні опитування), обсяг багатоступеневої вибірки становив 1162 особи. Максимально допустима похибка даних становить ± 2,9 % з рівнем достовірності 95 %.
Варто зазначити, що політична криза та погіршення політичного і етнічного клімату в Центральній та Східній Європі протягом останніх двох місяців підсилились поширенням дезінформації, фейків про пандемію та закликів до ворожнечі.
Так, в Угорщині розповсюджувались фейкові новини про пандемію та фішингові шахрайства від імені державних установ. У Румунії спростовували фейки про пересування військової техніки, а у Боснії публікації політиків призвели до закликів братися за зброю.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.